Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

 

Gıda Zehirlenmesi

Yaz aylarında sıcaklıkların artması beraberinde gıda zehirlenmesi riskini gündeme getiriyor. Sıcaklıklardan ziyade gıdaların gerekli hijyenle hazırlanmaması da gıda zehirlenmesi tehlikesini artırır. Bakteriye maruz kalan yiyecekler toksinlerle dolar ve bu toksinler insan vücuduna yayıldıklarında hayati risk taşıyan durumlar ortaya çıkabilir. Gıda zehirlenmesi en çok Staphylococ bakteri türünden kaynaklanıyor.

Zehirlenme yaşayan hastalara bol su ve sıvı gıdalar verilmelidir. Ayrıca tuzlu ayran, tuzlu krakerler, bol yoğurt, muz, haşlanmış patates, yağsız pirinç lapası yedirilir. Hasta acile kaldırılırsa elektrolit replasmanı yapılabilir. Ancak bu çoğunlukla gerekli olmaz. Zehirlenmenin ana çözümü boşaltım sistemlerini olabildiğince çalıştırmaktan geçiyor. Bu da ancak bol sıvı takviyesiyle yapılır.

Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir
Gıda zehirlenmesine iyi gelen besinler

Gıda Zehirlenmesi İçin Besinler

Su

Her şeyden önce bol su tüketmek gıda zehirlenmesine iyi gelen çözümler arasında birinci sıradadır. Zira ishal ve kusmadan sonra beden bolca su kaybeder. Su kaybının giderilmesi iyileşme sürecini hızlandırır. Tavuk sulu çorba ve bitki çayları dostlarınız arasında.

Bal

Yoğurt gibi antibakteriyelişlevi olan bal gıda zehirlenmesinin bir diğer çözümü arasında. Zehirlenme mideye zarar verebilir. Bunu önlemek için her gün 3 çay kaşığı bal tüketilir.

Muz

Potasyum yönüyle içerik yönünden zengin olan muz gıda zehirlenmesine iyi gelen çözümler arasında yer alıyor. Zira bulantı, kusma, ishal gibi belirtileri geçirmeye yardımcı oluyor. Yumuşak dokulu yapısı sindiriminin kolay olmasını sağlıyor. Püre olarak tüketilebilir.

Yoğurt

Gıda zehirlenmesinde antibakteriyel özelliği bulunan yoğurt kullanılabilir. Yoğurt içerisinde probiyotikler taşıdığından gıda zehirlenmenin kaynağı olan zararlı bakterilerle mücadele eder.

Fesleğen

Gıda zehirlenmesine iyi gele bir diğer besin de fesleğen. Hastanın vücudundaki mikroorganizmalarla savaşır. Antimikrobiyal olması karındaki ağrı hissini azaltmayı sağlıyor. Fesleğeni demlemek ve üstüne bal eklemek yaygın bir çözümdür.

Zencefil

Gıda zehirlenmesine iyi gelen son seçenek zencefil oluyor. Zehirlenme sonrası midede ağrılar olabilir. Ayrıca kusma ve mide bulantısı ya da ishal görülebilir. Bunun için zencefil kullanımı yaygın bir çözümdür. Akşam yemeklerinin ardından bir bardak zencefil çayı içilir.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Limon

Limon’un işlevleri arasında anti-inflamatuar, antiviral ve antibakteriyel başlıkları yer alıyor. C vitamini deposu olduğunu vurgulamaya gerek yok. Asidik olması yönüyle gıda zehirlenmesine sebebiyet veren zararlı bakterileri öldürebiliyor. Yemek kaşığı limon suyunu mümkünse şekersiz olarak günlük şekilde tüketin.

Sarımsak

Sarımsak içeriği itibariyle antifungal, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip. Çay bardağı suda kaynatılan birkaç diş sarımsak bu şekilde tüketilebilir. Tansiyon sorunu olan hastalar dikkat etmeli.

Gıda Zehirlenmesinde Hastanın İzlenmesi

Özellikle hava sıcaklarının artması tehlikesiz gibi görünen birçok gıdanın zehirleyici özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bilindiği gibi sıcakta bekleyen gıdalar daha çabuk çürümekte ve bozulmakta. Özellikle sıcakta süt ve süt ürünlerinin tüketiminde dikkatli olunmasında fayda var. Zehirlenmelerde belirttiğimiz gibi faydalanılabilecek ek bazı gıdalardan destek alınabilir ancak öncelikle durumun gerçekten bir zehirlenme olup olmadığının tespit edilmesi gerekiyor. Gıda zehirlenmesi belirtileri ani gerçekleşmektedir ve kusma, mide yanması, ishal ve ateş gibi birçok belirti ortaya çıkartmaktadır. İshal olan hastanın sağlık durumunun daha kötüye gitmemesi için sıvı desteği yapılması gerekir. Özellikle yaşlı, böbrek hastası veya kalp hastası gibi kişilerde sıvı eksikliği hayati boyuta ulaşabilecek bir soruna yol açabilir. Normal şartlarda gıda zehirlenmesinin dinlenmeyle 2-3 gün içerisinde geçmesi beklenmektedir ancak çok önemli sorunlardan bahsedilmiyorsa herhangi bir tıbbi tedaviye gerek bulunmamaktadır. Temel mantıkta kusma ve ishal yoluyla kaybedilen sıvının yerine getirilmesi vardır. Hasta sıvı alamıyorsa, yüksek ateş yine devam ediyorsa ve kanlı ishal gibi durumlar var ise bu kez vakit geçirmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
Esenyurt İş Güvenliği

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar