İş Mahkemesinde Dava Harç Ücreti Hesaplama

İş Mahkemesinde Dava Harç Ücreti Hesaplama

İş Mahkemelerinde Dava Ücretleri

Konu iş güvenliği ve sağlığı olduğunda şüphesiz daima ortak akıl ile çözülemeyen bir takım iş kazaları veya bir tarafın sonuçtan memnun olmadığı benzer olaylar yaşanabiliyor. Böyle durumlarda hem işverenler hem de işçiler iş mahkemelerine başvurarak haklarını arıyorlar. Peki iş mahkemelerinde harç dava masrafları nasıl belirlenir ve ücretler ne kadardır? Kale OSGB olarak sizleri bu konuda bilgilendirmek istedik.

İş Mahkemeleri Nedir?

7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu gereği, iş mahkemeleri tazminat, alacak, tespit veya buna benzer iş çevresiyle ilgili konularda başvurulabilen özel bir mahkeme statüsüne sahiptir. Bu hukuk mahkemeleri yalnızca iş davalarına bakar ve ilk derece mahkeme düzeyinde kabul görür. Bir iş yerinde işçi ile işveren anlaşmaya varamadığında İş Mahkemesi veya Tüketici Mahkemesi gibi özel unsurlara başvurabilir. Bu süreçte bir takım harç ücretleri ödenmektedir. Gelin bunun hesaplanmasına yardımcı olalım.

İş Mahkemesi Nerede Açılır?

5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu’nun beşinci maddesi doğrultusunda iş mahkemelerinde açılacak her türlü dava, açıldığı tarihte dava olunanın Türk Medeni Kanunu gereğince ikametgahı sayılan yerdeki mahkemede bakılabileceği gibi, işçinin işini yaptığı işyerinin bulunduğu mahkemede de görülebilir. Dolayısı ile İş Mahkemesi’nin açılabileceği yerler de işçinin ikametgahının bulunduğu yerdeki mahkemede veya işverenin bulunduğu yerdeki mahkemede açılabilir. Şayet işçinin veya işverenin ikametgahı bölgesinde bir mahkeme yoksa veya her ikisi çevresinde de bir mahkeme bulunmuyorsa en yakın asliye hukuk mahkemeleri aracılığı ile iş mahkemesi açılabilir. Eğer işçinin çalıştığı yer birden fazla yeri kapsıyorsa işçi dilediği yerde iş mahkemesi açabilme hakkına sahiptir. Emsal kararlar da birden fazla ili veya ilçeyi kapsayan çalışma sahasında olması davacının aleyhine yorumlanamaz şeklindedir. (Yargıtay 7 Hukuk, 2014/6692)

OSGB Ücreti Ne Kadar?
İş Mahkemesinde Dava Harç Ücreti Hesaplama
İş mahkemesinde dava harç ücreti hesaplama nasıl yapılır?

Harç Ücretlerini Hesaplama

İşçi mahkemelerinde açılan davalarda işçiler genel olarak avukat tutacak güce sahip olmuyor ve davayı kendisi yürütmek istiyor. Avukatla çalışıldığı diğer durumlarda avukata ayrı bir ücret ödense de avukat genellikle sizi bu masraflara dair bilgilendirilmiş olur. Ancak yanınızda böyle bir avukat olmadığında dava harç hesaplama nasıl yapılır merak edebilirsiniz. Aşağıda bunun bir listesini bulacaksınız:

İş mahkemesi harç masraf kalemleri:

  • Başvuru harcı: 35,90 TL
  • Peşin harç: Cüzi bir miktardır ve en az 35,90 TL alınır.
  • Dosya ücreti: 0,60 TL
  • Tebligat gider avansı: Taraf sayısı x 45 TL
  • Tanık gider avansı: Mahkeme açıklar ve ortalamada 29 TL’dir
  • Keşif gider avansı: 306,80 TL
  • Bilirkişi gider avansı: 220 TL
  • Diğer gider avansı: 55 TL

Yukarıdaki masraflar iş mahkemesine başvuran kişinin tercihlerine de bağlı oluyor. Örneğin, bilirkişi veya iş yerinin keşfi gibi hususlar tercihe bağlı ek masraflar oluyor.

Peşin Harç Nasıl Hesaplanır?

Peşin harç tarafında bilinmesi gereken en önemli husus açılan iş mahkemesi davasından en az 35,90 TL ücret alındığıdır. Diğer durumlarda ise eğer 100.000 TL işçinin talep ettiği miktarsa, peşin harç bu miktarın binde 68,31’inin dörtte biri olarak hesaplanır. Bu da kabaca 1700 TL gibi bir peşin harç ücreti ödeneceği anlamına geliyor. Peşin harç her iş mahkemesinde davanın açılması için önden ödenmesi zorunlu olan bir ücrettir.

Eğer yukarıdaki listede verilen rakamlar toplanırsa bugün bir işçinin açacağı iş mahkemesi davasına ortalamada yaklaşık 400 ila 450 TL gibi bir ücret ödeyeceğini gösteriyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar