Hangi Mantarlar Yenirse Ölüme Neden Olabilir?

Hangi Mantarlar Yenirse Ölüme Neden Olabilir?

 

Ölümcül Mantarlar

İş sağlığı ve güvenliğinin önde gelen konularından biri de çevre bilinci ve çevre bilgisidir. Yaşanılan ve çalışılan çevrenin risk faktörlerini öğrenmek iş kazalarının ve istenmeyen potansiyel durumlarınoluşmasını önler. Buna tıpkı kerestecilik alanında faaliyet gösteren bir şirketin çalışanlarının ölümcül, zehirli mantarlardan yemesini istememesi örnek gösterilebilir. Peki hangi mantarlar yenirse ölüme neden olabilir? Bu mantarları uzaktan tespit etmek ve bu konuda önlem almak mümkün müdür? Öyleyse ölüme neden olan mantarları tanıyalım.

zehirli mantar
Hangi mantarlar ölümcül derecede zehirlidir?

Uzak Durulması Gerekenler Mantarlar

Agarik, çörek mantarı, russula ve amanita yenildiğinde sonuçları ölümcül olabilen mantarlar arasındadır. Ancak bunların dış görünümleri birbirine benzediğinden ilk bakışta hangilerinin zehirli olduğunu tespit etmek ne yazık ki o kadar kolay olmayabilir. O nedenle ölümcül mantarları yemekten kaçınmak için aşağıdaki listede sıralananları göz önüne almak yerine göre gayet faydalı olabilir:

  • Gövdelerinde beyaz katmerli çene, etek ve halka olan ölümcül mantarlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.
  • Şişkin ya da çuval görünümlü tepeleri olan mantarlar da asla yenmemelidir. Bunlar da ölümcül mantar sınıfına girmektedir.
  • Bununla birlikte bazı zararsız mantarların da bu dış görünüş özelliğinde oldukları tespit edilmiştir ancak her iki durumda da ölümcül riskler almaya gerek yoktur.
  • Başları ve gövdeleri kırmızı renkli olan mantarların birçoğu zehirlidir ve aşırı tüketimi kişiler ya da çalışanlar için ölümcül sonuçlar doğurabilir.
  • Sahada karşılaşılan bir mantarın ne olduğundan yüzde yüz 100 emin olunmadığında o mantar kesinlikle tüketilmemelidir. Ölümcül ya da zehirli mantarlardan kaçınmanın altın kuralı bu olmaktadır.

Zehirli / Ölümcül Mantarların Etkileri

Doğadan rastgele toplanan mantarlar zehirli olduğu zaman karaciğeri tamamen iflas ettirme noktasına kadar getirmektedir ve bu hastalara tıbbi anlamda hiçbir müdahale yapılamaz. Zehirli mantar yiyenler kusma ve ishal gibi belirtilerden sonra ölüme doğru giden vakalarla karşılaşmaktadır. Aynı toprak veya alan üzerinde hem zehirli hem de zehirsiz mantar yetişebileceği ihtimali göz önünde tutulmalıdır. Mantarların hoş bir kokuya sahip olması ve çayır üzerinde yetişmesi zehirsiz olduğu anlamına gelmiyor.

İş Güvenliği Kanunu Nedir? Hangi Kanunlar Mevcuttur?

Mantarı yoğurt ile birlikte tüketmek veya canlı mantarı kuruttuktan sonra yemek mantarın zehrini hiçbir şekilde geçirmemektedir. Bu sebeplerden dolayı doğada yetişen mantarları dikkatlice tüketmek gerekiyor. Zira halk arasında çeşitli inanışlarla mantarın zehrinin yok edilebileceği düşünülmektedir. Mantar bilimcilere göre mantarı sıcak suda kaynatmak veya sirkeli suda bekleterek zehirinin etkisiz hale getirileceği inancı tamamen yanlış bilgilerden kaynaklanmaktadır. Mantar tüketiminde bu nedenle kültür mantarlarını tercih etmek gerekiyor.

Yenilebilen Mantar Çeşitleri

Mantar çeşitleri temelde yenilebilen, zehirli olan ve zehirli olmadığı halde yenilmeyen şeklinde üçe ayrılıyor. “Yenilebilen mantar” dendiğinde akla gelen seçenekler belli olsa da Türkiye mantar çeşitliliği açısından oldukça zengin bir ülke. Yenilebilen yaklaşık 300 türe ve zehirli olan 100 türe sahip. Yenilebilen mantarlar genelde kültür mantarı, istiridye mantarı, kanlıca mantarı, kuzu göbeği mantarı, trüf mantarı sıkça karşımıza çıkabilen seçenekler arasında. Dönemsel olarak az sayıda yetişen ve pek bilinmeyen, ancak yenilebilen diğer mantar çeşitleri olarak da yumurta mantarı (kaz ayağı mantarı, tavuk mantarı), ayı mantarı (porçini), keme mantarı, imparator mantarı, sığır dili mantarı, tirmit mantarından bahsedilebilir. Her ne kadar tanıdık olarak görünüm sergileseler de cinsini bildiğiniz bir mantarın doğal ortamdan toplanarak asla yenilmemesi gerekiyor. Birbirine oldukça benzeyen ancak çok zehirli olan birçok mantar türü bulunmaktadır. Örneğin; trüf mantarının bile 120 farklı alt çeşidinin bulunduğundan bahsetmek gerekiyor. Ancak belirli şartlarda özenle üretilen özel mantarlar gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Özellikle trüf mantarları bu açıdan gastronominin önemli birer parçasıdır ve siyah olanları yüksek fiyatları nedeniyle “kara elmas” olarak da adlandırılabilir.

İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı’nın Görevleri Nelerdir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
Risk Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar