İş Güvenliği Kanunu Nedir? Hangi Kanunlar Mevcuttur?

İSG-Katip Nedir? Giriş ve Onay Süreci

İSG-Katip Nedir?

İş güvenliği katibi olarak hizmet veren İSG-Katip, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden koordine edilen bir çevrimiçi servistir. Servisin amacı iş yeri sahiplerinin aldıkları iş güvenliği hizmetlerini kolayca takip edebilecekleri bir ortam sunmaktır. İSG-Katip bu işi yerine getiriyor ve işverenlerin öğrenmeleri gereken bilgilere hızlıca erişmesini sağlıyor. İSG-Katip aynı zamanda hem işveren hem de iş güvenliği hizmetini sunan taraf arasında yapılan sözleşmenin onaylandığı bir yer. Zira bu yasal zorunluluk durumunda.

İSG-Katip Nedir? Giriş ve Onay Süreci
İSG-Katip nedir?

İSG-Katip Web Sitesi İçeriği

İSG-Katip sistemine girişler sadece e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Eğer e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza veya TC Kimlik kartı seçeneklerinden herhangi birine sahipseniz e-Devlet üzerinden kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. İSG hizmeti alan işyerlerinde ise sadece SGK E-Bildirge yetkisi olan kullanıcılar İSG-Katip’e giriş yapabiliyor. Tüm sorularınız için ALO 170’i aramanız mümkün. Ayrıca yazılı şekilde sormak istediğiniz sorular ve almak istediğiniz cevaplar için de isgkatip@csgb@gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. https://isgkatip.ailevecalisma.gov.tr/ üzerinden ulaşabileceğiniz İSG-Katip giriş ekranında İSG-Katip Kullanıcı Kılavuzu, İSG-KATİP Giriş bölümü ve Yetkili Firma Listesi mevcut. Ek olarak yayınlanan Duyurular’ı takip etme şansınız da var. Duyurular arasında yenileme eğitimleri, kongreler, YouTube yayınları, analizler, görüş formu gibi önemli bilgiler var. İSG-Katip web sitesi içeriği ayrıca hangi ilde kaç tane sertifika sayısı olduğunu da Türkiye haritası üzerinden seçilebilecek şekilde ve güncel olarak gösteriyor.

Kapsamı

İş güvenliğinden söz etsek de buna uzman hekim ve diğer sağlık personeli gibi iş sağlığı kolları da giriyor. Eğer bir işletmede ya da şirkette herhangi bir iş yeri hekimi ya da iş yeri güvenlik uzmanı değişimi yapılırsa, yeni atamanın İSG-Katip üzerinden onaylanması gerekir. Buna benzer şekilde, eğer o iş yerindeki kayıtlı personelde bir değişim olursa İSG-Katip üzerinden iş yeri bilgileri yenilenir. Kale OSGB olarak tüm bu süreçleri sizin için yerine getirebiliyoruz.

Beylikdüzü İş Güvenliği

Giriş ve Onay Süreci

  • Kale OSGB, çalıştığı şirketlerin İSG-Katip işlemlerini bizzat üstlenmekte ve yerine getirmektedir. Buna İSG-Katip atamaları da dahildir.
  • Tüm personel atamaları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) numarası ile yapıldığından E-Bildirge hesabı ile isg.katip.gov.tr web sitesine gidilir ve atamalara onay verilir.
  • E-Bildirge kullanıcısı söz konusu şirketin İSG-Katip arayüzünde temsil edilme biçimini gösterir.
  • Bu hesabın kaybedilmemesi gerekiyor. Ancak aksi durumda SGK Müdürlüğü üzerinden yeni hesap bilgileri alınabiliyor.

Adımlar

İSG-Katip, devlet destekli geliştirilen ve yürütülen bir iş sağlığı ve güvenliği servisi. Dolayısıyla iş yeri atamaların ve değişikliklerin takip edilmesi için güvenli bir servis. Web siteye ulaştığınızda ve E-Bildirge hesabınızla giriş yaptığınızda (bu hesap bilgileri Kale OSGB gibi bir birime veya bir personele kayıtlı olabilir) karşınızda sisteme kayıtlı olduğunuzu gösteren bir bildirim görürsünüz. Hem işverenler hem de iş yeri hekimi, diğer sağlık personeli, iş güvenliği uzmanı veya adayı İSG-Katip üzerinden kendi alanındaki mesleki konularda bilgiler bulabiliyor. Örneğin, halihazırda sektörde çalışmakta olan bir kişinin eğitimine dair ilerlemeyi görmek için bir yetkiliye telefon açmasına gerek yok; isg.katip.gov.tr sayfasına göz atması yeterlidir.

Üstlenilen Görevler

İş güvenliği uzmanı ya da iş yeri hekiminin ve diğer sağlık personelinin söz konusu işletmede üstleneceği görev bizzat İSG-Katip web sayfası üzerinden seçilebilmektedir. Bunun için elbette bir e-Devlet şifresine de ihtiyaç var. Servisi kullanabilmeniz için halihazırda bir e-Devlet şifrenizin olması gerekir. Ancak merak etmeyin, unutmanız durumunda kolayca Şifremi Unuttum butonu üzerinden zahmetsizce sıfırlayabilirsiniz. Eskiden olduğu gibi ek ücret ödemek gerekmez. Eğer OSGB hizmeti alınan personel veya firmayla yapılan sözleşmede bir değişiklik olduysa bunun mutlaka İSG-Katip üzerinden onaylanması gerekir.

Siz de sahadaki 15 yıllık tecrübemizden faydalanmak için şimdi Kale OSGB ile çalışmaya başlayabilirsiniz!

En İyi İSG Firmaları

OSGB Avantajları Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar