C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı B Sınıfına Bakabilir mi?

İşe Giriş Sağlık Raporu

İşe Giriş Sağlık Raporu

İşe giriş sağlık raporu pek çok kurum tarafından işe alım sürecinde talep edilen önemli bir belge olması ile karşımıza çıkar. Çoğu iş yeri de bünyesinde çalışacak bireylerden çeşitli evraklar ile beraber bu belgeyi de istemektedir. Özellikle belli başlı iş alanlarında işe giriş sağlık raporu alınması İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği ve de işyeri yöneticisi tarafından zorunlu tutulur ve işe başlayacak kişinin o iş kolunda sürdürülebilir bir şekilde herhangi bir sağlık problemi yaşamadan ve o işe uygun olarak çalışıp çalışmayacağı bu belge ile öngörülür. Özellikle işe başlamadan önce işyeri tarafından istenen işe giriş sağlık raporu işe başlayacak kişilerin o iş hayatına ve yapacakları işe uygun olup olmadıklarını anlamak adına kişinin ve buna bağlı olarak da işyerinin karşılaşabileceği riskleri öğrenmek için oldukça önemli bir rapordur. Alınması zorunlu koşulan bu rapor bir uzman tarafından çeşitli tehlike sınıflarındaki işlerin çalışacak kişilerin sağlığı açısından her hangi bir problem teşkil edip etmeyeceği konusunda bilgi verecek bir rapor türü olması ile karşımıza çıkmaktadır. İşe giriş sağlık raporu ile kişilerin iş yerinde işe başlayabileceklerine ya da devam edip edemeyeceklerine karar verilir. Yine aynı şekilde daha önce bu raporu almış kişilerin de belli başlı iş koluna mensup olmaları ile beraber belli periyotlarda raporlarının yeniletmesi istenebilir.

İşe Giriş Sağlık Raporu

İşe Giriş Sağlık Raporu Kimler İçin İstenir?

  • Bir iş yerine bağlı olarak bir meslek ya da iş kolunda işe başvurmuş kişilerin işe başlamadan önce diğer çeşitli evraklarla birlikte işe giriş sağlık raporu istenebilir.
  • Normal devam edilen iş ile alakalı herhangi bir sebepten dolayı iş değişikliği yapacak çalışanlardan da yeni işleri için işe giriş sağlık raporu talep edilebilir.
  • Bir kişinin normalde çalıştığı işyerinde çeşitli sebeplerden dolayı işine ara vermesi ile işe geri döndüğünde bu belge kişiden tekrar istenebilmektedir.
  • Kişiden iş süreci boyunca başına gelen bir iş kazası sebebi ya da meslek hastalığından kaynaklı olarak tekrar çalışmaya uygun olup olmadığına dair yeniden işe giriş sağlık raporu istenebilir.
Az Tehlikeli İş Yerlerinde Eğitim Süresi

İşe Giriş Sağlık Raporunda Nelere Bakılır?

İşe giriş sağlık raporu her personel için ve her iş yeri için değişiklik gösterebilir. İş yerinin faaliyet alanı ve personelin uzmanlığı bu konuda belirleyici olabilir. İş yeri hekiminin belirlediği çerçevede çalışanlardan birtakım biyolojik, biyokimyasal, fizyolojik ve radyolojik ölçümler istenebilir. Genelde çoğu iş yeri tarafından istenen ve halk arasında “ciğer filmi” olarak bilinen bu muayene, sanayi şartları için daha farklıdır. Sektörüne göre işitme testi, görme testi, kan sayımı, idrar tahlili ve solunum fonksiyon testi gibi birçok teste gereksinim duyulabilir. Hatta gıda sektörü ve kreş çalışanları için Gaita mikroskopisi ve parazit yumurta incelenmesi, kültür ve antibiyogram sonuçları ve boğaz kültürü de gerekli olabilmektedir. Her ne kadar işe giriş sağlık raporunda çalışandan istenen ekstra maddeler çalışanlar için biraz zaman gerektirecek süreçlere neden olsa da sonuç olarak iş yerlerinin kendilerine uygun işçi çalıştırabilmesi, mesleki hastalıkların oluşumunun engellenmesi veya varsa ilerlemesinin engellemesi ile takibi adına önem taşımaktadır. Öte yandan iş yerleri faaliyet alanı ve çalışanın görevlendirileceği yere göre de İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince dosyasında bu raporları bulundurmak ve gereğinde sunmak zorundadır.

Risk Analizi Nedir ? Risk Analizi Nasıl Yapılır ?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar