İş Sağlığı ve Güvenliği Tanımı Basitçe Tam Olarak Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Tanımı Basitçe Tam Olarak Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Tanımı Basitçe Tam Olarak Nedir?

İnsan yaşamında hem vakit hem de beden gücü bakımından en fazla etkilendiği, en çok vakit geçirdiği, sürekli olarak muhatap olduğu alanların başında çalışma alanları gelmektedir. Sektör farklılıkları olmakla birlikte bir günde ortalama 6-12 saat vakit geçirilen çalışma alanları ve iş yerleri insan sağlığı açısından oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bu sebeple iş yeri ve çalışma sahalarında çalışan ve yöneticilere yönelik iş güvenliği sağlanması, yasalar yoluyla zorunlu hale getirilmiştir.

İş sağlığı ve güvenliği; iş yeri ve çalışma alanlarının ergonomi kriterlerine uygun şekilde dizayn edilerek, her türlü fiziksel, kimyasal ve biyolojik temelli risk faktörünün belirlenmesi ve bu faktörlere yönelik çözüm/önlem geliştirilmesi için oluşturulan sistemdir.

Sistemin işleyişi araştırma geliştirme, önlem ve destek teorisi üretimi ile denetim mekanizmasından oluşmaktadır. Ar-ge mekanizmasının asli görevi; yasa yoluyla da bildirilen optimize sağlık koşullarını iş yerlerinde sağlamak için gerekli bilimsel araştırma ve gözlemlerin yapılmasıdır.

Önlem/destek teorisi üretimi ise hem OSGB alanında hizmet veren firmaların, hem de sorumlu kamu mercilerinin iş güvenliğinin sağlanmasında ar-ge verilerine bağlı kalarak geliştirdiği çözümlerdir. İş sağlığı ve güvenliğine yönelik diğer ayrıntılar şunlardır:

Cisimler arası santim aralıklarından, kullanılan malzemenin kimyasal bileşenlerine değin tüm iş güvenliği çözümleri ar-ge sonucu ortaya çıkan standart normlara göre belirlenmektedir. Böylece iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan çalışmalar maksimum verim sağlar duruma getirilir.

Acil Durum Nedir ? Tahliye Tatbikatı Nasıl Olmalıdır ?

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının Gerekçesi

Denetleme mekanizması yasa yoluyla sorumlu tutulan iş yeri yönetimlerinin gerekli iş güvenliği adımlarını uygulayıp uygulamadıklarının takibi ile sağlanmaktadır. Bu denetimlerin büyük bir bölümü online takipler üzerinden en güvenli şekilde gerçekleştirilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği yasasının ardından pek çok atama ve başvuru işleminin gerçekleştirildiği İsg Kâtip sistemi de bu mekanizmanın denetim alanlarından biridir.

Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Güvenliği

Ayrıca iş güvenliğini sağlamak için Ar-Ge bölümünde bilimsel araştırmaya muhtaç verilerin elde edileceği laboratuarlar da bu alanda yetki belgesi zorunluluğuna tabidir. Yani denetim mekanizması yalnızca iş yerlerinin iş güvenliği kurallarını yerine getirmesini değil, bu şartları sağlamak için kullandığı aracı kuruluşları da denetlemektedir.

İş Yerinde Karşılaşılabilecek Acil Durum Çeşitleri

İşyerinde karşılaşılabilecek acil durum çeşitleri yangınlar, patlamalar, tehlikeli kimsayal madde yayılımları, doğal afetler, büyük ölçekte iş kazaları, gıda zehirlenmeleri ve sabotajlar şeklinde sıralanabilir. Bazı durumlarda bu maddelerin birden fazlası aynı acil durum olayı çerçevesinde yaşanabilir. Örneğin; tehlikeli bir kimyasal madde yayılımı zehirlenmeleri, yangınları, patlamaları ve büyük ölçekteki iş kazalarını zincirleme şekilde tetikleyebilir. İşyerlerinin faaliyet alanlarına ve tehlike sınıflarına göre karşılaşılabilecek acil durum çeşitlerine yenilerini eklemek veya değiştirmek mümkündür. Deniz altında çalışanlar veya yüksek gerilim hatları ile uğraşanlar için acil durum gerektiren durumlar tamamen farklı olabilir. Öncelikle acil duruma karşı her zaman hazır olunmalı, acil duruma neden olan unsurların ortadan kaldırılması veya sınırlandırılması gerekir. Acil servise haber verilmeli ve acil servis desteği gelene kadar ilk yardım ve tahliye gibi hareketlerle öncelikle çalışanların can sağlığının hesaplanması gerekir. Gerekenlere ilkyardım veya genel amaçlı tahliye gibi konular için hızlı şekilde organize olmak önemlidir.

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
İş Güvenliğinin Amacı

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar