İş Yeri Hekimliği Nedir? Kimler Olabilir?

İş Yeri Hekimliği Nedir? Kimler Olabilir?

İş Yeri Hekimliği Nedir? Kimler Olabilir?

İş yeri hekimleri ülkemizdeki tıp fakültelerinden mezun olan ya da yabancı ülkelerdeki tıp fakültelerinden mezun olmuş olan ve Yükseköğretim Kurulu tarafından denklik alan hekimlerdir. İş yeri hekimleri dilerlerse bir işletmeye bağlı olarak dilerlerse de Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin çatısı altında mesleklerini icra edebilmektedirler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında iş yerlerinin bir işyeri hekimi ile çalışması zorunlu kılınmıştır.

İş yeri hekimleri çalıştıkları birime bağlı olarak iş yerlerindeki çalışan kimselerin sağlık sorunları ile ilgilenmek, onları muayene etmek ve tedavilerini sağlamak gibi çeşitli yükümlülüklere sahiptir. Aynı zamanda da iş yeri bünyesinde meydana gelme olasılığı olan meslek hastalıkları ve iş kazaları konusunda da çeşitli çalışmalar yürütmek yine iş yeri hekimlerinin görev ve sorumlulukları kapsamındadır.

İş yeri hekimleri zaman zaman çalışanlara sağlık konusunda eğitim verip, onların bilinçlenmesine de destek olur. İş yeri hekimleri tüm bunlar ile beraber görevleri kapsamında iş yeri içerisinde tespit ettikleri ve meydana gelebilecek sağlık açısından olumsuz durumları rapor haline getirmelidir.

Tespit Ve Öneri Defteri Nedir ?

İş Yeri Hekimleri Ne yapar?

İş yeri hekimleri tıp fakültesinden mezun olduktan sonra çeşitli eğitimleri tamamlayarak iş yeri hekimliği unvanını alırlar. İş yeri hekimlerinin belirli sorumlulukları ve görevleri vardır. Bunlardan bazıları:

  • Çalışanların işe girişlerinde, iş değişikliği yaptıklarında, belirli sebepler ile ara verdikleri işe tekrar döndüklerinde ve temel olarak belirli periyotlar dâhilinde sağlık raporu vermek
  • İş yeri bünyesinde çalışanlara genel sağlık eğitimleri vermek
  • İş sağlığı ve güvenliği ekibi ile birlikte çalışmak ve bu çalışmalara eşlik etmek
  • İş yerinde meydana gelebilecek iş kazaları ve çalışanların yakalanabileceği meslek hastalıklarının önüne geçmek ve bu anlamda çalışanları bilinçlendirmek
  • Çalışma alanlarında karşılaşılabilecek ve çalışan sağlığını riske atabilecek durumları tespit etmek ve önlem alınmasını sağlamak
İş Sağlığı ve Güvenliğinin Başlıca Amaçları

İş yerlerindeki çalışma alanlarının ve koşullarının insan sağlığına ve güvenliğine uygun olması açısından iş yeri hekimleri ile çalışmak oldukça etkili bir yol olmakla beraber aynı zamanda da yasal bir yükümlüktür. Bu sebeple iş yerleri, bünyelerinde bir iş yeri hekimi bulunduramıyorsa mutlaka bir OSGB ile çalışmalıdır.

İşyeri Hekimi Ücretleri

İşyeri hekimi ne kadar maaş alır, ne kadar kazanır, işyeri hekimi ücretleri ne kadardır, işyeri hekimi maaşları yüksek midir? Bu ve bu gibi merak edilen sorulara verilecek en doğru cevap 2021 Yılı İşyeri Hekimliği Asgari Sözleşme Ücretleri’dir. İşyerinin risk kategorisi ve çalışan işçi sayısına göre rakamlar değişmekle birlikte az tehlikeli sınıfta sayılan işyerleri için işyeri hekimi işçi başına net olarak 94.99 TL almaktadır. Tehlikeli sınıftaki işyerleri içinse bu rakam 97.88 TL ve çok tehlikeli sınıftaki işyerleri için de 100.72 TL’dir. Her yıl güncellenen bu rakamların sınırları net olarak çizilmiştir. Türk Tabipleri Birliği 2021 Yılı İşyeri Hekimliği Asgari Sözleşme Ücretleri tablosunu https://www.istabip.org.tr/site_icerik/2020/aralik/iyh_2021_sozlesme_ucretleri.pdf bağlantısından inceleyebilirsiniz. Sözleşmede belirtilen önemli noktalardan birisi işçi başı ayrılması gereken sürenin 15 dakika olduğu ve 50’den az işçi çalıştıran işyerlerinde işçi başına 7 dakikadır. Elbette işyeri hekimlerinin teşhis ve tanı koyması gereken durumlarda bu süreyi ayarlama hakkı bulunmaktadır.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar