Hata Ağacı Analizi

Hata Ağacı Analizi

 

Hata Ağacı Analizi

Hata ağacı analizi ilk kez 1962 yılında Bell Telephone Laboratory tarafından geliştirilen ve silah sistemlerinin güvenlik değerlendirmesi için kullanılan bir araç olmuştur. Hata ağacı analizinin mantıksal diyagramlardan oluştuğu söylenebilir. Bu diyagramlar sayesinde bir sistemdeki olası potansiyel arıza noktaları sistematik bir şekilde açığa çıkarılmış olur. Tümdengelim mantığının kullanıldığı bu süreç bugün profesyonel işletmelerde ve diğer tüm işveren şirketlerinde sıklıkla uygulanıyor. OSGB’ler (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) firmalardaki problem oluşturucu unsurları daima hata ağacı analizi ile ortadan kaldırmaya çalışır.

Hata Ağacı Analizi
Hata Ağacı Analizi nedir ve nasıl çalışır?

FTA (Fault Tree Analysis)

Kısaca FTA (Fault Tree Analysis) olarak da bilinen hata ağacı analizinde tespit edilen öznel hatalar karşıt önlemler ile ekarte edilir. Problem azaltıcı girişimler ile insan, çevre ya da makine kaynaklı hata olasılıkları azaltılmış ve iş güvenliği artırılmış olur. Hata ağacı analizi bize insan ya da malzeme unsurlu hataların en olası birlikteliklerini göstermeye yaramaktadır. Geniş odaklı güvenlik ve risk analizinde kullanılan hata ağacı analizi uluslararası standartlara sahiptir. İşletmelerin tasarım, tanım, modifikasyon ve operasyonlarında kullanılan vazgeçilmez güvenlik analizleri arasında kendine sağlam bir yer edinmiş durumda.

Başlıca Adımları

  • Hata Ağacı analizi (FTA) tümden gelim mantığını ele alır, istenmeyen olay ya da durumların sebeplerinin mantıksal birleşiminin grafiksel bir ifadesidir.
  • Grafik olarak insan veya nesne merkezli hasarların olası birleşimlerini meydana getirir, oluşabileceği önceden ön görülen arzu edilmeyen hata olayını grafik biçiminde ifade eder.
  • Olmaması istenen tepe olay bulunup bu olaya sebep verebilecek bütün faktörler ölçülür. Önce tepe olayın ele alınması ile işe başlanır, daha ziyade karmaşık vakalarda yararlanılır ve aynı anda tek bir hata odak noktasında olur.
  • Hata ağacı analizi (FTA) ve buna benzer iş güvenliği teknikleri, iş güvenliği uzmanlarının risk değerlendirme faaliyetlerini sistematik, şeffaf ve kolay yönetilebilir hale getirmek için kullanılıyor.
  • Bundan da öte risklerin sebepleri ve tespit edilen risklere karşı alınan önlemler matematiksel anlamda gösterilmiş oluyor.
  • Hepsinden önemlisi ise tespit edilen risklerin nihai olarak oluşma olasılığı ve eğer oluşursa meydana getireceği şiddeti olasılıksal olarak ortaya çıkarmaya yarıyor.
Covid-19 ve Pandemik (Bulaşıcı) Hastalıklar Acil Durum Eylem Planı

Hem FTA hem de ETA (Olay Ağacı Analizi) teknikleri uluslarlarası standartlara göre yararlı görülmekle birlikte, yerine getirilmesi tipik olarak bir takım uzman matematik ve istatistiksel bilgi birikimleri gerektiriyor. Kale OSGB olarak 15 yıllık iş güvenliği saha tecrübemiz ile sizlere hata ağacı analizi uygulamalarında 7/24 profesyonel destek sunuyoruz. Siz de bu ve benzeri konularda destek almak için şimdi bize ulaşın!

Hata Ağacının Avantajları ve Dezavantajları

Hata ağacı iş sağlığı ve güvenliğinin önemli bir parçası haline gelmiştir fakat ihtimallere dair hesaplamalara kısa şekilde yer verilmektedir. Dolayısıyla her bir hata ağacının iş yerindeki birimlere göre özel olarak yeniden elden geçirilmesi gerekir ve bu OSGB’nin görevidir. İş yerinin faaliyetlerine göre şekillendirilen bir hata ağacı karmaşık sistemlerde risklerin belirlenmesine yardımcı olur. Ayrıca somut şekilde hataların belirlenmesinin kolaylaştırılması, neden-sonuç ilişkisi kurulması, olasılıklar ile önlem alınması gibi avantajlardan bahsedilebilmektedir.

Hata ağacının elbette bazı dezavantajları da vardır. Oldukça ayrıntılı ve anlaşılabilmesi zaman alıcı olduğu için bu sürede iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları eğitimler gibi farklı yönlerden ilerlenerek pekiştirilmelidir. Pek tabii hata ağacının iş yerine özel olarak düzenlenmesi iş sağlığı ve güvenliği açısından ileri düzey bir uzmanlık gerekmektedir. Tüm neden-sonuç ilişkilerinin gerçeği yansıtmayacağı, ihtimaller ve farklı sonuçların yaşanabileceği de belirtilmelidir. Personeller farklı senaryolarda hata ağacı ile ilişkilendirmeler yaparak doğru hareketleri yapabilmelidir. Hata ağaçları her bir iş güvenliği uzmanı tarafından farklı bakış açılarıyla üretilebilen faydalı yapılardır ancak yine de zamana bağlı olarak güncellenmesi sistemin daha oturaklı çalışmasını sağlayacaktır.

İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı’nın Görevleri Nelerdir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
OSGB Küçükçekmece

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar