İş Kazalarının Sebepleri Nelerdir?

İş Kazası Nedir ve İş Kazasında Nasıl Hareket Edilir?

İş Kazası

İş kazaları her gün, her saat yaşanıyor ve dünyada iş kazalarına ödenen tazminatın boyutu yılda yüz milyonlarca dolar ile ölçülüyor. İş kazası yaralanmaları kırık kemik, önceden varolan rahatsızlıkların alevlenmesi, meslek hastalıkları, hatta psikolojik yaralanmalar gibi hemen her şeyi içerebilir.

İş Kazası Anında Yapılacaklar

Çalışanlar her ne kadar OSGB’ler tarafından iş sağlığı ve güvenliği almış olsalar da bazı iş kazası durumlarında yapılması gerekenler panikten ötürü akla gelmeyebiliyor. İş kazası yaşandığı anda ilk olarak acilen çalışmanın durdurulması gerekmektedir. Panikle iş kazası geçiren arkadaşının yanına koşan çalışanların da kaza geçirdiği iş kazalarının sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle iş kazası yaşandığı anda ortamdaki tüm araç trafiğinin ve makinelerin durdurulması ilk şarttır. Bu yeni iş kazalarının önüne geçecektir. Sonrasında kaza geçiren kişi veya kişilerin sağlık durumu kontrol edilmeli ve öncelikli olarak gerekiyorsa ilkyardım uygulanmalıdır. Ayrıca 112’nin aranması ve iş kazası geçiren kişi sayısı ve sağlık durumları hakkında bilgi verilmelidir. Paniğin önlenmesi adına durumu normal olan kişilerin ise sakinleştirilmesi ve telkin edilmesi gerekir. Çalışma ortamındaki alev kaynakları, yanıcı ve yakıcı makineler, kesici aletler, patlama tehlikesi olan her türlü araç ve makine, kırık cam veya çevreye saçılan ekipman parçaları gözden geçirilmeli ve çalışma ortamının güvenliği sağlanmalıdır. Gerekiyorsa adli vakalarda kullanılabilmesi için çevreden video ve fotoğraf gibi bilgiler alınabilir, şahitlerin ifadeleri not edilebilir varsa güvenlik kamerası kayıtları saklanabilir.

Nasıl Hareket Edilir?

İş kazalarında yasal haklarınızı korumanın en önemli ve en kolay yolu, yaşadığınız yaralanmayı derhal işvereninize bildirmektir. Yasalar, yaralanmalarınızı belirli bir süre içinde, genellikle aynı gün veya olaydan sonra birkaç gün içinde bildirmenizi gerektirir. Yaralanma koşullarına bağlı olarak elbette bu her zaman mümkün olmayabilir, ancak iş kazasını ve yaralanmayı mümkün olduğu kadar çabuk bildirmek önem taşıyor.

  • Haklarınızı korumak için atabileceğiniz bir sonraki adım, ilinizdeki mahkemeye hak talebinde bulunmaktır.
  • Böylece işvereniniz, mahkeme ve işvereninizin sigorta şirketi yaralanmanızla ilgili resmi bildirim almış olur.
Kartal İş Güvenliği
Isı Güvenliği
İş kazasında nasıl hareket edilir?

Haklarım Neler?

İşçi tazminatları sektörden sektöre belirgin oranlarda değişkenlik gösterebiliyor. İş kazası geçirmiş bir çalışanın hakları yasal prosedürler ile koruma altındadır. Dolayısıyla Kale OSGB olarak, çalıştığımız iş yerlerinde bu haklara dair işçi bilincini artırmak için elimizden geleni yapıyoruz.

  • Geçirdiğiniz iş kazası veya hastalığınız için her zaman mahkemeye tazminat başvurusuna bulunma hakkına sahipsiniz.
  • Bunun yanı sıra doktora gitme ve tıbbi tedavi görme hakkınız da var.
  • Muayene veya tedavi edildikten sonra eğer doktorunuz tarafından işe geri dönmeniz uygun görülürse işe devam etme hakkına sahipsiniz.
  • Yaralanmanız veya hastalığınız nedeniyle, kalıcı veya geçici olarak işe geri dönemezseniz, bir tür engelli tazminatı alma hakkınız bulunur.
  • İşvereniniz, işvereninizin sigorta şirketi veya işçi tazminat mahkemesi tarafından alınan herhangi bir karara katılmıyorsanız, genellikle bu karara itiraz etme hakkınız vardır.
  • Ayrıca süreç boyunca bir avukat tarafından temsil edilme hakkına da sahip olduğunuzu belirtelim.

İş Kazası Durumunda Reddetme Hakkı

Yaşanılan iş kazası durumunda harekete geçme hakkınız olduğu gibi bir çalışan olarak belirli istekleri veya teklifleri reddetme hakkınızın olduğunu da bilmek önemlidir. Örneğin, iş kazası geçirir ve sakatlanırsanız ve işvereniniz tıbbi tedavinizi karşılamak yerine sizi kendi sağlık sigortanızı kullanmaya zorlarsa, daima “hayır” deme hakkınızın olduğunu bilin.

Ve eğer patronunuz sizi işçi tazminat davası açmaktan geri çevirmek için bazı teşvikler sunuyorsa bunun yasa dışı olduğunu bilmelisiniz ve  “Hayır” deme hakkına sahipsiniz.

Her ülkede olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yasalar, işvereninizden misilleme veya taciz korkusu olmadan işçi tazminat talebinde bulunabilmenizi sağlar. Eğer işvereniniz bu hakları özgürce kullanmanızı zorlaştırıyorsa, işverene verilen cezaların oldukça ağır olduğunu bilmelidir. Örneğin, işçi tazminat talebinde bulunmanızı önlemek için patronunuzun veya amirinizin sizi işyerinde taciz etmesi veya işinizi yapmasını zorlaştırması yasa dışıdır.

OSGB Avantajları Nelerdir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
Genel Sağlık Taraması Nasıl Yapılmalıdır?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar