A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

 

A Sınıfı İş Güvenliği

A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belirli ön koşulları sağlamış adaylara verilebilir. Bu adayların B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmaları beklenir. Aynı zamanda bu sertifika ile en az dört yıl mesleki görev almış olmaları gerekir. A sınıfı iş güvenliği sınavına giren teknik personel, mimar ya da mühendislerin uzmanlık belgeleri bakanlıkça verilir.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı programı en az 180 saat teorik ve 40 saat uygulamalı olmak üzere 220 saatten oluşuyor. Mühendislik, mimarlık ya da teknik personel çalışma sahalarında en az beş yıl teftiş yapmış iş müfettişleri, Bakanlığa bağlı şekilde görev almış iş uzmanları, güvenlik ve iş sağlığı alanlarında doktora sahipleri ve Genel Müdürlük ile ilişkili birimlerde 10 yıl çalışmış kişiler A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sahibi olabilirler.

mesleki yeterlilik alması gereken kişiler
A sınıfı iş güvenliği uzmanı nedir?

Eğitimin Kapsamı

İş güvenliği uzmanları görev aldıkları alana göre üç farklı sınıfta çalışabiliyor. A, B ve C sınıfları arasında A sınıfı en zorlu koşullarda çalışan en deneyimli iş güvenliği uzmanlarına veriliyor. Tehlike sınıfı ve iş deneyimi aşağı indikçe karşımıza B sınıfı ve son olarak mesleğe yeni başlayanların sahip olduğu C sınıfı çıkıyor.

B sınıfı iş güvenliği uzmanları “çok tehlikeli” kategorisinde değerlendirilen işletmelerde çalışabilirler. C sınıfı ise tipik olarak az tehlikeli ve tehlikeli işletmelerde çalışabiliyor. A sınıfı iş güvenliği uzmanları bütün tehlike sınıflarında istihdam edilebilir, dolayısıyla daha kapsayıcıdır. A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitiminde personellere çok tehlikeli iş yerlerinde çalışan güvenliğini sağlamanın püf noktaları aktarılıyor.

Nasıl A Sınıfı Uzman Olunur?

A sınıfı iş güvenliği uzmanı olmanın anahtarı A sınıfı için tasarlanmış ilgili sınavlara girmekle başlıyor. Bunun için personellerin önce B sınıfı belgesiyle sahada en az dört yıl faaliyet göstermiş olması beklenir. Programa katılım prosedürleri temel olarak bununla sınırlı. Gerekli bilgi ve donanıma sahip olduğunu düşünenler daha yüksek maaş ve daha iyi çalışma koşulları bulabilecekleri A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi almaya hazırlanabilirler.

  1. Adaylar tipik olarak mühendis ve mimarlık fakültelerinden ya da teknik eleman mezunu kimseler olmaktadır.
  2. Teknik elemanlar iş müfettişleri olarak bilinir.
  3. İş sağlığı ve güvenliği sektöründe beş yıl teftiş yapmış olanlar A sınıfı belgesi alabilir.
  4. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği alanında doktora yapmış kişiler de sınava girebilir.
  5. Bakanlıkta çalışanlar için beş yıl uzmanlık deneyimi de A sınıfı sınavına giriş için yeterli görülüyor.
  6. Genel Müdürlük ve birimlerinde en az on sene çalışmış olanlar A sınıfı iş güvenliği uzmanı sınavına girebilirler.
Hijyen Belgesi

İSG Uzmanlığında B Sınıfından A Sınıfına Geçiş

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Uzmanlığı için üç sınıf uzmanlık bulunuyor. A, B ve C sınıflarından yeterlilik ve yetkinlikleri en üst olan sınıf A sınıfı İSG uzmanlığı. A sınıfı İSG Uzmanı olabilmek için B sınıfı İSG Uzmanı olarak en az beş yıl görev yapmış olmak ve A sınıfı İSG sınavından başarılı olmak gerekiyor. B sınıfında görev yapan mühendis, mimar, teknik eleman; bunların dışında doktorası olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar ile Genel Müdürlük ve bağlı birimlerde en az 10 yıl görev yapmış mimar, mühendis ve teknik elemanlar da A sınıfı İSG Uzmanlığı Belgesi alabiliyor. A sınıfı İSG Uzmanı olan kişiler az tehlikeli işler, tehlikeli işler, çok tehlikeli işlerde görev yapabilirler.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar