İş Sağlığı Güvenliği Eğitimleri

İş Sağlığı Güvenliği Eğitimleri

Bilindiği üzere “Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik” gereğince işverenler, çalışanlarına işe başlamadan önce yapacakları işin tehlike ve risklerine karşı korunmasını sağlayacak nitelikte iş sağlığı güvenliği eğitimlerini aldırmakla sorumluydu fakat 24.05.2018 tarihinde “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Yönetmeliğinde” bir takım değişiklikler yapıldı.

İş Sağlığı Güvenliği Eğitimi ve Önemi

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi günümüzde neredeyse tüm personeller için önemli hale gelmiştir. Çalışanların işyerindeki tehlike ile riskleri öğrenebilmesi, ortamda daha bilinçli şekilde hareket edebilmesi adına verilecek olan eğitimler olası iş kazalarının en aza indirgenmesi için oldukça önemlidir. Farklı iş kollarına göre iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin o iş koluna uygun şekilde verilmesi önemlidir. Böylece personellerin kurumda çalışma süresi boyunca ramak kala olayları dahi yaşama ihtimali en az düzeye indirgenebilmektedir. Öncelik tüm personellere işe başlangıç sırasında verilen temel düzeyde iş sağlığı güvenliği eğitiminden sonra işyeri ile ilgili tehlikeleri içeren eğitimlerin artırılması ve tüm personelin kapsamlı iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almasıdır. Bu eğitimlerin iş güvenliği uzmanı, işyeri yetkilisi ve varsa işyeri hekimi ile belirlenmesi gerekmektedir. 

Çalışanlara verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri artık “Temel Eğitim” olarak anılacaktır. Çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı işe, varsa kullanacağı iş ekipmanına ve iş yerine özgü iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini içeren konularda uygulamalı olarak verilecek eğitim “İşe başlama eğitimi” olarak adlandırılmıştır.

 

İşe başlama eğitimleri, temel eğitimlerin gerçekleştirilmesine kadar geçen sürede çalışanın iş yerinde tehlike ve risklere karşı korunmasını sağlayacak nitelikte olmalı ve uygulamalı olarak verilmelidir. (İş yerinde uygulanan toplu koruma önlemleri, iş yerinde kullanılan kişisel koruyucu donanımlar, iş yerinde kullanılan iş ekipmanlarının tanıtılması, iş yerinde düşme, takılma, kayma riski bulunan bölgeler, acil durum ekiplerinin tanıtılması ve acil durumlardaki hareket tarzı vb. konuları içeren bir eğitim olmalıdır.) İşe başlama eğitimi her çalışan için “en az iki saat” olarak düzenlenir. Bu eğitimler işverence veya işveren tarafından görevlendirilen bilgi sahibi ve deneyimli çalışanlarca verilebilmelidir. Bu eğitimlerde geçen sürelerin temel eğitim sürelerinden sayılmayacaktır.

En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti

İşe başlama eğitiminin devreye alınması ile birlikte daha öncesinde çalışan işe başlamadan önce verilmesi gereken iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri (Temel Eğitim), artık süre sınırlaması olmaksızın çalışan işe başladıktan sonra en kısa sürede verilmesi belirlenmiştir.

Temel eğitim olarak anılan iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine “Diğer Konular” olarak anılan 4’üncü başlık eklenmiştir. Diğer konular olarak verilecek eğitim konu başlıkları, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işyeri yetkilisi ile birlikte belirlenmesi gerekmekte, işyeri ile yapılan işe özgü tehlikeleri içeren konulardan oluşmalıdır.

Yapılan araştırmalarda iş kazalarının yüzde 80’i çalışanların yapmış olduğu tehlikeli davranışlardan kaynaklanmaktadır. Bu sebeple iş sağlığı güvenliği eğitimlerinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Düzenlenecek eğitimlerin verimli ve etkin geçmesi adına gerekli ön hazırlığın yapılması önemlidir. Eğitim yapılacak alanın fiziki şartları, eğitim süresinin ve saatinin seçimi, eğitmenin yetkinliği, görsel eğitim materyalleri gibi birçok faktör çalışanın eğitim performansını etkilemektedir. Bu sebeple iş sağlığı güvenliği bilinci kazandırılmak için verilen eğitimlerin etkinliğini arttırmak adına gerekli ön hazırlıkları yapmayı ihmal etmeyin.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
Risk Analizi Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar