Kas-İskelet Sistemi Bozukluğu

İş Yeri Sağlığı: Kas-İskelet Sistemi Bozukluğu

 

İş Yerinde Kas-İskelet Sistemi Bozukluğu

Birçok iş yeri çalışanının yaşamlarının önemli bir kısmı kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ile geçer. OSGB’ler (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) olarak görevlerimizden biri de buna benzer ergonomik rahatsızlıkları önlemek, ortadan kaldırmak ve insanların standartlara en uygun şekilde daha doğru koşullar altında çalışmalarına izin vermektedir. Bu ergonomi sürecinin ilk ve en önemli adımı kas iskelet sistemi bozukluğunu önlemenin ne kadar kolay olduğu konusunda insanlar arasındaki farkındalığı artırmak ile başlıyor. Bu sayede kas – iskelet sistemi bozukluğunu önleme yöntemleri yalnızca işte değil aynı zamanda evde ve diğer ortamlarda da takip edilmeye devam ediyor. İşletmeler ve diğer kuruluşlar insanların iş hayatındaki sürdürülebilirliğini daha iyi anlamaya başladıkça iş yerinde ergonomiye de daha çok değer vermeye başladılar.

OSGB Sancaktepe
İş yerinde ergonominin önemi

Sorun Çoğunlukla İş Ortamı Oluyor

Kale OSGB olarak çalışma hayatımız boyunca, bir iş yerindeki kötü çalışma koşullarının çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerini sık sık yakından görme şansı bulduk. Birçok insanın yaşadığı sırt ağrılarının kaynağı bugün aslında yüz 90 oranında iş yerinde geçirdikleri zamandan kaynaklanıyor. Bunun yanında görülen üst ekstremite bozuklukları ve tekrarlayan kramp yaralanmaları tüm bu sorunların bazı yan etkileri arasında. Kas iskelet sistemi bozukluğuna dair tehlikeler ve riskler artık dünya genelinde tanınmakta ve Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EUOSHA) bu gibi ergonomi bozukluklarına dair riskleri azaltmak için düzenli olarak yeni yayımlar hazırlıyor ve elinden geleni yapıyor.

Tekrarlayan Fiziksel Hareketler

Ajansın belirlediğibazı uluslararası kriterler arasında yöneticilerin her fırsat bulduklarında çalışanlarına bugün nasıl olduklarını ve işte nasıl hissettiklerini sormaları ve eğer kendilerini rahatsız hissettiklerini söylüyorlarsa yaşadıkları bu rahatsızlığın sebeplerini araştırmaları için tavsiyede bulunuyor. Zira iş yerindeki çalışanlar çoğu zaman işteki görevlerinin getirdiği yüksek yoğunlukla kendi vücutlarına yeterli ilgiyi gösteremiyor ve bu da uzun vadede kas iskelet sistemi bozukluğu denilen can sıkıcı durumlara yol açıyor.

Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

İlk bakışta kulağa basit gibi gelse de organizasyonlarda sürdürülebilir çalışma hayatının sağlanmasında aslında en etkili metotlardan biridir. Tekrarlayan hareketler ve zayıf fiziksel duruş içeren görevlerden kaçınılması, kaçınmanın mümkün olmadığı durumlarda ise risklerin değerlendirilmesi çalışan sağlığını korumanın anahtarıdır. Kale OSGB olarak iş güvenliği ve iş sağlığı sektöründeki 15 yılı bulan tecrübemizi bu ve benzeri sorunları önlemek veya ortadan kaldırmak için kullanıyoruz. Sizde Kale OSGB ile çalışmak için şimdi bizi arayabilirsiniz.

Kas ve İskelet Sistemi Rahatsızlıkları

Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının sadece mesleki bir hastalık olarak düşünülmemesi gerekir. Kale OSGB gibi profesyonel kuruluşlar düzenli sağlık muayeneleri organize ederek varsa bir hastalığın ilerlemesini takip ederler ve gerekli önlemleri alırlar. Sağlık muayenelerinde çalışanın mesleği, ortaya çıkmış veya belirti gösteren kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları için maddelerden biridir. Muayene sırasında doktorlar doğuştan kalıtsal bir kas iskelet sorunu olup olmadığını, aile bireylerinde benzer bir durumun varlığını, anne – baba akrabalık durumunu, akut travma veya daha önceden yaşanmış kaza öykülerini almak istemektedir. Bunların dışında kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının mesleki hastalıklarla ilişkilendirilebilmesi için kas ve iskelet sistemini etkileyen varsa daha önce geçirilmiş bir rahatsızlığın belirtilmesi, alışkanların anlaşılabilmesi, kullanılan ilaçlar, mevcut şikayetler, ağrılar, gün içi aktiviteler ve egzersiz sıklıklarının da göz önünde bulundurulması gerekir. Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları ilerleyen yaşla da ortaya çıkabilmektedir ve OSGB’lerin görevi meslek şartlarının bu tür rahatsızlıklar üzerindeki etkisini en aza indirgemektir.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Nedir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
OSGB Avantajları

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar