Işık Çalışanlarınızın Üretkenliğini Etkiler

İş Ortamında Işığın Çalışanlar Üzerindeki Etkisi

Işık Çalışanlarınızı Önemli Ölçüde Etkiler

Günümüzde insanlar artık ofislerde daha fazla zaman harcıyor. Ancak ofiste geçirdikleri bu zamanı verimli şekilde kullanamıyorlarsa işverenlerin bu konuda bazı değişiklikler yapması gerekebilir. Basit bir fikir gibi görünebilir ancak aslında öyle değildir. Işığın doğru kullanımı personellerinizin verimliliğini artırır, onların zindeliğini etkileyerek iş ortamında kazalarla sonuçlanabilecek hatalar yapmalarını önlemenize yardımcı olur. Doğru ışık kullanımı ile üretkenliği artırılan personelleriniz daha iyi ürünler ortaya çıkarıp, daha fazla hizmet sunarak daha olumlu gelirler elde etmenizi sağlar.

Işığın çalışanların üretkenliğini etkilediği en önemli faktörlerin başında maruz kalınan ışık kaynağının renk sıcaklığı geliyor. Işık, fiziksel ve zihinsel duyular üzerinde büyük bir etkiye sahip. Hemen her çalışan iyi aydınlatılmış ortamlarda daha iyi performans göstermektedir ve daha az hata yapmaktadır. Işık sıcaklığı ve renklerini açıklayalım. Kelvin (K) cinsinden ölçülen ışık sıcaklığı, bir nesne yeterince yüksek bir sıcaklıkta ısıtıldığında yayılan rengin sayısal bir ölçümüdür. Sıcaklık arttıkça, nesne renk değiştirir ve görünen ışığın belirli renklerini yayar.

İşyeri Sağlığı ve Güvenliği İçin Hangi Renkte Işıklar Seçilmeli?

Örneğin, demir at nalını ısıtan bir demirci ustasını ele alalım. Sıcaklık arttıkça, at nalı kırmızıdan turuncuya, sonra sarıdan beyaza doğru farklı renklerde parlamaya başlar ve nihayet mavimsi beyaz bir renge bürünür. Düşük renk sıcaklığında olan ışık kaynakları kırmızı, turuncu ve sarı tonlarını yaydıkları için yalnızca “sıcak” olarak adlandırılır, yüksek renk sıcaklığında olan ışık kaynakları ise renk spektrumunun mor ve mavi kısmında oldukları için “soğuk” olarak adlandırılırlar.

  • Yüksek renk sıcaklıkları (4.600K veya daha fazla) mavi-beyaz görünür ve serin veya gün ışığı renkleri olarak adlandırılır.
  • Orta renk sıcaklıkları (3.100K – 4.600K) soğuk beyaz görünür.
  • Düşük renk sıcaklıkları (3.000 K’ye kadar) kırmızıdan sarımsı beyaza kadar değişir ve sıcak renkler olarak adlandırılır.
Ofis Ortamlarında İş Güvenliği

“Soğuk” spektrumlu renkler çalışanların işlerine odaklanmalarını kolaylaştırırken, gün ışığı denilen yüksek renk sıcaklıkları onların işleriyle ilgili gerginliklerini üstlerinden alarak kaza riskini azaltır. Personellerinizin doğal ışığa maruz kaldıklarından emin olmak özellikle önemlidir. Sabah ve akşam saatlerinde gelen doğal ışığın işçilerin depresyonunu azalttığını, ruh hallerini iyileştirerek, uyanıklığını ve üretkenliğini artırdığı bilinmektedir.

Zayıf Aydınlatmanın Gözlere Zararları

Kale OSGB gibi profesyonel iş sağlığı ve güvenliği kuruluşları iş yerlerinin aydınlatma koşullarını sürekli olarak denetlemektedir. Gözlerin az ışıkta odaklama yapabilmek için daha fazla kas çalıştırması bazı göz sorunlarını ve baş ağrısı gibi şikayetleri ortaya çıkarabilmektedir. Çalışanların veriminin yüksek olmasının sağlanabilmesi adına bu nedenle iş yapılan ortamın belirli aydınlatma standartlarına uygun olması gerekmektedir. Gözlerin yapısı gereği odaklama yapabilmesi için daha fazla kırpılması gerekmektedir. Bu da gözlerin yorulmasına ek olarak mide bulantısı gibi sorunları da ortaya çıkarabilmektedir. Düşük ışık koşullarında gerçekleştirilen ince işçilikler her ne kadar yetişkinler için miyop, hipermetrop ve astigmat gibi sorunların ortaya çıkması için bir sebep olarak görülmese de özellikle gelişme aşamasında olan çocuklar için bu durum tam tersinedir. Burada üstüne düşülmesi gereken nokta düşük ışık koşullarının gözleri bozmadığı gerçeğidir ve iş sağlığı ve güvenliği açısından yapılan çalışmalar da bunu doğrulamaktadır. Gerçek olan ise düşük ışık koşullarının çalışanlarda göz yorgunluğu ve buna bağlı olarak gelişen diğer sorunlar nedeniyle veriminin azalmasıdır. OSGB’ler bu nedenle kişi verimini, iş yeri karlılığını ve daha güvenli bir çalışma ortamını sağlamak adına düzenli olarak ortam aydınlatma ölçümü gerçekleştirirler.

OSGB Avantajları Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar