Hangi Taşlar Güneyi Gösterir?

Hangi Taşlar Güneyi Gösterir?

 

Hangi Taşlar Güneyi Gösterir?

Konu güvenlik olduğunda yön bulma yeteneğinin hayatta kalmanın ana unsurlarından birini oluşturduğu rahatlıkla söylenebilir. Doğada yön bulmamıza izin veren pek çok farklı ipucu yer alıyor. Bu ipuçlarından biri de etrafımızdaki taşlar ve kayalar olmakta. Bir kereste şirketinde çalışan personel grubu ormanlık sahada yönünü kaybettiğinde hangi taşlar güneyi gösterir bilgisinden yol çıkarak aslında geri dönüş yollarını kolaylıkla bulabilirler. Peki taşlara bakarak nasıl yönümüzü bulabiliriz?

Taşlarla yön bulmak sanıldığından çok daha kolay ve pratik bir bilgidir. Bu işlemde kayaların üzerindeki yosunlar baz alınır. Bir taşın üzerinde görünen yosun birikintisi her zaman kuzey yönünü gösterecek şekilde hizalanacaktır. Böyle bir senaryoda taşın ya da kayanın yosun tutmayan temiz tarafına bakıldığında kolayca güney yönü tespit edilmiş olur. Yosun tutan tarafın işaret ettiği yön her zaman kuzeyi, yosun tutmayan tarafın işaret ettiği yön ise her zaman güney olmak zorundadır. Arkeoloji kazıları, jeofizik ve jeoloji konulu saha çalışmalarında taşlarla yön bulmaya profesyoneller tarafından sık sık başvuruluyor.

kaya yosun
Hangi taşlar güneyi gösterir?

Taşlarla Yön Bulma

Yosunlar ülkemiz gibi kuzey yarım kürede kuzeyi, güney yarım kürede ise güneyi gösterir. Zira kuzey yarım kürede dağların, kayaların, ağaçların, evlerin ve diğer noktaların güney tarafları, kuzey taraflarına göre daha çok ısınmaktadır. Güney yarım kürede ise dağların, kayaların, ağaçların, evlerin ve yine diğer her türlü objenin kuzey tarafları, güney taraflarına göre daha çok ısınır. Çok ısınan yerde nem azdır. Nem olmayan yerde ise yosun yetişmez.

Aynı nedenle Türkiye’de güneye bakan evler, kuzeye bakan evlere göre daha pahalı olmaktalar. Örneğin, güney yarım kürede yer alan Şili’de ise kuzeye bakan evler güneye bakan evlere göre daha pahalı kabul ediliyor. Buna benzer şekilde Türkiye’de kırsal yerleşmeler, genellikle dağların, tepelerin güneye bakan yamaçlarına kurulmaktalar. Şili gibi güney yarım küreye ait bir ülkede ise kırsal yerleşmeler, genellikle dağların, tepelerin kuzeye bakan yamaçlarına kurulur.

OSGB Maltepe

Bu yazımızda hangi taşlar güneyi gösterir konusuna açıklık getirmeye çalıştık. Güneyi gösteren taşları kullanarak bugün geniş iş sahalarında çalışan şirketler iş kazalarını ve işçi yaralanmalarını gerekli olduğu ölçüde engellemeyi başarabilmiştir. Kale OSGB gibi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi şirketler de firmalarda personellerin bu temel bilgiye sahip olduklarından emin olurlar. Çalışan eğitimlerinde güneyi gösteren taşlar gibi hayatta kalmanın temel bilgilerini çalışanlar ile paylaşıyoruz.

Doğada Yön Bulma Yöntemleri

Doğada yön bulma yöntemleri arasında karınca yuvalarını izleme, gölgeler, ağaçların üstü, kutup ve takımyıldızları ile ay hareketlerini izleme yöntemleri de kullanılabilmektedir. Açık havada gün doğumunda güneşin her zaman doğudan doğduğunu hesaplayarak yönünüzü bulabilirsiniz. Ayrıca karınca yuvaları kapıları da sıcak esen rüzgarları alabilmek ve soğuk rüzgarlardan korunmak için güneye bakacak şekilde yapılmaktadır. Ağaçlar da tıpkı yaşlar gibi kuzeye bakan yönlerinde yosun oluşumu gerçekleştirirler. Ek olarak boyu 1 metre civarında olan bir ağaç dalı veya sopa ile de yön bulma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kutup yıldızı diğer yıldızlar arasında en parlak haliyle dikkat çeken bir yıldızdır ve yön bulmak için sıklıkla tercih edilir. Kepçe veya tava görünümünde olan büyük ayı ve küçük ayı gibi takım yıldızları da yön tayini için kullanılabilecek seçenekler arasındadır. Doğada yön bulmak için gündüz nasıl güneşten faydalanılıyorsa gece de aydan faydalanabilir. Ay eğer güneş batmadan görünüyorsa ışıklı taraf batıyı, gece yarısından sonra görünüyor ise ışıklı taraf yönü doğuyu göstermektedir.

İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı’nın Görevleri Nelerdir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
OSGB İstanbul

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar