İş Güvenliği Önlemleri Önemli Bilgiler

İş Güvenliği Uzmanı Nerelerde Zorunlu ?

İş Güvenliği Uzmanı Nerelerde Zorunlu?

İş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu normal şartlarda çalışan sayısına bakılmadan küçük büyük az tehlikeli çok tehlikeli tüm iş yerlerinde 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu düzenlemesi ile 01.07.2020 tarihi itibariyle zorunlu hale gelmesi planlanmaktaydı. Ancak yetkili mercilerin kararları ile İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi hizmeti alma konusunda normal şartlarda bu yasal zorunluluk yürürlüğe girecek iken bu durum şu an gündemde olan küresel salgın nedeni ile daha ileri bir tarih olan 31.12.2023 tarihine ertelendi.

İş Güvenliği Uzmanı Nerelerde Zorunlu

İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlarında Bir Üst Sınıfa Bakma

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığında yeterli sayıda A ve B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulunmaması sebebiyle C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları bazı durumlarda B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının baktığı tehlikeli sınıftaki işletmelerden sorumlu olabiliyor. Benzer şekilde B sınıfında bulunan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları da kendi sınıflarına ek olarak çok tehlikeli sınıfta bulunan ve sadece A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının yetkilendirilebildiği işletmelere bakabiliyor. COVID-19 önlemleri nedeniyle 50 kişiden daha az çalışana sahip ve az tehlikeli sınıfta iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile beraber iş yeri hekimi bulundurma zorunluğu ertelenmişti; iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarında bir üst sınıfa bakma yetkisi de ertelenen maddeler arasında yerini aldı ve 31 Aralık 2023 tarihine kadar iş sağlığı ve güvenliği uzmanları bir üst sınıfa bakabilme yetkisine sahip olabilecek. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü gerekli gördüğü takdirde bu sürenin tekrardan uzatılmasını sağlayabilecek ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakma izinlerinin devam etmesini sürdürecek yolu açabilecektir.

İş Kazaları Neden Kaynaklanır?

İş Güvenliği Uzmanlığı Çeşitleri

Bununla beraber iş güvenliği Uzmanlarının çeşitli yetkinlikleri ile beraber A, B ve C Sınıfı İş Güvenliği uzmanlık dereceleri olduğunu söylememiz gerekir. İş Güvenliği Uzmanı mesleğindekiler bu sahip oldukları uzmanlık belgeleri ile nerelerde çalışabilecekleri konusuna şöyle bir açıklık getirebiliriz.

  • A sınıfı belgeye sahip olan İş Güvenliği Uzmanları; az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli grupta yer alan iş yerlerinde yani bütün tehlike sınıfları içerisinde yer almakta olan tüm iş yerlerinde çalışabilmektedirler. Bu kapsamda A sınıfı belgeye sahip olan İş Güvenliği Uzmanları’nın iş alanlarının B ve C sınıfı belgeye sahip olanlardan daha geniş olduğunu söyleyebiliriz.
  • B sınıfı belgeye sahip olan İş Güvenliği Uzmanları; tehlikeli ya da az tehlikeli grup içerisinde yer alan iş yerleri için çalışabilmektedirler.
  • C sınıfı belgeye sahip olan İş Güvenliği Uzmanlarının; sadece az tehlikeli grup içerisinde yer alan iş yerlerinde görev yaptıklarını söyleyebiliriz.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir ?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ne Yapar?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, sorumlu olduğu iş yeri dâhilinde çeşitli faktörlerin sebep olabileceği olumsuzlukları ortadan kaldırmak ya da tespit edilen riskler kapsamında da bunları önlemek için prosedürler geliştiren, uygulamalar ve çalışmalar yapan donanımlı ve eğitimli kimselerdir. Risk analizi ve risk değerlendirmesi, çalışanlara eğitimler vermek ve bilinçlendirmek ile beraber meslek hastalıklarını ve iş kazalarını önlemek amacıyla çalışmalar yürütür. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı hizmet verdiği iş yeri için ihtiyaç duyulan konular dâhilinde çözümler sunarken iş yerinin daha güvenli ve sağlıklı çalışma ortamına dönmesine yardımcı olur.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar