50’den Az Çalışanı Olan Az Tehlikeli İş Yerleri İçin OSGB

İş Yeri Çalışma Alanını Güvenli Kılmak

İş Yeri Çalışma Alanını Güvenli Kılmak

Herkes güvenli bir çalışma ortamını hak eder, sağlık ve güvenlik prosedürleri bu nedenle herhangi bir işletmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu prosedürler, işyeri ister bir ofiste ister bir şantiyede olsun, çalışanlar için işyerindeki günlük yaşamın sorunsuz işlemesini sağlar. Kale OSGB olarak her işyerinde bulunması gereken sekiz sağlık ve güvenlik temelini sıralıyoruz.

Risk Değerlendirmesi

Yasaya göre, tüm işletmeler, işyerinde potansiyel tehlikelerin olduğu yerlerde risk değerlendirmeleri yapmalıdır. Tüm tehlikeler bir eylem planı ile tanımlanmalıdır ve ilk önce en önemli risklerden başlanmalıdır. Risk değerlendirmeleri, düşme veya kaymaları önleme gibi personel sağlığı için en fazla risk oluşturan sorunlara uzun vadeli çözümler bularak işletmenin gelişmesine yol açar.

Yeterli Aydınlatma

İş istasyonlarında ve iş binası veya çalışma sahası çevresindeki iyi bir aydınlatma, çalışan güvenliği için çok önemlidir. Doğal ışığın ulaşamadığı flüoresan aydınlatma gibi uygun olan yerlerdeki farklı manuel görevler için uygun aydınlatma biçimleri olmalıdır.

İyi Hijyen ve Temizlik

Her çalışan için temiz bir çalışma alanı gereklidir. Çalışanlar arasında hastalık yayılmasına yol açma potansiyeline sahip bakteri ve mikrop oluşumunu önlemek için binanızın ve çalışma alanınızın, zeminlerinizin, ekipmanlarınızın ve mobilyalarınızın verimli bir şekilde temizlendiğinden emin olun.

Yangın Güvenliği Protokolü

Yangın riski değerlendirmesi ile yangın tehlikeleri ve risk altındaki kişiler belirlenir. İşe giren her çalışanla birlikte bir indüksiyon ve tahliye süreci yürütülmelidir. Ayrıca bir yangın durumunda binayı veya alanı tahliye etmekten, orada bulunanların kaydını tutmaktan ve 153’ü aramaktan sorumlu bir personel bulunmalıdır.

Adalar İş Güvenliği

Manuel İş Güvenliği

Manuel işler genellikle makinelerin ve merdivenlerin kaldırılmasını ve kullanılmasını içerir, bu nedenle kapsamlı bir şekilde izlenmesi gereken güvenlik prosedürleri olmalıdır. Uzman ekipmanlara erişimi önlemek için asma kilitleri ve benzerlerini kullanarak ekipmanın güvenli bir şekilde kullanıldığından ve güvenli bir şekilde muhafaza edildiğinden emin olun.

Gürültü Seviyesi

İşyerindeki gürültü rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı olabilir. Konuşurken sesinizi yükseltmeniz gerekiyorsa gürültü seviyesini işvereninizle görüşmeniz gerek demektir. Yüksek sesli ekipmanla çalışıyorsanız veya kullanıyorsanız, işitme koruması taktığınızdan emin olun.

Elektrik Güvenliği

Elektrikli ekipman, tam kapsamlı bir elektriksel risk değerlendirmesiyle uygun şekilde kurulmalı ve test edilmelidir. Elektrikli makinelerde acil durumda güç kaynağını kesmek için her makinenin yanına bir anahtar veya izolatör olmalıdır. Çalışma alanınızda herhangi bir hatalı kablo veya prizle karşılaşırsanız, bunların üzeri kapatılmalı ve “kullanmayın” yazılmalıdır.

Personel Refahı

Personelin sağlığı her şirket için çok önemlidir, bu nedenle işgücünüzün ihtiyaç duyulduğunda yardım isteyebilmesini sağlamak önemlidir. Şirketinizin, sağlıklı bir çalışma kültürünü teşvik etmek için personelin ruh sağlığı ve genel refahını çevreleyen sorunlarla ilgilenmesi için hazırlanmış bir İK departmanına sahip olması şarttır.

İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Hukuki Yaptırımlar

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda işverenlerin çalışma alanını güvenli kılmadıklarında karşılaşacakları yaptırımlar açıkça belirtilmiştir. İşverenler çalışanların güvenliği ile ilgili araç ve gereçleri sağlaması, sağlık ve güvenlik tedbirlerini değişen şartlara göre yeniden uygun hale getirmesi bir zorunluluktur. Kanunun ihlali durumunda işverene her bir yükümlülük için idari para cezası kesilmesi öngörülmüştür. Ek olarak alınan tedbirlerin takip edilmemesi, denetlenmemesi ve uygunsuz noktaların düzeltilmemesi de idari para cezası doğurmaktadır. 4331 sayılı kanunun 6/1a maddesine göre iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, işyeri hekimi gibi personellerin görevlendirilmediği her ay için idari para cezası uygulanmaya devam edecektir. On veya daha fazla çalışana sahip olan çok tehlikeli sınıftaki işletmelerde diğer sağlık personeli istihdam edilmemesi de mevzuata aykırı bir durumdadır. İşverenlerin sorumlu olduğu bir diğer nokta da başka iş yerlerinden gelen çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgilendirilmemesi ve eğitimden geçirilmemesidir. Ek olarak iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile iş yeri hekiminin görevlerini yapmalarına engel olunması da idari para cezası ortaya çıkaracak bir başka durumdur. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işyerlerine ceza kesmek için değil, hem işvereni, hem de çalışanları korumak için oluşturulmuş bir kurallar bütünüdür. Fakat doğru şekilde uyulmadığı takdirde de idari para cezaları ile karşılaşmak kaçınılmazdır.

OSGB Nedir? İSG Nedir?

Tespit ve Öneri Defteri Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar