ilk yardim egitimi

İlk Yardım Eğitimi

 

İlk Yardım Eğitimi

Her iş tehlikeli değildir, ancak her işveren çalışanlarının işyerindeki güvenliğinden sorumludur. İşverenlerin çalışanlarına karşı yasal ve ahlaki yükümlülüklerini yerine getirmelerinin en iyi yollarından biri, çalışanlara ilk yardım eğitimi vermektir. Çalışanların ilk yardım konusunda eğitilmesi oldukça önemli faydalar sağlar. Bu makalede, ilk yardım eğitiminin hem işverenlere hem de çalışanlara fayda sağladığı yönlerini inceleyeceğiz.

İlk Yardım Eğitimi
İlk Yardım Eğitimi hakkında bilinmesi gerekenler

İşverenlere Sağladığı Faydalar

1. ACİL DURUMLARDA ÇABUK YANIT

Acil bir durumda çalışanın verdiği hızlı yanıt hayat kurtarabilir. İlk yardım konusunda eğitilmiş çalışanlar acil durumlarda atılacak adımları önceden anlayacaklardır. Hızlı tepki çalışanın kazadan sonra iyileşme süresini hızlandırabilir ve yaralanmalarda daha az zaman kaybedilmesini sağlar.

2. ARTAN BİLİNÇ İŞYERİ KAZALARINI AZALTIR

İlk yardım eğitimi çalışanlara işyerinde güvenlik konusunda daha bilinçli olmalarını öğreterek, kazaların ve yaralanmaların azaltılmasını sağlar. İşçiler için riski en aza indirmek ve iş yeri kazalarını azaltmak herkes için faydadır, ancak özellikle işverenler için işletme faaliyetlerinin tüm yönlerinde etkilere sahiptir.

3. DAHA POZİTİF ÇALIŞMA ORTAMI

İşverenler çalışanlarailk yardım eğitimi sunarak iş gücü adaylarına güvenli bir çalışma ortamı sağlamaya öneme verdiğini gösterebilirler. İşyerinde verilen ilk yardım eğitimi ekip çalışmalarını geliştirici ve hatta moral güçlendirici olarak bile kullanılabilir.

Çalışanlara Sağlanan Faydalar

1. İŞ YERİNDE GÜVENLİK

Çalışanlar çevrelerinde ilk yardım eğitimi almış diğer kişilerden fayda görür, çünkü birbirlerini güvende tutarlar. Daha önce belirttiğimiz gibi işverenlere sağladığı faydaların yanı sıra, güvenli bir çalışma ortamı çalışanlar için de cazip avantajlar getirmektedir.

2. EVDE GÜVENLİK

İlk yardım eğitimiişyeri dışında da faydalıdır. İlk yardımın bilinmesi kişiye bir arkadaşının veya aile üyesinin hayatını kurtarmasına yardımcı olabilir. İlk yardım eğitimi özellikle kalp durması riski taşıyan biriyle yaşayan herkes için önemlidir.

OSGB Nedir? İSG Nedir?

3. YALNIZ ÇALIŞILIYORSA GÜVENLİK

İlk yardım eğitimi çalışanlara ilk yardım gereçlerini nasıl kullanmaları gerektiğini ve acil durumlarda soğuk kanlı kalmalarını öğretir. Bu beceriler başkalarına ilk yardım sağlarken oldukça önemlidir. İlk yardım eğitimi yalnız çalışanların yardım gelene dek zaman kazanmasına yardımcı olur.

İlk Yardım Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

Standart bir ilk yardım eğitimi 16 saat sürmektedir ve tüm kamu, özel kurum ve kuruluşlar için belirlenen saat miktarı aynıdır. Kursun gün ve saatlerinin organizasyonu kurumdan kuruma değişebilmektedir. Temel ilk yardım eğitimini alabilmek için en az 15 yaşında olunması ve okur-yazarlığın bulunması gerekmektedir. İlk yardım eğitimi alan kişilerin teorik bilgilerden oluşan sınava girmesinin sonrasında pratiğe dair oluşturulan bir mülakatı da geçmeleri gerekmektedir. Sınavdan başarılı olan kişilere “İlk yardımcı Sertifikası ve Kimlik Kartı” verilmektedir fakat bu kartın geçerlilik süresi üç yıl olmaktadır. Üç yıllık sürenin sonrasında ilk yardım yenileme eğitiminin alınması gerekmektedir. 8 saatlik süren ilk yardım yenileme eğitimi sonrasında tekrar sınava girerek ilk yardımcı kartının süre uzatma işlemi gerçekleştirilebilir. İlk yardım eğitimlerinin tekrarlanma nedeni üç yıllık zaman zarfında uluslararası standartlarda bazı değişiklere ve yeni tekniklere gidilebilmesidir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan yenilikler ilk yardım yenileme eğitimlerinde genel bilgiler hatırlatılarak tekrardan işlenir ve böylece ilk yardımcılar için de bilgilerin güncelleme ile birlikte tazelenme işlemi gerçekleştirilir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre her iş yerinde, tehlike sınıfına göre belirli sayıda ilk yardımcı bulunması gerekmektedir.

OSGB Avantajları Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar