Arama Kurtarma Eğitimi Nasıl Alınmalıdır?

Arama Kurtarma Eğitimi Nasıl Alınmalıdır?

Arama Kurtarma Eğitimi Nasıl Alınmalıdır?

Doğal afet ya da beşeri unsurlar sonucu işyeri, maden gibi alanlarda ortaya çıkan çöküntü, enkaz gibi durumlarda insan hayatına en çok etkisi olan birimlerden birisi arama kurtarma ekipleridir. Arama kurtarma ekibi, almış olduğu kusursuz eğitimler sonucunda bu tür durumlarda profesyonel bir şekilde insan hayatını kurtarma odaklı çalışır. Bu çalışmanın arkasında almış olduğu eğitim bulunmaktadır.

Bir arama kurtarma ekibinde yer alacak birey, eğitim almadan önce kendi kişiliğinin arama kurtarma ekibine girmek için doğru bir kişilik olup olmadığını sorgulamalıdır. Bir arama kurtarma ekip üyesinde aşağıdaki özellikler bulunmalıdır:

  • Soğukkanlı bir birey olmalı
  • Panik havasından etkilenmemeli
  • Yardımcı olmayı sevmeli
  • Tehlikede olan bir hayatı kurtarmayı göze almalı
  • Sorumluluk bilinci olmalı
  • İnsanı sevmeli

Bu özellikleri barındıran bir birey arama kurtarma eğitimi almak için doğru karaktere sahip bireydir. Birey artık profesyonel bir şekilde arama kurtarma eğitimi alarak, bu ekibe dâhil olabilir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

Arama Kurtarma Eğitimi Nasıl Verilir?

Arama kurtarma ekipleri belli başlı durumlara göre eğitim alarak, o durumlar yaşandığı takdirde aksiyonun oluştuğu alanda görev alır. Görevini başarı ile tamamlaması ve insanların hayatını kurtarması, almış olduğu eğitimin kalitesine ve kapmasına bağlıdır. Kapsamlı ve kaliteli bir şekilde alınan arama kurtarma eğitimi birçok hayat kurtarmaktadır. Arama kurtarma eğitiminin verildiği alanlar vardır. Bu alanlar şu şekildedir:

  • Doğal afetler karşısında yapılacaklar
  • Olası patlama, çöküntü, enkaz gibi durumlarda yapılacaklar
  • Olumsuz hava şartlarında ortaya gelen kayıpları bulma
  • Kaybolan insanları arama ve yerini tespit etme
Hangi Mantarlar Yenirse Ölüme Neden Olabilir?

Arama Kurtarma Eğitimi Konuları

Acil durum yönetim planları kapsamında oluşturulan arama kurtarma ekibinin eğitimi bir sertifika programı karşılığında verilir. Bir günde 8 saatlik süre sonunda tamamlanan eğitimde acil durumda kurtarma, ekibin kurulması, koruyucu donanım ve malzemelerin kullanımı, ortam tehlikeleri, yaralıların değerlendirilmesi, taşıma yöntemleri, ekip içi görev paylaşımı, senaryolar üzerinden tatbikat ve uygulama, ip bağlama, irtibat için telsiz kullanımı, kaçış planı eğitimi, kapalı mekanda adres bulma ve iç kroki, kazazede arama, malzeme bakımı, rapor hazırlama, dumanlı ortamda hareket bilinci, yangında kurtarma, deprem ve toprak kaymasında yapılacaklar, sel ve su baskını, trafik kazaları ve kuyudan kurtarma gibi başlıklar işlenir. Arama kurtarma eğitiminin amacı ekiplerin arama, kurtarma ve tahliye konusunda eğitilerek olası can kaybı ve yaralanmaları en aza indirgemektir. Arama kurtarma ekibine alınacak bireylerin özellikle soğukkanlı olması ve panik ortamından etkilenmemesine dikkat edilmelidir. Burada da işyerinin doğru aday seçimi için öncesinde mülakat yaparak ekipte yer alacak kişileri tespit etmesi doğru bir adım olacaktır.

Arama Kurtarma Ekipleri Neden Gerçek Olaylarda Eğitim Almalılar ?

Arama kurtarma ekipleri bu alanlarda eğitimler alarak faaliyet göstermektedir. Eğitimler alanında uzman kişiler tarafından verilir. Alanında uzman kişiler tarafından verilen eğitimler sonucunda profesyonel ve soğukkanlı arama kurtarma ekibi ortaya çıkar. Bu eğitimlerde olası tehlike anlarında nasıl soğukkanlı olunacağı, tehlikede olan bir hayatın nasıl kurtarılacağı ve kurtarılan bir bireye o an yapılacak ilk yardım müdahalesi gibi durumlar öğretilmektedir.

Arama kurtarma eğitimlerini doğru ve tam almak çok önemlidir. Aksiyonlar insan hayatı üzerine ve bir saniyenin bile önem arz ettiği durumlar olduğu için, yapılan bir hata bir cana mal olabilmektedir.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

Aydınlatma Ölçümü Nedir?

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar