B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

 

B Sınıfı İş Güvenliği

A ve C sınıfı iş güvenliğinin yanı sıra maaşların sektör ortalamasında seyrettiği B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı da ilgi gören meslekler arasındadır. A sınıfı uzmanlardan önce B sınıfı belge almaları ve sahalarda en az belirli bir süre (yıl ya da saat) faaliyet göstermeleri bekleniyor. Peki kimler B sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilir? Bu uzmanlık branşının dersleri 180 saat teorik ve 40 saat uygulamalı olmak üzere 220 saatten oluşuyor.

İş Güvenliği Uzmanı Kursu
Nasıl B sınıfı iş güvenliği uzmanı olunur?
  • Bu uzmanlar işletmelerin güvenlik prosedürlerini yerine getirip getirmediğini denetlemekten sorumlu olurlar.
  • B sınıfı az tehlikeli ya da tehlikeli iş yerlerinde görev alabilirler.
  • Mühendis, mimar ya da teknik personeller bu uzmanlığa sahip olurlar.
  • C sınıfı iş güvenliği belgesiyle en az üç yıl fiilen çalışmış olmaları ve mülakatlarında bunu belgelemeleri beklenir.
  • Kurum ve kuruluşlarda çalışan kişilerin güvenliğini sağlamaktan sorumludurlar.

B Sınıfı Uzman Olmak

İş güvenliği uzmanlığı son zamanlarda popülaritesi yükselen meslek kolları arasında yer alıyor. Bu kişiler kurum ve kuruluşlarda görev alarak burada çalışan işçilerin güvenliğini ve sağlığını koruma altına almaya çalışmaktadır. Bunun birçok farklı standart adımı bulunuyor. Tipik olarak bir B sınıfı iş güvenliği uzmanının tehlikeli kategorisindeki bir işletmede çalışması beklenir. Ancak aynı zamanda az tehlikeli işyerlerinde de görev alabiliyorlar. Az tehlikeli işyerleri C sınıfının kapsamına giren bir alan.

İş güvenliği uzmanı görece yeni bir meslek dalı olduğundan bunun eğitimleri az sayıda üniversite tarafından sağlanıyor. Kişiler daha ziyade özel kurumlar ve kuruluşlar aracılığıyla iş güvenliği eğitimi programlarına katılıyor ve buradan sertifika ile ayrılıyorlar. B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için de aynısı geçerli. Adayların önce C sınıfı belgesi taşıması ve bu belgeyle sektörde en az üç yıl çalışmış olması gerekiyor. Sınıflardaki farklar ise kendini alınan dersin içeriği ve eğitimde gösteriyor.

Güvenlik Uzmanı Ne İş Yapar?

B Sınıfı İş Güvenliği Sınavına Giriş

Uzman adaylarda aranan şartlardan bahsedelim. Daha önce belirttiğimiz B sınıfı belgesiyle sektörde üç yıl fiilen çalışma şartının yanı sıra, adaylar mimar, mühendis veya teknik eleman olabilmektedir. Bunun yanında İş Sağlığı ve Güvenliği ya da İş Güvenliği bölümünde yüksek lisansa sahip olanlar yine B sınıfı iş güvenliği sınavına girebilirler. Sınava giriş şartları temelde bu şekilde sıralanıyor.

Eğitim programını tamamlamış ve bakanlıkça düzenlenen sınavlardan başarıyla geçmiş olanlar ellerindeki B sınıfı belgesiyletehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde çalışmaya başlayabilir.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Merak edilen sorulardan biri de hiç şüphesiz B sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı ne kadar olduğu denebilir. B sınıfı iş güvenliği uzmanları C sınıfı iş güvenliği uzmanlarına göre daha yüksek maaş alırlar. Bunun temelinde ise B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının daha tehlikeli işlerde çalışabilmeleri ve daha tecrübeli olmaları vardır. Haliyle B sınıfı iş güvenliği uzmanlığına sahip kişiler C sınıfına göre daha az sayıdadır ve tüm bunlar piyasada belirleyici olabilmektedir. Elbette B sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşları değişken ancak AGİ, prim gibi değişkenleri de hesaba katarak en düşük olarak 2021 yılı için 3500 TL’dir diyebilmek mümkün. Tabii daha yüksek maaşlar için kişinin tecrübesi, alanı, çalıştığı yerin tehlike durumları, dil bilgisi gibi dinamikler de etkili olmaktadır. Günümüzde 7000 TL – 8000 TL maaşla çalışan B sınıfı iş güvenliği uzmanları da vardır.

İSG Katip Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar