Alo 170 Nedir

Alo 170 Nedir?

Alo 170 Nedir?

Alo 170, çalışanların çalıştıkları iş yerine ve işverene dair şikayetlerini iletebildikleri bir destek hattıdır. Bu hat doğrudan devlet yetkilileri tarafından kontrol ediliyor ve şikayetler yine yetkililerce değerlendiriliyor. Örneğin, maaşın ödenmemesi durumu, mevzuata aykırı çalışma saatleri ve de uygunsuz mesai süreleri gibi koşullarda doğrudan ALO 170 hattı aranabiliyor. ALO 170 tuşlanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi’ne bağlanılıyor. Şikayetlerin yanında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu tarafından sunulan hizmetlere dair bilgi de alınabiliyor.

ALO 170 bildirimlerinizi resmi portaldan takip edebilirsiniz:

alo170
ALO 170 online bildirim sorgulama arayüzü

Alo 170 Ücretli mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın canlı destek hattı olarak hizmet veren ALO 170 ücretli bir servistir ve ücretlendirme genel olarak altı dakika – üç buçuk Türk lirası şeklinde fiyatlandırılmıştır. Bu servis her gün binlerce vatandaş tarafından kullanılıyor. Vatandaşlar sosyal hakları, iş kanunu ve diğer ilgili yasal prosedürlere dair hızlıca bilgi ve yardım almak istediklerinde telefonlarından ALO 170’i arayabiliyorlar. Vatandaşlar iş hakları, sosyal haklar ve yasal haklar konularında merak ettiklerini bu servisteki temsilcilere sorabiliyor.

Yalnızca Sorular mı?

ALO 170’in kapsamı elbette yalnızca çalışanların iş yeri ve işverenlere dair yaptıkları şikayetlerle sınırlı değil. Bu hizmet ile vatandaşlar çalışma hayatı ve sosyal güvenliklerine dair önerilerde de bulunabiliyor ve hatta eksik gördüğü kısımlarda eleştirilerde bulunabiliyor. Vatandaşlar, devlete yaptıkları başvuru ve talepler varsa bunların son durumu hakkında bilgi alabiliyor. Servis 15 Kasım 2010’da kuruldu ve bugün en çok çalışan mağduriyetlerini giderme konusunda önemli işler başarıyor. Biz de Kale OSGB olarak bu uygulamayı destekliyor ve hizmet verdiğimiz şirketlerdeki bilinci artırmaya çalışıyoruz.

Hangi Konularda ALO 170’i Arayabilirim?

ALO 170 yılda yaklaşık 20 milyon çağrıalıyor. Çağrıların çoğu ihbarlardan ibaret. Sorunlar büyük oranda görüşme sırasında çözüme kavuşturuluyor ve bir kısmı ise başvuru haline getiriliyor. Vatandaşlar ALO 170’i arayarak aşağıdaki konularda bilgi ve yardım alabiliyor:

 • hizmet dökümü
 • rapor ücreti
 • işsizlik sigortası
 • sağlık aktivasyon işlemi
 • emeklilik
 • iş sözleşmesi
 • çeyiz, emzirme ve cenaze ödenekleri
 • çalışma ücreti
 • kıdem tazminatı ve daha fazlası
 • fazla mesai
 • sigorta yapılmaması
 • maaşın düşük gösterilmesi
İsg Kâtip Ataması Hakkında Detaylı Bilgiler

Şikayet ve Öneriler Uzmanlarca İncelenir

ALO 170 kullanılarak iletilen şikayet, öneri, eleştiri ve ihbarlar doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş uzmanlar tarafından ele alınıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu birlikteliği ile yürütülen ALO 170 servisi vatandaşların şikayet ve ihbarlarına hızlıca çözümler üretmektedir. Bu anlamda arayan kişinin iletişim detayları, adres ve diğer kişisel bilgileri alınır ve böylece kendisine daha kolay bir şekilde ulaşılır. Çoğu talebe en geç 72 saat içerisinde dönüş yapılmış oluyor.

İşyeri Nereye Şikayet Edilir?

Bazı durumlarda ne yazık ki işveren ve çalışan arasında anlaşmazlıklar doğabiliyor ve çalışanın aklına da hakkını aramak için ilk olarak “işyeri nereye şikayet edilir?” sorusu geliyor. İşyerindeki herhangi bir sorun için ALO 170’i arayabilirsiniz ancak öncesinde sorunun işyeri içerisinde yani üst düzey yöneticilere ulaşarak çözülüp çözülemeyeceğini değerlendirmenizde fayda var. Bu yol kesinlikle daha hızlı şekilde sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Ancak haklı olduğunuzu düşündüğünüz ve çözemediğiniz sorunlar varsa ALO 170’ten kesin olarak yardım alabileceğinizi belirtelim. Eğer iş akdi feshi gibi bir durum söz konusu ise yine ALO 170’i arayabilir veya hakkınızı İş Mahkemeleri’nde arayabilirsiniz. Devlet özellikle işyeri-çalışan arası anlaşmazlıkların çoğunda çalışanı haklı bulmaktadır. ALO 170 servisini sadece çalıştığınız kurum için değil, yanlış şekilde yönetildiğine şahit olduğunuz veya çalışanlarının hakkını gasp etmeyi alışkanlık haline getirmiş başka işletmeler için de kullanabilirsiniz.

OSGB Avantajları Nelerdir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
OSGB Yönetmelik Nedir? Kimler OSGB Yönetebilir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar