Aydınlatma Ölçümü Nedir?

Aydınlatma Ölçümü Nedir?

Aydınlatma Ölçümü Nedir?

İş yerleri içerisindeki aydınlatmalar çalışanların iş hayatlarını ve verimlilik düzeylerini büyük oranda etkileyen unsurlardır. Bu sebeple iş yerlerinde doğru bir şekilde aydınlatma yapılması oldukça önemlidir ve çalışma ortamlarında periyodik bir şekilde aydınlık düzeylerinin ne olduğu kontrol edilmedir. Aydınlatma ölçümü iş yerlerinin ne düzeyde aydın oldukları, ışık miktarı, ışık şiddeti gibi faktörler baz alınarak yapılır. Aydınlatma ölçümü iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapılması gerekli olan ve belirli periyotlar ile de tekrar edilmesi gereken bir uygulamadır.

Kimler İş Güvenliği Hizmeti Almak Zorunda?

Aydınlatma Ölçümü Nasıl Yapılır?

Aydınlatma ölçümü alanında uzman kişilerce yapılan bir ölçüm türüdür ve lüksmetre adı verilen cihazlar ile yapılmaktadır. Aydınlatma ölçümü iç mekânlar ve dış mekânlar olmak üzere ikiye ayrılır; bu sebeple de iç mekânlarda ve dış mekânlarda farklı şekillerde gerçekleştirilir. İç mekânlarda bilgisayarlı çalışma masaları ve bilgisayarsız çalışma masaları ile beraber genel alan ölçümleri olmak üzere üç farklı türde aydınlatma ölçümleri yapılır. Dış mekânlarda ise; ölçüm yapılacak olan alanın büyüklüğü temel alınarak en aydınlık noktadan en karanlık noktaya kadar dört farklı nokta üzerinden yapılmaktadır.

Aydınlatma Ölçümü Değerleri

Çalışanların özellikle göz sağlığının korunması için ve de ileride çıkabilecek mesleki hastalıkları engellemek adına işyerindeki aydınlatma koşulları son derece önemlidir. İyi aydınlatılmamış bir işyerlerinde iş kazası ihtimali ve ramak kala olaylarının yaşanması da daha yüksektir. İnsan algısının yüzde 90’a yakınının göz üzerinden sağlandığı düşünülürse özellikle kapalı alanların aydınlatmasının kış koşullarında çok daha iyi yapılması gereklidir. Açık havada yazın aydınlatma şiddeti 100 bin lux değerindeyken kışın ise güneşin enerjisinin yetersizliğinden bu değer 30’da birine kadar düşebilir. Bir çalışma ortamının aydınlatılma gereksinimi en düşük olarak 10 lux değerinde olmalıdır. Yapılacak ölçümlerde en düşük aydınlatmaya sahip olan bölgenin ışık yoğunluğu ölçüm cihazında 10 lux olarak çıkması gerekmektedir. Eğer işletme ince el işçiliğine bağlı bir üretim bandına sahipse söz konusu değerlerin çok daha yüksek olması gerekmektedir. Aydınlatma koşulları iyileştirilirken ortamın daha da fazla ısınabileceği düşünülmeli, elektrik tesisatı da gözden geçirilmelidir. Daha fazla aydınlatmaya bağlı olarak daha fazla ısınan ortam termal konforu da bozabileceğinden iklimlendirme koşullarının da bir uzman tarafından ele alınması gerekmektedir.

Bilinç Bozukluklarında İlk Yardım

Aydınlatma Ölçümü Neden Yapılmalıdır?

Aydınlatma ölçümü oldukça önemli bir uygulama olmak ile beraber iş yeri içerisindeki çalışma koşullarını ve şartlarını büyük oranda etkiler. Dolayısı ile çalışanların doğru aydınlatma ile çalışma verimleri, motivasyonları, sağlıkları ve güvenli olmaları olumlu yönde etkilenir. Tam tersi bir durumda ise yanlış aydınlatma ile çalışanlarda verim düşebilir, çalışma ortamları sağlıksız hale gelebilir ve çalışanlarda halsizlik, görüş bozuklukları, isteksizlik gibi durumlar gözlenebilir. Aydınlatma ölçümü ile:

  • İş yerlerindeki çalışma ortamlarının aydınlatma seviyelerinin ne derece uygun olduğu,
  • İş yerinin bulunduğu sektör, hizmet verdiği alan ve çalışma koşullarına uyan aydınlatmanın ne olduğunun tespit edilmesi,
  • İhtiyaç duyulan ışık şiddetinin ne olduğu,
  • Hangi aydınlatmada en çok verim alınabileceği,
  • Çalışanların sağlığı açısından uygun olan aydınlatma düzeyinin ve türünün ne olduğu gibi çeşitli bilgiler edinilebilir.

Aydınlatma ölçümü doğru yapıldığı ve uygun aydınlatmanın sağlandığı iş yerlerinde, aynı zamanda çalışanların dikkat düzeylerinin de arttığı görülebilmektedir.

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar