C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı B Sınıfına Bakabilir mi?

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı B Sınıfına Bakabilir mi?

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı B Sınıfına Bakabilir mi?

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında yürürlüğe giren yasa gereği artık iş yerleri tayin edilen risk gruplarına bağlı olarak iş güvenliği uzmanı ile çalışmak zorundadır. Lisans derecesiyle iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olan kişilerin kategorize edilmiş sertifikalara sahip olması gerekmektedir. Bu yetki sertifikaları görev alınacak kuruluşun yönetmelikte ait olduğu risk grubuna göre birbirinden ayrılmaktadır.

İSGB Tanımı Nedir ve Ne Anlama Gelir?

A , B , C , D Sınıfı İş Güveliği Uzmanlıkları

A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının sertifikaları çok riskli grupta yer alan iş yerleri için yetkilendirme niteliği taşır. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin en az beş yıl süreyle B sınıfı iş güvenliği tecrübesinin bulunması ve iş güvenliği eğitim programlarında en az 90 saatlik eğitimi tamamlamış olmaları gerekir. Sonrasında sınava girerek başarılı olan adaylar, A sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için gerekli görülen sertifikayı alabilirler.

B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının hizmet alanı yasa kapsamında riskli tayin edilen iş sahalarını kapsamaktadır. En az 4 (dört) yıl süreyle C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalışan ve bu hizmet alanına yönelik yüksek lisans eğitimini tamamlayan kişiler B sınıfı güvenlik sertifikası alabilir.

C sınıfı güvenlik sertifikaları ise az riskli grupta yer alan ve çalışan sayısı 50’nin altında olan iş yerleri için yetki sağlamaktadır. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini tamamlayan adayların girdikleri sertifika sınavlarından 70 (yetmiş) puan alması sertifika almaları için şarttır.

İş Güvenliğinin Amacı

İş güvenliği hizmeti verecek olan kişilerin kategorize edilen bu sistemde zaman zaman üst sınıf hizmet alanında görev alması mümkündür. Örneğin belirtilen kurallar dâhilinde C sınıfı iş güvenliği sertifikası olan kişiler, B sınıfı iş güvenliği alanlarında görev alabilir. Bu durum genel olarak B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanının henüz yeterli sayıda olmamasından kaynaklanmaktadır.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının B Sınıfı İş Güvenliği Alanında Görev Alabilmesi İçin Yapması Gerekenler

  • B sınıfı iş güvenliği için gerekli olan tecrübeye sahip kişilerin, C sınıfı alanda bu hizmeti belgelendirmesi,
  • Atama kriterleri için gerekli özel şartları yerine getirmesi,
  • Başvuru ekranında zorunlu alanların eksiksiz doldurulması,
  • Geçici kanun gereği yalnızca belirtilen tarihler dâhilinde görev alınması,
  • Aktif görevde B sınıfı iş güvenliği uzmanı olan adayların bunu belgelendirerek aynı pozisyon için başvuru yapması gerekmektedir.

C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Tehlikeli Sınıfa Bakma Süresi

C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları belirli koşullarda tehlikeli sınıfa da bakabiliyor. Herhangi bir ek açıklama yapılmaması nedeniyle süre 2021 yılında da bu şekilde ilerlemekte. Benzer şekilde B sınıfı iş güvenliği uzmanları da belirli koşullar doğrultusunda A sınıfı için geçerli olan çok tehlikeli sınıftaki işletmelere bakabiliyor. Ancak C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının hiçbir koşulda çok tehlikeli sınıftaki işletmelere bakma şansı bulunmuyor. Çok tehlikeli sınıftaki işletmelerin A sınıfı iş güvenliği uzmanı bulabilme sıkıntısı yüzünden B sınıfı iş güvenliği uzmanlarına çok tehlikeli sınıftaki işletmelerde çalışabilme imkanı doğmuştur. B sınıfı iş güvenliği uzmanların da buna bağlı olarak çok tehlikeli sınıfa kayması ile oluşan açık, sayıca daha yüksek olan C sınıfı iş güvenliği uzmanları ile doldurulmuştur. Dolayısı ile C sınıfı iş güvenliği uzmanları da B sınıfına gerekli görüldüğü takdirde bakabilmektedir. C sınıfı iş sağlığı güvenliği uzmanlarının tehlikeli sınıftaki işyerlerindeki görev süresi şirket ile arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Benzer şekilde B sınıfı iş güvenliği uzmanları için de aynı durum örneklenebilir. İşyerlerinin farklı tehlike sınıflarında çalışmaları varsa bu durumda da bu şekilde tercihler yapılabilmektedir.

İsg Yıl Sonu Değerlendirme Raporu Nasıl Alınır?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar