İş Güvenliği Neden Önemlidir?

İş Güvenliği Neden Önemlidir?

İş Güvenliği Neden Önemlidir?

İş güvenliği kavramı karşımıza İşçilerin karşılaşabilecekleri iş kazalarına uğramalarının önüne geçmek amacı ile beraber çalışanlara daha güvenli bir çalışma ortamı ve çalışma şartları sunmak için belirlenen riskler doğrultusunda alınabilecek tedbirleri göstermesiyle çıkar. Bununla beraber iş güvenliği ve sağlığı konusu yetkili mercilerce çeşitli kanun, yönetmelikler ve tebliğler ile yasal hale getirilmiş ve iş yerlerinde çalışan insanların korunmasını sağlamanın amaç edildiği pek çok inceleme ve uygulamalar bütününden oluşan bir kavramdır.

İş Güvenliği Neden Önemlidir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Faydaları

İş sağlığı ve güvenliği açısından kısa zamanda kanuna uygun hale gelen işletmeler birçok yönden fayda görmeye başlar. Aslında işletmelerin gördüğü faydaları işçi-iş yeri arasında karşılıklı bir kazanım listesi olarak ele almak gerekiyor. Yönetmeliğe tamamen uygun hale gelen bir işletmede iş sürecinde doğabilecek tehlikeler önlenmiş veya en az seviyeye indirgenmiştir. Bunun dışında metotlu çalışmalar ile iş ortamı daha insani bir seviyeye çıkmış, sağlık ve güvenliğe dair tüm riskler ortadan kaldırılmıştır. İş sağlığı ve güvenliğine uyum sağlamış bir iş yeri ayrıca çevrenin korunmasına yönelik önlemleri de çoktan almış durumdadır. Çalışanların risk ve tehlikelere karşı daha bilinçli durumda olması üretim verimliliğini artırarak çalışan bazında birim üretim rakamlarını artırarak iş yerini de daha karlı hale getirecektir. Üzerinde durulması gereken bir diğer konu da çalışanların alet ve ekipmanları daha verimli kullanmaları konusunda eğitim almış olmalarıdır. Böylece iş hem verimli ve sağlıklı yapılabileceği gibi işin sürmesinde önemli olan noktaların da sürekliliği garantilenmiş olur. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında her bir alet ve ekipmanın, makinenin düzenli şekilde kontrol edilmesi ve periyodik bakım görmesi de önem taşımaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği ile Çoğu Olumsuzluğun Erkenden Önlenmesi Mümkün mü ?

Tüm bunlarla beraber bu İş güvenliği sadece yerine getirilmesi gereken yasal zorunluluklar olarak değil hâlihazırda iş yerlerinin ihtiyaç duymuş olmuş olduğu ortamların daha güvenli ve sağlıklı hale getirilmesi açısından önemlidir. Aynı zamanda işletmeler içerisinde mevcut çalışan sayıları, yapılan işler, çalışma şartları ve işletmenin içinde bulunduğu iş alanı gibi unsurlar değişiklik gösterse de uygulanması ve dikkat edilmesi yine büyük derecede önem kazanmaktadır. İş güvenliği önemi kapsamında hem iş yeri için hem de çalışanlar için karşılaşılabilecek çoğu olumsuzluğun erkenden önlenmesi adına da hem ihtiyaç duyulan tedbirleri almayı hem de bu konuda çalışanlara bilinç sağlaması açısından yine büyük bir artış gösterir diyebiliriz.

Hangi Mantarlar Yenirse Ölüme Neden Olabilir?

İş Güvenliği Eğitim Sertifikası Nedir ?

İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları

İş yerlerinde özellikle büyük bir sıklık ile karşılaşılan iş kazaları ve meslek hastalıkları gibi istenmeyen durumların önüne geçmede yine iş güvenliği kavramının ne denli önemli olduğu karşımıza çıkar. Şayet bahsettiğimiz durumlar iş sağlığı ve güvenliği kapsamında önlenmez ve gerekli tedbirler alınmaz ise çalışanlarda rahatsızlıklar, sakat kalmalar ya da ölüm gibi oldukça korkunç ve istenmeyecek durumlara sebebiyet verebilir.

Bunlarla beraber aynı zamanda iş güvenliğinin temel amacı olarak karşımıza çıkan iş yerleri bünyesindeki çalışanların koruması ve onlar için olumsuzluklarla karşılaşmamak adına alınacak tedbirler ile alakalı yapılan uygulamaların, araştırmaların ve incelemelerle beraber denetimlerin yapılması önem arz eder.  Yetkili merciiler tarafından kanun ve yönetmelikler ile desteklenmesi ve sağlanmadığı takdirde çeşitli yaptırımlarının da olduğu konusuna özenle yaklaşmak gerekir. İş güvenliğinin önemi bu noktada hem daha kaliteli ve verimli hem de daha güvenli ve sağlıklı bir iş ortamı oluşturmak adına karşımıza çıkar.

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
İş Güvenliği Uzmanı Dereceleri

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar