İşe Giriş Sağlık Raporu Nasıl Alınır

İşe Giriş Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

İşe Giriş Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında karşılaşılan durumlarda işe giriş sağlık raporu istenebilirken sağlık raporunun hem işe başlarken hem de mevcut devam edilen iş yerlerinde de periyodik olarak alınması gerekli olması ile karşımıza çıkmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile beraber işverenlerin ya da iş yeri sahiplerinin bünyesindeki çalışanları için o iş yerinde karşı karşıya kalabilecekleri çeşitli sağlık ve güvenlik risklerini tespit edip dikkate almaları ve çalışanlarını da sağlık açısından korumak ve gözetmek ile yükümlüdür. Tüm bu unsurlar ile beraber iş yeri çalışanları ilk kez işe başlayacakları zaman, devam ettikleri işi değiştirmeleri söz konusu olunca da istenen işe giriş sağlık raporu ile karşılaşılabilmektedir. Bununla beraber de iş kazaları ya da meslek hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunları gibi ya da daha farklı sebeplerden kaynaklı durumlar çerçevesinde işten belli bir süre ayrılıp tekrar geri dönen çalışanların da işe geri döndükleri vakit iş yeri onlardan işe giriş sağlık raporu talep edilebildiği görülmektedir.

İşe Giriş Sağlık Raporu Nasıl Alınır

İşe Giriş Sağlık Raporu Nedir?

İşe giriş sağlık raporu İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince işverenlerin çalışanlardan iş başlangıcında alması gereken ve işin türüne göre detaylı taramaları içerebilecek bir sağlık raporudur. Genel amaçlı bir işe giriş sağlık raporu aile hekimliklerinden, devlet hastanelerinden veya gezici mobil sağlık araçlarından temin edilebilir ancak işveren sizden özellikle yapılacak işle ilgili göz taraması veya işitme testi vb. gibi spesifik testler istediyse bu işlemleri ancak devlet hastanesinde yaptırabileceğinizi belirtelim. Elbette faydalanabileceğiniz özel hastaneler de mevcut ancak kanun gereği sadece ve sadece kamu kuruluşlarının imzası bulunan raporlar geçerli olabiliyor. Özellikle fabrika ve inşaat gibi ortamlarda çalışanların işe giriş sonrasında da nefes darlığı ve astım gibi sorunlara karşı düzenli taramalardan geçmesinde fayda vardır. İşe giriş sağlık raporu süresi genelde bir yıl ile sınırlıdır ve sürenin sonunda yenilenmesi gerekir. Ancak iş yerinin tehlike sınıfına göre raporun tekrarlanma süresi uzatılabilmektedir. Örneğin az tehlikeli bir işletme için rapor tekrarlama süresi üç sene olmalıdır. Tüm rapor süreci OSGB’ye bağlı işyeri hekimi tarafından yürütülmelidir.

İSG – KÂTİP Ek Evrak Nedir

İşe Giriş Sağlık Raporu Nereden Alınır ?

İşe giriş sağlık raporu iş yeri hekimi, sağlık ocaklarındaki aile hekimi ve devlet hastanelerinde alınabilmekte iken özel hastaneler tarafından alınamaz ve özel hastanelerin düzenleyeceği işe giriş sağlık raporu bu durumda geçersiz olur.

Yine aynı şekilde çalışan adayı ilk defa işe başlayacağı zaman başlamadan önce alması gereken sağlık raporu iş yerinin içerisinde yer aldığı tehlike sınıfına, yapacağı işin niteliklerine ya da yer aldığı sektöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple iş yeri kişi için işe alım aşamasında isteyeceği diğer evraklar ile beraber sağlık raporu konusunda da yönlendirme yapmalı ve bilgi vermelidir.

Acil Durum Nedir? Tahliye Tatbikatı Nasıl Olmalıdır ?

İşe giriş sağlık raporunun geçerlilik süresi yine iş yerinin içerisinde bulunduğu tehlike sınıfına göre değişiklik gösterdiğini de belirtmemiz gerekir.  Örneğin işe giriş sağlık raporu konusunda geçerlilik süreleri çok tehlikeli sınıfta bulunan iş yerleri için bir yıl, tehlikeli sınıfta bulunan iş yerleri için üç yıl ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde çalışanlar için de beş yıl geçerli olup geçerlilik süresi bittiği an raporun yenilenmesi tekrardan gerekir.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar