Hangi Firmaların OSGB Hizmeti Almaları Gerekir?

Hangi Firmaların OSGB Hizmeti Almaları Gerekir?

OSGB Hizmeti

Ortak iş sağlığı ve güvenliği konusu yalnızca belirli işletmeleri kapsayan bir süreç değildir. İşletmelerin OSGB personeli alma zorunlulukları hangi tehlike sınıfında yer aldıklarına göre değişmektedir (Bunlar Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli olarak sıralanır). Kanun gereği o iş yerinin OSGB hizmeti alma zorunluluğu bu kapsam doğrultusunda belirlenir. Evet, neredeyse istisnasız şekilde her firmanın İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti alması gerekiyor. Tehlike sınıfı NACE koduna göre belirlenmektedir. Uzman ekipler doğrultusunda yapılan incelemelerde iş yerinin çalışan sayısı ve çalışma ortamındaki potansiyel tehlikeler gibi unsurlar, o iş yerine atanacak hekim ve güvenlik personelinin çalışma saatinin ortaya koyulmasını sağlıyor. NACE kodu ile tehlike sınıfı tespiti hangi firmaların OSGB hizmeti alması gerektiğini belirlemenin birinci adımıdır.

Hangi Firmaların OSGB Hizmeti Almaları Gerekir?
Hangi işletmeler OSGB hizmeti almak zorunda?

NACE Kodu Nedir?

İşyerlerinin tehlike sınıfları NACE kodu ile belirlenir. Yani işyerinde istihdam edilmesi gereken OSGB personellerinde belirleyici olan NACE kodunuzdur. NACE’nin açılımı, “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne” şeklindedir ve ismini bunun baş harflerinden alır. Altı haneli bir kod olduğu için genelde altılı faaliyet kodu olarak da bilinmektedir. Eğer işyeri açılışı yeni yapılıyorsa NACE kodunun öğrenilerek Ticaret Odası’na bildirilmesi gerekmektedir. Doğru NACE kodu sayesinde işyerinin tehlike sınıfı da tespit edilmiş olacaktır. NACE kodunun belirlenmesi için İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi kontrol edilebilir. Eğer hali hazırda bir şirketiniz varsa NACE kodu için Ticaret Odası’nın internet sitesini sorgulayabilir veya telefonla ulaşmayı deneyebilirsiniz. NACE kodu Vergi Levhası’na yanlış yazılmışsa Vergi Dairesi’ne başvurmak gereklidir.

Hangi Firmalar OSGB ile Çalışmalı?

Büyüklükleri ne olursa olsun tüm işletmelerin güvenli bir işyeri ortamı sağlamaları ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu (İSG) Yönetmeliği uyarınca bu güvenli ortamda faaliyet göstermeleri gerekir. O nedenle her işletmenin OSGB hizmeti alması gerektiği söylenebilir. Ancak daha büyük işletmelerin harici Ortak Sağlık ve Güvenliği Birimleri (OSGB) ile değil bunun yerine İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) birimi ile çalışması gerekebilir. Bir OSGB ile çalışmanın kısa vadeli planı şöyle olmaktadır.

 • Güvenli çalışma prosedürlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasını sağlamak.
 • İşçileri iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitmek ve denetlemek.
 • Çalışanların acil durumlarda ne yapacaklarını bilmelerini ve güvende kalmalarını sağlayacak plan ve prosedürler hazırlamak.
 • İşverenlerin kanun gereği bunları sağlaması beklenir.
OSGB Nasıl Kurulur?

OSGB ile Çalışırken Bilinmesi Gerekenler

Bir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ile çalışmak iş yerinize bir Güvenlik Uzmanı, İş yeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personeli istihdam edileceği anlamına geliyor. Bu personellerin çalışma saatleri ve kaç adet istihdam edileceği iş yerindeki çalışan sayısına göre belirleniyor. Bunun oranları ise şöyle:

İş Güvenliği Uzmanının Atanması

 • Az tehlikeli işletmelerde, çalışan başına ayda en az 10 dakika çalışırlar. Bu sınıfta 1000 çalışan için 1 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olması gerekir.
 • Tehlikeli işletmelerde, çalışan başına ayda en az 20 dakika çalışırlar. Bu sınıfta 500 çalışan için 1 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olması gerekir.
 • Çok tehlikeli işletmelerde, çalışan başına ayda en az 40 dakika. Bu sınıfta 250 çalışan için 1 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olması gerekir.

İşyeri Hekiminin Atanması

 • Az tehlikeli işletmelerde, çalışan başına ayda en az 5 dakika. Bu sınıfta 2000 çalışan için 1 tam zamanlı işyeri hekimi olması gerekir.
 • Tehlikeli işletmelerde, çalışan başına ayda en az 10 dakika. Bu sınıfta 1000 çalışan için 1 tam zamanlı işyeri hekimi olması gerekir.
 • Çok tehlikeli işletmelerde ise, çalışan başına ayda en az 15 dakika. Bu sınıfta 750 çalışan için 1 tam zamanlı işyeri hekimi olması gerekir.

Diğer Sağlık Personelinin Atanması

 • 10 – 49 çalışanı bulunan çok tehlikeli işletmede çalışan başına ayda 10 dakika,
 • 50 – 249 çalışanı bulunan çok tehlikeli işletmede çalışan başına ayda 15 dakika,
 • 250 ve üstü çalışanı bulunan çok tehlikeli işletmede çalışan başına ayda 15 dakika çalışmaları gerekir.

Tespit ve Öneri Defteri Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

OSGB'de Risk Analizi Nasıl Yapılır?

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar