Ofislerde İş Sağlığı ve Güvenliği

50’den Az Çalışanı Olan Az Tehlikeli İş Yerleri Yönetmelik

50’den Az Çalışanı Olan Az Tehlikeli İş Yerleri Yönetmelik

Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda ülkemiz maalesef ki İş kazaları konusunda Avrupa’da ilk sırada yer alırken Dünya’da da üçüncü sırada yer almaktadır. Yine aynı şekilde ülkemizde çalışan işçilerin de ortalama yüzde 80’inden daha çoğu 50’den az çalışanı olan iş yerlerinde çalışmaktadırlar.

50'den Az Çalışanı Olan Az Tehlikeli İş Yerleri Yönetmelik

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Az tehlikeli iş yerleri için iş güvenliği 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yer aldığı üzere 50 kişiden daha az çalışanı bulunan ve bununla beraber az tehlikeli sınıf içerisinde yer alan iş yerleri için bir düzenleme mevcuttu. Düzenleme ile beraber 01.07.2020 tarihi itibariyle 50 kişiden daha az çalışanı bulunan iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi hizmeti alma konusunda yasal zorunluluk yürürlüğe girecekti. Ancak şu an için 50’den Az Çalışanı Olan Az Tehlikeli İş yerleri Yönetmelik konusu gündemde olan küresel salgın sebebi ile bu zorunluluk daha ileri bir tarih olan 31.12.2023 tarihine ertelendi. Bu konudaki 50’den Az Çalışanı Olan Az Tehlikeli İş yerleri Yönetmelik şu an için geçerli değildir.

İş Yeri Hekimi Ve İş Güvenliği Uzmanının Görevleri Nelerdir ?

Yönetmelikler Açısından Gerekli Zorunluluklar ve Talimatlar

Bununla beraber 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri yönetmelik ve başka iş yerlerini ilgilendiren yönetmelikler açısından gerekli zorunlulukları ve talimatları yerine getirmeyen işletmeler için kanunlar ile çeşitli yaptırımların da olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu yaptırımları sıralayacak olursak;

  • İş yeri içerisinde iş güvenliği uzmanı bulundurmamanın para cezası olarak karşılığı aylık 11375 TL’dir.
  • Aynı şekilde gerekli ve zorunlu kılındığı takdirde iş yeri yine bünyesinde bir İş yeri hekimi bulundurmadığı takdirde Aylık olarak 11375 TL ödemekle yükümlüdür.
  • İş yeri çalışanlara sağlık gözetimi yaptırmaz ise iş yerinde çalışan her bir kişi başına 2343 TL para cezası ödeme zorunluluğu ile karşı karşıya kalmaktadır.
  • Yine iş yerlerinde zorunlu tutulan Temel İş Güvenliği Eğitimi’ni çalışanlara aldırmamanın karşılığı iş yeri bünyesinde çalışan her bir kişi başına 948 TL para cezası olarak karşımıza çıkmaktadır.
İş Kazası Nedir ve İş Kazasında Nasıl Hareket Edilir?

Tekrar etmekte yine fayda var ki 01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 50‘den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerini ilgilendiren yukarıda az önce bahsettiğimiz düzenleme 31 Aralık 2023 tarihine ertelendi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Başlangıç Tarihi 2024

50’den az çalışana sahip olan az tehlikeli işletmeler için iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren başlıyor. Ertelemeye dair teklif metni “Yeni koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle eğitimlerin aksaması ve ilgili sınavların gerçekleştirilememesinden kaynaklı olarak oluşacak uzman ve hekim açıklarını önlemek adına İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri ile kamuya ait iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirilmesine ilişkin hükmünün yürürlüğünün ötelenmesi amaçlanmaktadır.” şeklinde sunulmuş ve yürürlük tarihi 1 Ocak 2024’e ötelenmiştir. Kanunun yürürlük tarihinin ötelenmesi ile birlikte iş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakabilme yetkisi de 1 Ocak 2024 tarihinde son bulacak. Böylelikle yeni yıla geçiş ile birlikte 50’den az çalışana sahip az tehlikeli sınıftaki işletmeler de iş sağlığı güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırmaya başlayacak; olası iş kazaları ve ramak kala olaylarının yaşanması en aza indirgenecek.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar