İş Güvenliği Neden Önemlidir?

İş Güvenliği Neden Önemlidir?

İş Güvenliği Neden Önemlidir?

İş güvenliği kavramı karşımıza İşçilerin karşılaşabilecekleri iş kazalarına uğramalarının önüne geçmek amacı ile beraber çalışanlara daha güvenli bir çalışma ortamı ve çalışma şartları sunmak için belirlenen riskler doğrultusunda alınabilecek tedbirleri göstermesiyle çıkar. Bununla beraber iş güvenliği ve sağlığı konusu yetkili mercilerce çeşitli kanun, yönetmelikler ve tebliğler ile yasal hale getirilmiş ve iş yerlerinde çalışan insanların korunmasını sağlamanın amaç edildiği pek çok inceleme ve uygulamalar bütününden oluşan bir kavramdır.

İş Güvenliği Neden Önemlidir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Faydaları

İş sağlığı ve güvenliği açısından kısa zamanda kanuna uygun hale gelen işletmeler birçok yönden fayda görmeye başlar. Aslında işletmelerin gördüğü faydaları işçi-iş yeri arasında karşılıklı bir kazanım listesi olarak ele almak gerekiyor. Yönetmeliğe tamamen uygun hale gelen bir işletmede iş sürecinde doğabilecek tehlikeler önlenmiş veya en az seviyeye indirgenmiştir. Bunun dışında metotlu çalışmalar ile iş ortamı daha insani bir seviyeye çıkmış, sağlık ve güvenliğe dair tüm riskler ortadan kaldırılmıştır. İş sağlığı ve güvenliğine uyum sağlamış bir iş yeri ayrıca çevrenin korunmasına yönelik önlemleri de çoktan almış durumdadır. Çalışanların risk ve tehlikelere karşı daha bilinçli durumda olması üretim verimliliğini artırarak çalışan bazında birim üretim rakamlarını artırarak iş yerini de daha karlı hale getirecektir. Üzerinde durulması gereken bir diğer konu da çalışanların alet ve ekipmanları daha verimli kullanmaları konusunda eğitim almış olmalarıdır. Böylece iş hem verimli ve sağlıklı yapılabileceği gibi işin sürmesinde önemli olan noktaların da sürekliliği garantilenmiş olur. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında her bir alet ve ekipmanın, makinenin düzenli şekilde kontrol edilmesi ve periyodik bakım görmesi de önem taşımaktadır.

Az Tehlikeli İş Yerlerinde Eğitim Süresi

İş Sağlığı ve Güvenliği ile Çoğu Olumsuzluğun Erkenden Önlenmesi Mümkün mü ?

Tüm bunlarla beraber bu İş güvenliği sadece yerine getirilmesi gereken yasal zorunluluklar olarak değil hâlihazırda iş yerlerinin ihtiyaç duymuş olmuş olduğu ortamların daha güvenli ve sağlıklı hale getirilmesi açısından önemlidir. Aynı zamanda işletmeler içerisinde mevcut çalışan sayıları, yapılan işler, çalışma şartları ve işletmenin içinde bulunduğu iş alanı gibi unsurlar değişiklik gösterse de uygulanması ve dikkat edilmesi yine büyük derecede önem kazanmaktadır. İş güvenliği önemi kapsamında hem iş yeri için hem de çalışanlar için karşılaşılabilecek çoğu olumsuzluğun erkenden önlenmesi adına da hem ihtiyaç duyulan tedbirleri almayı hem de bu konuda çalışanlara bilinç sağlaması açısından yine büyük bir artış gösterir diyebiliriz.

İş Güvenliği Eğitim Sertifikası Nedir ?

İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları

İş yerlerinde özellikle büyük bir sıklık ile karşılaşılan iş kazaları ve meslek hastalıkları gibi istenmeyen durumların önüne geçmede yine iş güvenliği kavramının ne denli önemli olduğu karşımıza çıkar. Şayet bahsettiğimiz durumlar iş sağlığı ve güvenliği kapsamında önlenmez ve gerekli tedbirler alınmaz ise çalışanlarda rahatsızlıklar, sakat kalmalar ya da ölüm gibi oldukça korkunç ve istenmeyecek durumlara sebebiyet verebilir.

Bunlarla beraber aynı zamanda iş güvenliğinin temel amacı olarak karşımıza çıkan iş yerleri bünyesindeki çalışanların koruması ve onlar için olumsuzluklarla karşılaşmamak adına alınacak tedbirler ile alakalı yapılan uygulamaların, araştırmaların ve incelemelerle beraber denetimlerin yapılması önem arz eder.  Yetkili merciiler tarafından kanun ve yönetmelikler ile desteklenmesi ve sağlanmadığı takdirde çeşitli yaptırımlarının da olduğu konusuna özenle yaklaşmak gerekir. İş güvenliğinin önemi bu noktada hem daha kaliteli ve verimli hem de daha güvenli ve sağlıklı bir iş ortamı oluşturmak adına karşımıza çıkar.

Maltepe İş Güvenliği

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar