İş Güvenliği Kanunu Nedir? Hangi Kanunlar Mevcuttur?

Az Tehlikeli İş Yerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimliği Bulundurma Zorunluluğu

Az Tehlikeli İş Yerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimliği Bulundurma Zorunluluğu

Az tehlikeli iş yerlerinde iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarının bulundurulma zorunluluğu 6331 sayılı kanunun beşinci bölümü ve değiştirilen hükümler kısmı Madde 36’da belirtildiği üzere “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için 1/7/2020 tarihinde, yürürlüğe girer” hükmü yer almaktaydı.

Bilinmesi Gerekenler

1/7/2020 tarihinden itibaren kanun doğrultusunda elliden az çalışanı olan iş yerleri iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. Bu bulundurma zorunluluğu iş yeri inisiyatifi doğrultusunda birkaç şekilde gerçekleştirilebilir. Birincisi İşveren veya İşveren Vekili Kapsam doğrultusunda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın (İSG KATİP üzerinden) vermiş olduğu eğitimi tamamlayarak iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında iş güvenliği uzmanı veya iş yeri hekimine verilen görevleri, işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç olmak üzere yürütebilir.

İkincisi iş yerleri kendi iş yeri sgk sigortası üzerinden kısmi veya tam zamanlı iş güvenliği uzmanı istihdam ederek (İSG Katipte belirtilen çalışma süresi doğrultusunda) iş güvenliği ve iş sağlığı faaliyetlerini yürütebilir. Üçüncü seçenek ise iş yerlerinin iş sağlığı ve iş güvenliği konularında uzman Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri tarafından hizmet almaları ile de gerçekleşebilir. İş güvenliği ve sağlığı konularının özellikle bilgili ve tecrübeli profesyoneller tarafından yürütülmesi, farklı üretim sahalarında tecrübe edinmiş kişiler tarafından iş yerlerinin denetlenmesi ve danışmanlık firmalarından (OSGB) alınacak hizmetin diğer iki seçeneğe nazaran daha ekonomik olmasından dolayı OSGB’ler tercih edilmektedir.

KALE OSGB‘de yenilikçi yapısı, konusunda uzman İSG profesyonelleri ile hizmet verdikleri kuruluşlara yeterli destek sunmakta olup, bu konuda hizmet almak isteyen ve iş yerinin İSG açısından daha güvenilir olmasını hedefleyen iş yerlerine hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Silivri Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi

KALE OSGB tarafından hizmet alacak olan az tehlikeli iş yerlerine vermiş olduğumuz bazı hizmetler şunlardır:

 • İş Yeri Hekimi Tarafından Çalışabilir Onayının Verilmesi,
 • Risk Değerlendirme Raporunun Hazırlanması,
 • Acil Durum Planlarının Oluşturulması,
 • Yangın, Tahliye Eğitimi ve Tatbikatlarının Yapılması,
 • Acil Durum Ekiplerinin Oluşturulması,
 • Tüm Çalışanlara İş Sağlığı ve İş güvenliği Eğitiminin Verilmesi,
 • İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarının Kayıtlarının Tutulması,
 • Aylık Saha Denetimlerinin Yapılması,
 • Yıllık Çalışma ve Yıllık Değerlendirme Raporlarının Oluşturulması,
 • İSG Talimatlarının ve Prosedürlerin Hazırlanması
 • İşletmede Makine ve Ekipmanlar Varsa Yılda En Az Bir Kez Periyodik
 • Kontrollerinin Yapılması,
 • Gerek Duyulması Halinde İş Yeri İç Ortam Ölçümlerinin Tamamlanması,
 • Kullanılması Durumunda Koruyucu Donanım ve Ekipmanların (KKD) Belirlenmesi,
 • İlk Yardımcı Sertifikası Alması

Az tehlikeli sınıfta olup 1/7/2020 tarihinden itibaren iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanı bulundurmayan ve hizmet almayan iş yerleri için İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde belirlenmiş cezalar bulunmaktadır.

 • Risk değerlendirmesi yapmamak: Aykırılığın devamı halinde her ay 6 bin 963 TL
 • İş güvenliği uzmanı görevlendirmemek: Her ay 7 bin 738 TL
 • İş yeri hekimi görevlendirmemek: Her ay 7 bin 738 TL
 • Acil durumları belirlememek, tedbir almamak: Aylık 1,545 TL
 • İş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutmamak: Her yükümlülük için 2 bin 319 TL
 • İş kazalarını 3 gün içinde SGK’ya bildirmemek: 3 bin 092 TL
 • Çalışanlara sağlık gözetimi yaptırmamak: Her işçi için bin 545 TL

NOT: Alınan yeni kararla birlikte iş sağlığı güvenliği ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu 2023’e ertelendi.

İş yerinde sağlıklı bir ortam oluşturmak, iş yerinin güvenliğini sağlamak ve bu tür cezalara maruz kalmamak için sizleri de KALE OSGB’ye bekliyoruz. KALE’de güvendesiniz.

31.12.2023 Sonrası İş Sağlığı ve Güvenliği

Pandeminin de etkisiyle az tehlikeli sınıfta ve 50’den az çalışana sahip işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini zorunlu kılan yasa 31.12.2023 tarihinden sonra yürürlüğe girecek şekilde ertelendi. Alınan karar özellikle 50’den az çalışana sahip az tehlikeli sınıftaki işletmelerin sayısı düşünüldüğünde oldukça mantıklı görünüyor çünkü iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri için kurum içi eğitimler ve yüz yüze görüşmelerle alınacak kararlar gibi birçok zorunluluğun yerine getirilmesi gerekiyor. 31.12.2023 tarihine kadar ertelenen bir diğer durum da iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakabilme yetkisi. Normal şartlarda üç farklı tehlike sınıfı için üç farklı sınıfta uzman belirlenmiş durumda. A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları çok tehlikeli sınıfa, B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tehlikeli sınıfa ve C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları da az tehlikeli sınıfa bakabiliyorlar. Fakat iş sağlığı ve güvenliği uzmanı sayısındaki eksiklikler nedeniyle bu süreye kadar iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına bir üst sınıfa bakabilme yetkisi de sağlanmış durumda.

Eyüpsultan OSGB

OSGB Avantajları Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar