Hayvan Isırmalarında İlk Yardım

İş Yerlerinde Hayvan Isırmaları

 

İş Yerlerinde Hayvan Isırmaları

İş yerlerinde hayvan ısırmalarının büyük kısmını genellikle köpekler oluşturuyor. Hemen her ısırma vakası rapor edilmediğinden hayvan ısırmalarının gerçek oranı kesin olarak bilinmez. Ancak çalışan sağlığı için uygulanması gereken bazı ilk yardım adımları bulunmaktadır. Isırık kanıyorsa, steril gazlı bez veya temiz bir bez kullanılarak üzerine baskı uygulanır. Kanama durmuşsa, bölgeye antibiyotik merhem sürülür. Bölgeyi bir bandaj veya steril gazlı bezle örtmek ilk yardım seçenekleri arasındadır. Çalışanda ağrı varsa asetaminofen veya ibuprofen verilmesi önerilir. Hasta ya da yaralı olaydan sonra yaşamsal bulgular yönünden kontrol edilmelidir. Hafif yaralanmalarda yakınlarda ilaç yoksa 5 dakika süreyle yara üzerinde soğuk su ve sabun kullanılabilir. Ciddi hayvan ısırmalarında ise derhal tıbbi yardım çağrılmalıdır. Hastaya kuduz ve tetanos aşısı yapılabilir.

İş Yerlerinde Hayvan Isırmaları
İş yerlerinde hayvan ısırmalarında ilk yardım hayat kurtarıcı olabilir

Köpek Isırıkları

İş yerlerinde hayvan ısırmaları arasında köpek ısırıkları en çok karşılaşılan durum oluyor. Bu olay mağdurların sağlığını ve refahını etkilerken çalışılan kuruluşun iş akışını da sekteye uğratabiliyor. Ancak, iş sırasındaki hayvan ısırmalarıyla ilgili işverenlerin ya da çalışan sağlık biriminin alması gereken önlemler daha önceden araştırılmış ve belirlenmiştir. Tipik bir iş yeri hayvan ısırması vakasında aşağıdaki kriterler birinci öncelikle değerlendirilir:

  • (1) Isırılan çalışanların mesleki ve demografik özellikleri
  • (2) Hayvan ısırılmasının yaşandığı koşullar
  • (3) İşveren ya da çalışanlar tarafından yapılan yardımlar / eylemler.

Sadece Nisan 2011 – Mart 2018 arasında Türkiye’de binden fazla iş yerinde hayvan ısırması vakası bildirilmiştir. Orta yaştaki erkekler en çok ısırılan demografik. Köpekler başta olmak üzere işyerinde hayvan ısırmaları genellikle iki ayrı senaryoyla meydana geliyor. İlki özel bir mülke girmeyi kapsıyor. Örneğin, bu bir memur olabiliyor ve işyerine posta taşırken sahipli bir köpekle karşılaşıyor ve kurban genellikle ısırıktan önce köpekle etkileşime girmiyor veya farkında olmuyor. İstatistiklere göre ikinci senaryoda mağdur en çok bir kadın çalışan oluyor ve köpekle etkileşime giriyor.

OSGB Nedir? İSG Nedir?

İlk Yardımın Önemi

İşyerinde hayvan ısırmalarında ilk yardımın önemi büyük. Bu adım hasarın boyutunun genişlemesini önlemektedir. Hasta hastaneye taşınana dek daha sağlıklı tutulur. Yukarıda bahsettiğimiz ilk yardım önlemlerine ek olarak, işverenlere de bu konuda bazı yükümlülükler düşüyor. Örneğin, işyerlerine yerleştirilen alarm sistemleri bunlardan biri. Alarm sistemleri ve CCTV kameraları bu tarz durumlarda bölgeye daha hızlı yardım çağrılmasını sağlar. Kimi zaman mağdurun etrafında hiç kimse olmayabilir. Gerek güvenlik kameraları gerekse mağdurun ulaşabileceği alarm sistemleri işyerinde hayvan ısırıklarında daha hızlı ilk yardım müdahaleleri yapılmasını sağlar.

Tıbbi Yardım Alınması Gereken Durumlar

Özellikle şehir içinden uzak kırsal bölgelerde ve büyük ölçekte sanayi kuruluşlarında iç güvenliğe yardımcı olması amacıyla eğitimli veya eğitimsiz köpekler tercih edilebiliyor. Köpeklerin ses, koku gibi duyularında insanlara göre önemli üstünlüklerinin olduğu bir gerçek. Fakat bazen isteyerek veya istemeyerek köpekler kurum içerisindeki bir çalışana ısırarak zarar verebilirler. Böylesi bir durumda öncelikle ısırılan kişinin genel sağlık durumu gözlemlenmeli ve yaranın boyutu hakkında bilgi sahibi olabilmek adına varsa tulum vs gibi ekipmanlar sıyrılarak kanamanın boyutu saptanmalı. İlkyardım konusunda deneyimli sağlık görevlisi veya işyeri hekimi bilgilendirilmeli; eğer ikisi de o an şirket dışında ise ilkyardım eğitimi alan bir çalışandan destek alınarak kanamayı durdurmak için gerekli işlemleri yapmalı. Eğer çalışan şoka girmiş veya ısırılma bir hayati tehlike oluşturuyorsa derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar