Ortak Sağlık Birimi Kurmak ve Yönetmek

İş Güvenliği Eğitim Sertifikası Nedir?

İş Güvenliği Eğitim Sertifikası Nedir?

İş yeri güvenliği ve kültürü iyi eğitimli bir işgücü ile sağlanır. İş güvenliği eğitim sertifikası programlarında eğitim almış çalışanlar, iş yerlerini herkes için daha güvenli hale getirirler. Bu programlarda tüm işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitli eğitim seçenekleri sunulur: Bu eğitimler sınıfta, özel yerinde veya çevrimiçi olabilir. Peki iş güvenliği eğitim sertifikası nedir?

İş Güvenliği Eğitim Sertifikası Nedir?

Bilinmesi Gerekenler

Kale OSGB’de on yılı aşkın süredir iş yerlerinin daha güvenli bir şekilde yönetilmesi yolunda ilerliyoruz. İş güvenliği eğitim sertifikası bunun önemli bir parçasıdır. İş güvenliği eğitim sertifikası üç ayrı kategoriye ayrılıyor. Bu kategoriler A, B ve C sınıfı sertifikalar olarak karşımıza çıkmaktadır:

  • Çok tehlikeli kabul edilen iş yerlerinde A sınıfı,
  • Tehlikeli kabul edilen iş yerlerinde B sınıfı,
  • Az tehlikeli kabul edilen iş yerlerinde ise C sınıfı sertifika alınmaktadır.

İş güvenliği eğitim sertifikası İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (İSG) üzerinden alınır. Sınavdan önce ya bir üniversitenin iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olmuş olmanız ya da fizik ve kimya gibi lisans bölümlerini bitirerek iş güvenliği eğitimi almış olmanız gerekiyor. Ardından girdiğiniz bakanlık sınavından başarıyla ayrılmanız yeterli.

 Eğitim Nereden Alınır?

İş güvenliği eğitimi veren birçok kurum vardır. Bunlar üniversiteler olabildiği gibi ATASEM gibi eğitim merkezleri de olabilir. Merkezin bakanlıkça yetkilendirilmiş olması gerekir. Bu sertifika eğitimi veren kurum, kuruluş, üniversite ve şirketlerin tam listesi bakanlık sayfasında yer alıyor. Peki iş güvenliği eğitimine katılım belgeleri nedir?

Sertifika Eğitimine Katılım Belgeleri

  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve iletişim bilgileri ile ıslak imzalı başvuru yazısı.
  • Sertifika eğitimine girmeye hak kazanılan lisans eğitimi diploması.
  • A sınıfı iş güvenliği eğitim sertifika programına katılacak olanlar için B sınıfı belgesi ve bu belgeyle dört yıl görev yapıldığını gösteren dokümanlar.
  • B sınıfı programına katılacak olanlar için C sınıfı belgesi ve bu belgeyle üç yıl görev yapıldığını gösteren dokümanlar.
İş Güvenliği Merdiven Yönetmeliği Hakkında Bilgiler

İş Güvenliği Eğitimi Konu Başlıkları

İş güvenliği eğitimleri bir iş yerinde bulunan her personelin alması gereken, o iş yerinin faaliyet koduna ve tehlike sınıflarına göre düzenlenmiş olan ve daha güvenli bir çalışma ortamı kurulmasını destekleyen faaliyetlerden oluşur. Birçok istatistiğe göre Avrupa’da iş kazalarında ve iş kazalarına bağlı ölümlerde ilk sırada gelen Türkiye’de iş güvenliği eğitimi, iş yerinde iş kazasına neden olabilecek sorunların önüne geçilmesinde büyük önem taşımaktadır. Temel olarak iş güvenliği eğitimleri kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri, elle kaldırma ve taşıma, parlatma, patlama, yangın ve yangından korunma, iş ekipmanlarının güvenli kullanımı, ekranlı araçlarla çalışma, elektrik tehlikeleri, iş kazalarından korunma prensipleri, kişisel koruyucu kullanımı, güvenlik ve sağlık işaretlerini anlama, iş sağlığı ve güvenliği kültürü, tahliye ve kurtarma başlıkları üzerine kurulu eğitimlerden oluşur. İş yerindeki herkes tarafından uyulması gereken bu eğitimlerin verilmesi Kale OSGB gibi alanında uzman iş sağlığı ve güvenliği firmalarının sorumluluk alanındadır. Yapılan analizlere göre iş kazalarının yüzde 10’luk kısmından daha fazlası iş güvenliği eğitimlerinden kaynaklanmaktadır.

Ücretler

Sınav ücretleri tipik olarak 40 TL olmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sınavı düzenler ve fiyatları belirler. Sınavları geçmek için 100 üzerinden 70 almak yeterlidir. Sınav geçildikten sonra belgeyi alabilmek için T.C. Ziraat Bankası Şubesi Kurumsal Tahsilat Programı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Sertifika Tahsilatlar hesaplarına 472 TL ödenmesi gerekiyor.

İSG Katip Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar