İş Güvenliği Merdiven Standartları Nasıl Sağlanmalıdır?

İş Güvenliği Merdiven Standartları Nasıl Sağlanmalıdır?

İş Güvenliği Merdiven Standartları Nasıl Sağlanmalıdır?

İş güvenliğinin sağlanması için uygulanan yönetmelik ve kanunlar iş yeri yönetimlerinin yerine getirmek zorunda olduğu kurallardır. Bu kuralların ihlali durumunda yasal yaptırımlar devreye girmektedir. İş akışının bozulmaması ve yasal çalışma düzeninin içinde yer alınabilmesi için belirtilen standartlara uygun çalışma ortamları hazırlanmalıdır.

Merdiven standartları da yönetmeliklerde belirli ölçüler dâhilinde bildirilmiştir. Bu sebeple çalışma alanının güvenliğinin sağlanması için iş güvenliği standartlarına uygun merdiven kullanımı zorunludur. Merdiven standartları kendi içinde; iş için kullanılan seyyar merdiven ölçütleri ve çalışma alanı merdiven ölçütleri olarak iki ana kategoride değerlendirilmektedir.

İSGB Tanımı Nedir ve Ne Anlama Gelir ?

İş Güvenliği Sağlanması Bakımından Sabit Çalışma Alanı ve Seyyar Merdiven Standartları Neler ?

  • Sabit kullanım merdivenleri için ergonomi şartları gözetilmelidir.
  • Ergonomi şartları gereği basamak ölçütleri en için 25 cm, boy için 70 cm olarak ayarlanmalıdır.
  • Basamak aralıkları baştan sona eşit mesafede olmalı, başlangıç ve bitiş basamakları için farklı uzunluklar kullanılmamalıdır.
  • Basamak yapısı ızgaralı tasarlanmamışsa ya da düz olması gerekiyor ise kaymaz özellikli kaplama ve bant kullanılması gerekmektedir.
  • Korkuluk ve tırabzan ölçütleri minimum 110 cm olacak şekilde ayarlanmalıdır. Daha az uzunluktaki koruma materyalleri yükseltilmelidir.
  • Korkuluk ve tırabzan yapısı eşit aralıklı olacak şekilde 15 cm aralık direklerinden oluşmalıdır.
  • Katlanır merdivenler için kilitleme mekanizması olan modeller tercih edilmelidir.
  • Katlanır merdiven bacaklarında kaymaz özellikli aparat kullanılması gerekmektedir.
  • Kullanımı esnasında kullanıcı ağırlığına ek olarak 10 kg yükten fazlası için uygun olduğuna dair etiket bulunmalıdır.
  • Kedi merdivenlerin çardak bölümlerinde uzunluk ölçülerine uygun kullanım sağlanmalıdır. 6 metreden yüksek merdivenlerin koruyucu bölmeleri için belirlenen cm aralıklarına dikkat edilmelidir.
İş Kazası Nedir ve İş Kazasında Nasıl Hareket Edilir?

İş sağlığı ve güvenliği açısından merdiven standartları kullanım alanlarındaki merdiven çeşitlerine göre değişiklik arz etmektedir. Bu nedenle işletmelerin yönetmeliklerde belirtilen çeşitler üzerinden standart uygulamalar belirlemesi gerekir. Birbirinden farklı kullanım alanları ve kullanıcı sayıları bulunan merdiven çeşitlerinin aralık, uzunluk, materyal standardı aynı şekilde uygulanamaz.

Merdiven standartları sağlandıktan sonra bakım ve onarımı için de güvenlik kapsamında uygulanması gereken kurallar bulunmaktadır. Bu sebeple standartlara uygun merdivenlerin belirli periyotlar halinde bakımı ve onarımı yapılmalıdır.

Merdivende Çalışırken Dikkat Edilecekler

Her şeyden önce yapılacak işe uygun bir merdivenin seçilmesi ilk şarttır. Özellikle A tipi açılan merdivenler çalışma yapılacak olan bölgenin tavan yüksekliğine uygun olmalıdır. İş sağlığı ve güvenliğine uygun standartlarda üretilmiş CE belgeli ürünler tercih edilmeli ve malzemeler kullanım sonrası temizlenerek dış hava şartlarından etkilenmeyecek şekilde saklanmalıdır. Özellikle seyyar merdivenlerin kısa süreli olarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Uzun süreli kullanımlarda kasların yorulabileceği ve merdivende çalışan kişiye istemsiz hareketler yaptırarak çalışma güvenliğini tehlikeye sokabileceği hesaplanmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise merdivenin asla bırakılmaması gerektiği ve en üst üç basamağın kullanılma amacı ile değil tutulma amacı ile yapıldığının bilinmesidir. Asla iki elle kullanılacak ekipmanların tek kişi olarak merdivende kullanılmaması gerekir. Ancak sabit bir merdivende veya bir yere sabitlenen, birkaç kişi tarafından tutulan merdivenlerde bu tip ekipmanlar çalıştırılmalıdır. Sizin ağırlığınız dışında üzerinizdeki ve elinizdeki ekipman ağırlığı ve matkapla duvar delme gibi işlemlerde itme sonrası basamaklara binebilecek yük miktarı her zaman dikkate alınmalıdır.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar