Hijyen Eğitimi Nedir?

Hijyen Eğitimi Nedir?

Hijyen Eğitimi Nedir?

Hijyen eğitimi, hijyen eğitimi yönetmeliği kapsamında başta gıda üretimin yapıldığı ya da satışının yapıldığı olmak üzere pek çok iş yeri için zorunlu koşulmuş ve bu eğitimi almayan kişilerin bu iş yerlerinde çalışması yasaklanmıştır. Hijyen eğitimi insan sağlığı için gerekli görülen ve insan sağlığına zarar verecek tüm durumların ortadan kaldırılmasını esas alan; bu kapsamda da gerekli tedbirlerin ve uygulamaların temel olarak çalışanlara sağlandığı bir eğitimdir.

Hijyen eğitimi başarı ile bittikten sonra katılımcılara sertifika verilir ve bu sertifikanın da ömür boyu geçerliliği bulunmaktadır.

Hijyen Eğitimi İçeriği

Hijyen eğitiminin süresi değişkendir ve işletmenizin faaliyet alanına, tehlike sınıfına ve daha farklı değerlendirme noktalarına göre verilecek eğitim süresi değişiklik gösterebilir. Eğitim alınabilecek en az süre 8 saat ve en fazla süre 40 saattir. Eğitim kapsamının içeriği kişisel hijyen, kişisel temizlik, işyerinde hijyenin önemi, işyeri ortamlarının temizliği, Dezenfeksiyon, işyerlerinde kullanılan alet ve ekipmanların temizliği, risk gruplarına göre gıdalar, gıda güvenliği, gıdaların muhafaza koşulları, gıda kaynaklı hastalıklar, mutfak kuralları, zehirlenmeler, bulaşıcı hastalıklar ve mikroorganizmalar alt başlıkları ile ele alınmaktadır. Genelde tüm işletmelerin hijyen eğitimleri birbiri ile benzerdir ancak söz konusu gıda üretimi ise işyerlerindeki tüm çalışanlara verilmelidir. Ayrıca konaklama tesislerindeki tüm mutfak görevlilerinin de hijyen eğitimlerini tam anlamı ile alması gerekir. Gıda üretimi ana başlığını restoranlar, lokantalar, hazır yemek üreticileri, yemekhaneler veya sıcak-soğuk gıda üreticileri şeklinde sıralayabilmek mümkündür. Hijyen eğitimi sonrasında sınavda temizlikle ilgili sorular yoğun olarak gelmektedir ve başarılı olunduğu takdirde eğitime dair sertifika alınabilmektedir.

İSG Raporu Örneği

İş Güvenliği Eğitim Sertifikası Nedir?

Çalışanlarının Hijyen Eğitimi ve Hijyen Belgesi Alması Gereken Başlıca Sektörler

  • Perakende ve toptan gıda satışı yapmakta olan iş yerleri,
  • Restoran, kafe gibi yiyecek ve içecek servisi yapan işletmeler,
  • Su üretimi ve paketlemesi yapan tesisler ve fabrikalar,
  • Temizlik hizmetleri veren işletmeler,
  • Pansiyonlar, oteller, öğrenci yurtları gibi konaklama hizmeti sunan işletmeler,
  • Kuaför salonları, berberler, güzellik salonları,
  • Hamamlar, havuzlar ve sauna hizmeti veren işletmeler dahil olmak üzere daha pek çok alanda hizmet veren işletmeler yer almaktadır. Aynı zamanda hijyen eğitimi az önce de bahsettiğimiz gibi iş yerleri için zorunlu kılınmış bir eğitimdir ve bu eğitim sağlanmadığı takdirde yetkili merciiler tarafından cezai yaptırıma gidilir.

Hijyen EğitimiNasıl Yapılır?

Hijyen eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlar ile verilmektir. Kursa katılanlar başarı ile hijyen eğitimini tamamladıkları takdirde, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı hijyen belgesi alabilmektedir. Eğitim süresi en az 8 saat, en fazla 40 saat aralığında yer almaktadır. Bu eğitim süresince çalışanlara kişisel hijyenin ne olduğu, hijyenin önemi, nasıl sağlanması gerektiği, el yıkama, maske ve bone kullanımı, önlük ve koruyucu kıyafetler, hastalıkların nelerden kaynaklandığı, bu hastalıklardan nasıl korunulduğu gibi temel bilgilerin bulunduğu detaylı bir eğitim verilmektedir.

Hijyen eğitimi hemen hemen çoğu iş alanını kapsamakta olan bir eğitimdir. Aynı zamanda çalışanları hijyen ve hijyen kuralları konusunda bilinçlendirmek, daha temiz ve sağlıklı iş ortamları oluşturarak insan sağlığını korumak ve bu anlamda karşılaşılabilecek olumsuzlukların da önüne geçmek hedeflenmiştir.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar