Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması

Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması

 

Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunma

Tüm işletmeler çalıştırdıkları personelleri iş çevrelerinin potansiyel tehlikelerinden korumakla yükümlüdür. Bu yükümlülükler “Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması” kanununda detaylıca belirtilmektedir. Kanun patlayıcı ortamları ve bu ortamlarda alınması gereken önlemlerin usul ve esaslarını gösteriyor.

Patlamadan korunma dokümanı bu maddeler arasında. Çalışanlar bir patlamada nasıl korunabilecekleri konusunda bilinçlendirilmelidir. Eğer patlamaların önlenmesi mümkün değilse o halde tutuşmaların meydana gelmesinin engellenmesi beklenmektedir. Patlamanın yayılmasını önleyici unsurlar eksiksiz olmalıdır ve tüm tedbirler düzenli aralıklarla denetlenmelidir.

Çalışanları patlayıcı ortamların tehlikelerinden korumak
Çalışanları patlayıcı ortamların tehlikelerinden korumak

İş Yerinde Patlamaların Sebepleri

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı (İTKB) tarafından yapılan iş kazası teftiş raporlarına göre ülkemizdeki yangın ve patlama olaylarının nedenleri çok çeşitlidir. Kimyasalların kullanımı, taşınması ve depolanması ile ilgili yeterli bilgi sahibi olunmaması, kimyasallara dair malzeme güvenlik bilgi formlarının temin edilmemesi, makineler ve yanıcı sıvıların uygun şekilde depolanmaması ve kullanılmaması, birbiri ile etkileşime girebilecek kimyasalların beraber depolanması, yanıcı ve okside edici kimyasalların bir arada bulunması, boş ve dolu bidonların bir arada yer alması özellikle kimyasal madde kaynaklı patlamaların nedenleri arasında gösterilebilir. Patlamalara karşı önlem almak için patlayıcı ortamlarda risk değerlendirme çalışmaları yapılmalı, elektriksel ekipmanların alev sızdırmaz özellikte olması sağlanmalı, statik elektrik dahil tesisat için önlemler alınmalı, personel eğitimine gerekli özen gösterilmeli ve gerekli gaz ve yangın söndürme sistemlerinin bakımları aksatılmadan yapılmalıdır. Kale OSGB gibi profesyonel OSGB firmaları düzenli olarak yangın tatbikatları gerçekleştirerek istenmeyen durumlarda en az can ve mal kaybı için gerekli olan bilinci çalışanlara aşılamaktadır. Ayrıca yanıcı ve parlayıcı kimyasal madde bulunan çalışma ortamları için de özel talimat ve uyarı levhaları hazırlanarak yerleştirilmektedir.

Bağcılar İş Güvenliği

Patlamadan Korunma Dokümanı

Çalışanları patlayıcı ortamların tehlikelerinden korumanın birincil adımları arasında Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlanması gelmektedir. Kanun yönetmeliği gereğince parlayıcı ve patlayıcı kimyasalların bulunduğu işletmelerde patlayıcı BÖLGE ya da ZONE istatistiksel hesabının yerine getirilmesi beklenir. Bu alanlara patlayıcı noktalara açık olan diğer ortamlar da dahildir. Bu anlamda yalnızca bir iş faaliyetinin yürütüldüğü yerler değil tüm saha dikkate alınır.

Patlamadan Korunma Dokümanı çalışanların patlayıcı ortamların tehlikelerinden korunmasında en işlevsel çözümlerin başında geliyor. Bu belgelerin hazırlanması her işletmenin yükümlülüğü dahilinde ve devlet kontrollü denetimlerde eksik belge bulunması işyerinize eklenecek fazladan ceza puanı anlamına gelir. Kale OSGB gibi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri işletmeleri bu ve benzeri güvenlik dokümanlarının eksik olması durumuna karşı inceler ve tedbirler alır.

Çalışanların patlayıcı ortamlardan korunması için tedbirler:

  • Patlayıcı ortam oluşma ihtimali olan yerleri sınıflandırmak.
  • Patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerin girişine işaretler yerleştirmek.
  • Patlayıcı ortamların yakınında çalışan işçilere özel kıyafetler ve gereçler sunmak.

Yapılması Gerekenler

Çalışanları patlayıcı ortamların tehlikelerinden korumada Kale OSGB olarak önce işyerinizde MSDS incelemesi yapıyor; patlayıcı, yanıcı ve kısacası reaktif yapıda olan kimyasal maddeleri tespit ediyoruz. Uluslararası standartların getirdiği bu adımların yanında, elde edilen bulguları inceliyor ve yaptığımız değerlendirmeler sonucunda EN 60079-10-1 ve EN 60079-10-2’nin uygunluğuna göre yanıcı ve patlayıcı noktalarında BÖLGE hesabını tamamlıyoruz.

Patlamadan korunma dokümanında BÖLGE hesabı özel bir haritanın hazırlanması adımını gerektirmektedir. Sonuç analizi ve modellemesi dokümanın diğer püf noktaları arasında yer alıyor. Sonuç analizi ve modellemesinde dünyanın hemen her yerinde yaygın bir program olan BREEZE ve EFFECTS modellemelerine başvurulmaktadır. Aşağıda bazı yangın modellerine yer veriliyor:

  • Fire Ball modeli
  • BLEVE dinamik ve statik modeller
  • Yanma ve toksik yanma modelleri
  • Jet Fire modeli
  • Pool yanma modeli
Emekli Gün Sayısı Hesaplama

Yukarıda adı geçen termal radyasyon modellerinin yanında aşağıda patlama modellerini bulacaksınız:

  • TNT eşdeğer modeli
  • Multi enerji modeli

İSG Katip Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar