Hamileler Günde Kaç Saat Çalışabilir?

Hamileler Günde Kaç Saat Çalışabilir?

Hamilelerde Çalışma

Günümüzde erkeklerin yanında artık kadınlar da iş kollarında giderek artan oranlarda faaliyet gösteriyor. Bu anlamda kanun gereği hamile işçilere fazla mesai yapılamadığını hemen her işverenin bilmesi beklenir. Hamile kadın işçilerin günlük çalışma süreleri 7.5 saati geçmemektedir. Bu süre kanunlarla belirlenmiş olup, aşılması halinde işverene bir takım ciddi cezalar uygulanmaktadır.

Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği tarafından belirtildiği üzere emziren kadın işçilere işveren tarafından fazla mesai yapması asla söylenemez, dolaylı olarak talep edilemez. Bu düzenleme kanunun 7. maddesinde net bir şekilde belirtiliyor. Sadece hamilelikte değil çocuk doğduktan sonra 1 yaşına varıncaya kadar yine kadın işçilere fazla mesai yapması söylenemiyor. Bu kadın işçilerin haftada 45 saatten fazla çalıştırılması yasaktır.

Hamileler Günde Kaç Saat Çalışabilir
Hamilelerin günlük çalışma süresine dair detaylar

Gebe ve Emziren Çalışanlarda Mesai Süresi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun kapsamına göre hamile ve gebe personel günde kaç saat çalışabilir? Bu konuda mevzuat ve yasalar neler söylüyor? İş hayatında birçok yasa ve yönetmelikler çalışanlara dair pozitif ayrımcılık yaratmak adına özel düzenlemelere gidebiliyor. Bunun yanında kadın işçilere yönelik gerçekleştirilen birçok özel düzenleme de bulunuyor. Bu düzenlemeler yalnızca çalışma hayatı için değil toplumun yararı için de gerekli olmaktadır;

Çalışma saatleri

MADDE 9 – (1) Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.

4857 sayılı İş Kanunu, çalışma sürelerini haftalık olarak belirtiyor, fakat gebe çalışanlar için günlük çalışma süresi limiti bu yönetmelik maddesi ile gelmiş oldu.

Yasaya göre bir gebe çalışanın günlük çalışma süresi 7,5 saatten fazla olamaz. Buna benzer şekilde hamileler günde kaç saat çalışabilir sorusunun cevabı kısaca aşağıdaki gibi olacaktır:

  1. İşveren ekstra mesai talep ederse kadın işçi bunu onaylamak zorunda değildir. Buradan sebeple çalışanın işten kovulması İş Yasası’na aykırıdır. Kadın gebe işçi yasal haklarına başvurabilir.
  2. Çocuğu bir yaşına gelmemiş hamile veya emziren kadın çalışanlara ekstra mesai süresi sunulamaz. Bu insanlar haftada 45 saat, günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz.
  3. Yasaya rağmen ekstra mesai yaptırılmış olması, işverenin mesai ücreti ödeme zorunluluğunu iptal etmez. İşveren her bir saatlik fazla mesai için 1,5 saatlik ücret tutarında, fazla mesai ücreti ödemeye razı olur.
  4. Zorla ekstra çalıştırılan kadın işçi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikâyette bulunabilir. Bunun cezası 1.853 TL’dir.
İşyerleri Depremlere Nasıl Hazırlanmalı

Buna benzer şekilde bir gebe çalışan eğer önceden gece postasında çalışıyorsa, gebeliği süresi içinde ve doğumun ardından 1 yıl içinde gündüz postasına alınmalıdır.

Hamilelikte Kullanılabilecek İzinler

Hamilelikte yasal olarak kullanılabilecek bazı izinler bulunmaktadır ve bu izinler iş yerine sunulacak olan hamilelik raporu ile birlikte hak edilmeye başlanır. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre doktor kontrolleri, ücretsiz izin ve doğum raporu hakları bulunmaktadır. Doktor kontrolleri için işveren hamile çalışanına yasal olarak izin vermek zorundadır ve bu izin süresinin çalışanın ücretinden kesilme durumu söz konusu olmamaktadır. Ayrıca kontrolleri gerçekleştiren doktorun gerekli gördüğü durumlarda çalışan kişi daha hafif işlere kaydırılabilmektedir. Hamile çalışanın iş yerinde daha hafif işlerde çalıştırılması sebebiyle de kazancında herhangi bir azaltmanın yapılması yasaklanmıştır. Sağlık şartları hamile çalışanın en hafif işte bile çalışmasına izin vermiyorsa bu kez çalışan ücretsiz izne çıkartılabilir. Hamilelikte önceden ücretsiz izne ayrılma kararı iş yeri hekimi tarafından verilmektedir. Analık hali olarak tanımlanan doğum öncesindeki sekiz hafta ve doğum sonrasındaki sekiz haftalık, toplam 16 hafta süren izinde ise çalışan izinli olarak kabul edilir. İkiz veya üçüz gibi çoğul gebeliklerin söz konusu olduğu durumlarda ise doğumdan önceki süreye iki haftanın daha eklenmesi gerekmektedir. Eğer hamile çalışanın sağlık durumu elverişli ise gebeliğin 37. haftasına kadar çalışma devam ettirilebilmektedir. Buradan kazanılan süre ise doğum sonrası yapılacak izne eklenebilmektedir.

İş Güvenliği Eğitim Sertifikası Nedir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
OSGB Maltepe

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar