İş Sağlığı

İş Sağlığı

 

İş Sağlığı

İş sağlığı çalışan nüfusu ilgilendiren önemli bir konudur. İş sağlığının başlıca görevi iş güvenliğini, sağlığı ve çalışma kapasitesini yükseltmek veya buna teşvik etmektedir. Bir işletmede iş sağlığı yasal bir gerekliliktir. Mesleki sağlık yasası bir veya daha fazla çalışanı olan işverene, çalışma saatleri veya çalışma süresine bakılmaksızın, personellerine tehlike önleyici iş sağlığı hizmetleri sunma yükümlülüğünü getiriyor. İşveren tarafından eksiksiz şekilde sağlanması zorunlu olan iş sağlığı, genellikle Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ya da İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi’ne devredilir.

İş Sağlığı
İş sağlığına dair püf noktalar

Profesyonel Sağlık Birimleri

İş sağlığı hizmetlerini ve operasyonlarını planlarken ve değerlendirirken, yasa bu konunun uzman personel veya personel temsilcileriyle birlikte ele alınmasını öneriyor. İş yerinin büyüklüğüne bağlı olarak, iş sağlığına dair alınacak önlemler şirketin iş güvenliği komitesi yoluyla tüm personeli içine alacak şekilde yapılabilir. İşverenler bu konuda Kale OSGB gibi güvenlik ve sağlık birimlerinden yardım alabilirler. Bu birimler sundukları iş yeri hekimi ve hemşiresi ile iş yerinin çalışma koşullarını iyileştirerek, çalışanların genel sağlığı hakkında önerilerde bulunulmasınıve düzenli kontroller yapılmasını sağlar.

Metotlar

Bu iş sağlığı ortaklığı yazılı anlaşmalarla yürütülür ve işveren kendi işletmesi için planlanan iş sağlığı hizmetlerine dair söz hakkına sahip olur ancak çalışmaların genel olarak profesyonel ellere bırakılması her iki taraf için de daha faydalıdır. İş sağlığı planlaması yapılırken hekimler iş yeri anketleri düzenleyebilir ve bunlar aracılığıyla çalışanların ne tür iş sağlığı önlemlerine ihtiyaç duyduklarını pratik olarak anlayabilirler. Bunların daha sonra uygulamaya geçilmesi ise işverenle yapılacak ortak istişare ile mümkün olur.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu

Yerel Sağlık Araştırmaları

İş ortamının personel sağlığı ve çalışma kapasitesi üzerindeki etkilerini belirlemek için iş yeri araştırmaları yapılabilir. Bunlar çeşitli kollara ayrılıyor. Örneğin;

  • Sağlık risklerine dayalı fiziksel muayeneler,
  • Çalışma kapasitesini yükselen eğitici etkinlikler,
  • İş yeri acil durum hazırlığı rehberi,
  • Çalışan sağlığının izlenmesi, rehabilitasyon danışmanlığı ve rehabilitasyona sevk,
  • Yıllık olarak gözden geçirilen eylem planları,
  • İş yerindeki belirli hastalık ve stres faktörlerinin araştırılması.

OSGB’lerin İSGB’lere Göre Avantajları

OSGB’de görev yapan iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personelinin SGK ve gelir vergisi ödemeleri bağlı bulundukları firma tarafından yapılmakta ve işbirliği yapılan şirketler bu ödemelerden sorumlu olmamaktadır. Benzer şekilde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışan tüm kadronun ihbar ve kıdem tazminatı sorumlulukları ile yıllık ücretli izin sorumlulukları İSGB’lerde işverenlerle ilgili bir durum iken, OSGB’lerde ise yine OSGB firmasına ait olmaktadır. Dolayısıyla OSGB’ler ile çalışmak birçok yönden İSGB’lere göre daha avantajlıdır. İSGB’ler kurum içerisinde görev yapan personellerden oluştuğu için bu personellerin kullanımına tahsis edilmiş özel odalar ve ekipmanlara ihtiyaç olacaktır. Öte yandan İSGB kurulması için asgari malzeme ihtiyaçları da karşılanmış olmalıdır. OSGB’ler ile birlikte çalışan firmalarda ise bu şekilde şirket içinde özel alan oluşturma ve malzeme temini yapmaya gerek bulunmamaktadır. İSGB’lerin avantajı istenen her an çok kolay bir şekilde ulaşılabilecek iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin kurum içerisinde bulunmasıdır. Fakat Kale OSGB gibi profesyonel düzeyde hizmet sunan firmalar da acil ihtiyaç bulunabilecek durumlarda size en hızlı şekilde yardım sağlayacak şekilde organize olmuştur.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

Şantiye Güvenliğini Artırmanın Yolları Nelerdir?

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar