Hijyen Eğitimi

Hijyen Eğitimi

 

Hijyen Eğitimi

İş yeri ortamlarının hem çalışanlar hem de ziyaretçiler için son derece hijyenik ve güvenli olması önemlidir. Öyle ki bu durum sadece gıda ve kişisel ürünlerin üretiminde görev alan iş yerleri için geçerli değildir. Kale OSGB olarak çalıştığımız işletmelere ihtiyaç duydukları geniş kapsamlı hijyen eğitimlerini veriyoruz. Bir iş yerinin sahip olduğu hijyen politikası, çalışanların temiz bir işletmede çalışmalarını sağlamanın en önemli yolu olmaktadır.

Endüstriye ve İşletmeye Göre Eğitimler

Her iş yerinde ihtiyaç duyulan hijyen eğitimi beraberinde birbirinden farklı gereksinimler getirmektedir. Zira bazı işletmeler veya endüstriler sağlık risklerine karşı daha hassas olma eğilimindedirler ve bu nedenle daha detaylı hijyen eğitimlerine ihtiyaç duyarlar. Deneyimli bir OSGB olarak hijyen eğitimlerimiz alanında uzman personellerimiz tarafından veriliyor. İş yerlerini hijyen eğitimi ve politikaları konusunda bilinçlendirirken dikkate almaları gereken aşağıdaki kilit noktalara dikkat çekiyoruz:

 • İş yerindeki personellere yazılı bir hijyen politikası sunmak.
 • Gerekliyse işletme içerisinde hijyenik bir duşa sahip olmak.
 • İş yerindeki çalışanlara temiz mendil ve dezenfektanlar sağlamak.
 • Hijyen standartları gereği iş yerinin düzenli olarak temizlenmesini planlamak ve gerçekleştirmek.
hijyen eğitimi
Hijyen eğitimi hakkında tüm bilgiler

Hijyen Eğitimi Nasıl Alınır?

Hijyen belgesine sahip olabilmek için bir kişinin öncelikle Hijyen Eğitimi alması gerekiyor. Türkiye’nin 81 ilinde bulunabilen Halk Eğitim Merkezleri‘nde 8 saat gibi kısa bir eğitim ile Hijyen Eğitimi ve belgesi alınabiliyor. Eğitimin ardından genel anlamda basit kabul edilen bir sınavı başarılı bir şekilde tamamlamak Hijyen Belgesi’ne sahip olmak için yeterlidir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’ndanonaylı birçok Özel Eğitim Merkezleri de Hijyen Belgesi verebiliyor.

Hangi Taşlar Güneyi Gösterir?

Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla alınan sertifikalar için belirli bir fiyat konulduğunu belirtmekte yarar var. Zira ülkemizde Hijyen Belgesi fiyatı adına sabit bir değer bulunmuyor ve bahsi geçen Halk Merkezlerinde 50 TL civarında bir ücretle karşılaşıldığı birden çok kez rapor edilmiştir. Halk Merkezleri dışındaki daha Özel kurslarda ise fiyatın 80 TL‘yi geçebildiğini belirtmekte yarar var. Eğitime başlamadan önce fiyat konusunda bilgi talep edebilirsiniz. Bazı iş yerleri Hijyen Belgesi’ni gösteren personele masraflarını iade edeceğini belirtebilir.

Hijyen Belgesi Zorunlu Olan İşletmeler

 • Havuz, Hamam ve Saunalar
 • Oteller, Moteller ve Misafirhaneler
 • Öğrenci Yurtları ve Diğer Çeşitli Yurtlar
 • Tüm Temizlik Firmaları
 • Kuaför ve Berberler
 • Gıda Ürünleri Taşıyan İşletme ve İş Yerleri
 • Gıda Ürünleri Satan İş Yerleri
 • Gıda Ürünleri Üreten İş Yerleri
 • Çeşitli Su Ürünleri Üreten Tüm İş Yerleri

İşyeri Hijyen Ölçümü Yaptırma

6331 no’lu İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre belirli dönemlerde iş yeri ortam ölçümlerinin yapılması ve uygun görülmeyen şartların düzeltilmesi bir zorunluluktur. Hijyenin son derece önemli olduğu iş yerlerinde bazen farkında olmadan uyulmayan hijyen durumlarının önüne geçilmesi için durum tespiti ve hijyen ölçümü yapılarak şartların iyileştirilmesi gerekmektedir. İş yeri hijyen ölçümü ortam nemi ölçümü, gürültü ve maruziyet ölçümü, toz ve maruziyet ölçümü, zehirli gaz ve buhar ölçümü, titreşim ölçümü, aydınlatma ölçümü, termal konfor ölçümleri, süspansiyon madde ölçümü, ağır metal ölçümü ve elektromanyetik alan ölçümü şeklinde sıralanabilir. Tüm ölçümler Kale OSGB’nin birlikte çalıştığı ve Bakanlık tarafından yetkilendirilen sertifikalı laboratuvarlar tarafından yapılmaktadır. Kale OSGB olarak, yaptırılmak istenen iş yeri hijyen ölçümü çalışmalarında iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile iş yeri hekiminin aynı anda ölçüm yaparak koordineli şekilde ilerlemesini, böylece tespit ve önerilerin daha doğru şekilde ortaya çıkmasını sağlıyoruz. İş yerindeki ölçüm sonuçlarına göre ve şartların iyileştirilmesini takiben, iş yeri ortam hijyen ölçümlerinin tekrarı da Kale OSGB iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından takip edilmektedir.

Bursa OSGB Sağlık Raporu

İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı’nın Görevleri Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar