İş Güvenliği Uzmanı Saat Ücreti Nedir?

İş Güvenliği Uzmanı Saat Ücreti Nedir?

İş Güvenliği Uzmanı Saat Ücreti Nedir?

İş güvenliği uzmanı saat ücreti bugün merak edilen konular arasında yer alıyor. Bugün hiçbir şirket iş güvenliği eğitimi almadan işçi çalıştırmaya izinli değildir. İş güvenliği uzmanları şirketlere bu eğitimi sunmanın yanı sıra çalışma alanının güvenliğini sağlamak gibi kritik noktaları da ele alırlar. İş güvenliği uzmanları saat ücreti üzerinden çalışırlar ve servisleri arasında çalışanlarınız için en uygun kişisel koruyucu donanımların seçimini sağlama gibi detaylı konular da vardır.

İş Güvenliği Uzmanı Saat Ücreti Nedir?

Saatte Ne Kadar Ücret Alırlar?

İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri iş güvenliği uzmanları tarafından da verilir. Buna göre her çalışan için az tehlikeli sınıfta 3 yılda bir 8 saat, tehlikeli sınıfta 2 yılda bir 12 saat, çok tehlikeli sınıfta ise yılda bir kez 16 saat olmak üzere eğitim alınır. İş güvenliği uzmanlarının ayrıca bir de normal çalışma süreleri vardır. İş güvenliği uzmanı;

 • az tehlikeli sınıfta çalışan başına 10 dakika,
 • tehlikeli sınıfta çalışan başına 20 dakika ve,
 • çok tehlikeli sınıf için çalışan başına 40 dakika,

olmak üzere ayda toplam 10.800 dakikalık bir çalışma süresi ile iş yerlerine hizmet verirler. Ücretleri saatlik hesap üzerinden ölçülürse, iş güvenliği uzmanlarının saat ücreti aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • C sınıfı iş güvenliği uzmanları saatte 30 ila 60 TL arasında ücret alırlar.
 • B sınıfı iş güvenliği uzmanları saatte 50 ila 100 TL arasında ücret alırlar.
 • A sınıfı iş güvenliği uzmanları ise yine saatte 50 ila 100 TL arasında ücret alırlar.

İş Güvenliği Uzmanının Önemi

Yukarıda sıraladığımız çeşitli güvenlik faktörlerini sağlamanın yanı sıra iş güvenliği uzmanlarının şirket güvenliğine dair yerine getirdikleri birçok çeşitli görev bulunuyor:

 • Karşılaşılabilecek potansiyel tehlikelere dair tehditleri tespit ederler,
 • İş kazalarını bildirebilir ve yönetebilirler,
 • Çalışanlarınızın iş güvenliği talimatlarına uymalarını sağlarlar,
 • Acil durum tatbikatları düzenler ve katılım sağlarlar,
 • İş güvenliği talimatları hazırlar ve uygulamaya koyarlar,
 • Güvenlik donanımlarının aktiflik durumunu kontrol ederler,
 • İşverenler dahil, iş güvenliğine dair yetkisiz işlem yapılmasını önlerler,
 • İş çevrenizi düzenli ve temiz tutmanıza katkıda bulunurlar,
 • Yüksekte çalışma ve ilk yardım gibi noktalarda eğitim verirler,
Yorgunluk Önleyici Paspas

Bir iş güvenliği uzmanı ile çalışarak ve onlara saatlik ücret ödeyerek iş yerinizi daha güvenli bir ortam haline getirebilir ve markanızın iş akışını bozabilecek iş kazalarının yaşanmasının önüne geçebilirsiniz. Bunlar hem çalışanlarınızın sağlığını riske sokan hem de marka imajınıza zarar veren durumlardır. Firmanızın daha kısa sürede daha fazla müşteriye hizmet vermesini sağlamanın anahtarlarından biri de iş güvenliği ve iş güvenliği kültürüdür.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanının Bir Üst Sınıfa Bakması

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı A, B ve C olmak üzere üç farklı sınıftan oluşmaktadır. Deneyime göre belirlenen bu sınıflara göre bakanlık tarafından tehlike sınıflarına bakabilme yetkileri getirilmiştir. Bu doğrultuda en kıdemli iş sağlığı ve güvenliği sertifikasına sahip olan A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları çok tehlikeli sınıftaki işletmelere bakabilmektedir. A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının saat ücretlerinin diğer sınıflardan yüksek olma nedeni deneyimleridir. B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ise tehlikeli sınıftaki işletmelere bakabilmektedir. B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları da C sınıfına göre daha fazla saatlik kazanca sahiptir. C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ise sayıca en fazla olanlardır ve az tehlikeli işletmelere hizmet verebilmektedir. Fakat personel eksikliği sebebiyle 31.12.2023 tarihine kadar iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına bir üst sınıfa bakabilme yetkisi verilmiştir. Böylelikle C sınıfı bir iş güvenliği uzmanı B sınıfının bakabildiği tehlikeli sınıfa ve B sınıfı bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı da A sınıfının bakabildiği çok tehlikeli sınıfa hizmet verebilme şansına sahip oluyor.

OSGB Avantajları Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar