İş Hijyeni Ölçümü Nasıl Yapılır?

Hijyen Belgesi

 

Hijyen Belgesi

Pek çok hastalığın zayıf hijyen yönetiminin sonucu olduğu bir gerçek. İşverenlerin bu anlamda yönetmelikler gereğince çalışanlarına temiz ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamaları beklenir. Ancak bireylerin de uygun çalışma hijyeninin sağlanması için işverenlerle uyum içinde hareket etmeleri gerekiyor. Her işletme bulunduğu sektöre bağlı olarak belirli sağlık ve güvenlik standartlarına uymalıdır. Yasalar ve düzenlemeler işletmelere hangi minimum hijyen seviyesini uygulamaları gerektiği konusunda bilgiler veriyor.

Bu nedenle, bu standartların ve yerel iş yeri hijyen yasalarının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak aslında oldukça önemli. Kale OSGB olarak işletmelere hijyen faktörleri konusunda ihtiyaç duydukları bilgileri veriyor ve tüm çalışanları bu ve benzeri hijyen konularına dair bilinçlendiriyoruz. Bu süreci başarıyla tamamlayan işletmeler Hijyen Belgesi denilen önemli bir sertifikaya sahip olma hakkı kazanmaktadır. Hijyen Belgesi alan katılımcılar insan bedenine zarar verebilecek ortam koşulları hakkında bilinçlendirilmiş olur.

Hijyen belgesi
Örnek bir hijyen belgesi

Hijyen Belgesi Neden Önemlidir?

  • İnsan sağlığının önemli olduğu bir endüstride yeni bir işletme açmayı planlayan işverenlerin istihdam edecekleri çalışanların Hijyen Belgesi alıp almadığına özen göstermeleri beklenir.
  • Türkiye’de bilhassa gıda endüstrisinde iş yapan iş yerlerinde görev alan insanların hijyen belgesi alması durumu, 2013 yılında kabul edilen düzenleme ile aslında bir bakıma tümüyle zorunlu duruma getirilmiştir.
  • Eğer siz de gıda sektöründe çalışan bir iş yerini yönetiyorsanız, bütün çalışanlarınızın Hijyen Belgesi alması gerektiğini bilmeniz önemlidir.
  • Hijyen belgesine sahip olunmadığı hallerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca belirtildiği üzere çalışan başına 250 ila 1000 lira arası para ceza verilebiliyor.
  • Hijyen Belgesi’nin bir anlamda gıda işletmelerinin sağlıklı bir çevrede üretim yapmaları adına sunulan bir düzenleme olduğu söylenebilir.
  • Hijyen Belgesi programı dahilinde çalışanlara tüm üretim sürecinde yüzleşebilecekleri problemlere dair tavsiyeler ve eğitimler sağlanıyor.
  • Bunun dahilinde, gıda üretimi ve perakende satışı yapan işletmeler, gıda ile temasta olan ürün veya malzeme üreten iş yerleri, insanın tüketmesi için sular ile doğal mineralli suları üreten markaların tümünde çalışan çalışanlar ve iş verenler bu programdan geçerek Hijyen Belgesi sahibi olmak zorundalar.
Ortak Sağlık Birimi Kurmak ve Yönetmek

Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

Hijyen Belgesi kazanmak için öncelikle Hijyen Eğitimi’ni tamamlamak şart. Türkiye’nin tüm illerinde birçok eğitim merkezi vardır ve 8 saatlik bir eğitim ile Hijyen Eğitimi alınabilmektedir. Eğitimden sonra tipik olarak ‘basit‘ görülen bir sınava girilir ve başarılıyla geçilir. Bunun ardından Hijyen Belgesi sahibi olunur.

İş Yeri Hijyen Ölçümünün Önemi

Hijyen Belgesi, çalışanların OSGB tarafından düzenlenen eğitimin sonrasında elde edeceği bir kurs bitirme belgesidir; ancak hijyen kavramını iş yeri çalışma şartları da dahil bir bütün olarak ele almak gerekmektedir. İş yeri ortamında düzenli olarak yapılacak hijyen ölçümleri sayesinde gerçek anlamda profesyonel bir üretim sahasına sahip olabilirsiniz. İş yeri hijyeninin çalışanların sağlığı üzerinde kısa veya uzun vadeli fiziksel, kimyasal veya biyolojik risk oluşturabileceği asla göz ardı edilmemeli. Kale OSGB olarak iş yeri hijyen ölçümlerinde ortam nem ölçümü, gürültü ölçümü, toz ölçümü, toksik buhar ve gaz ölçümü, titreşim ölçümü, aydınlatma ölçümü, ortam sıcaklığı ölçümü, hava akımı ölçümü, termal konfor ölçümü, süspansiyon madde ölçümü, ağır metal ölçümü ve elektromanyetik alan ölçümü gereksinimlerini laboratuvarımız ile gerçekleştiriyoruz ve normlara uygun olmayan şartları iyileştiriyoruz. İş yeri hijyen ölçümü yapıldığında değerlerin not edilmesi ve belirli aralıklarla ölçümlerin tekrar edilmesi gerekir. Belirlenen değer elde edilene dek 16 haftada bir, 32 haftada bir veya 64 haftada bir ortam hijyen ölçümü işlemlerinin tekrarlanması gerekmektedir. Profesyonel ekibimiz sayesinde iş yeri hijyen koşullarınızı en hızlı şekilde iyileştirebilir; üretkenliğinizi artırabilirsiniz.

İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı’nın Görevleri Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar