İş Güvenliği Kanunu Nedir? Hangi Kanunlar Mevcuttur?

İsg Kâtip Ataması Hakkında Detaylı Bilgiler

İsg Kâtip Ataması Hakkında Detaylı Bilgiler

İsg Katip yazılımı; yasa gereği zorunlu hale gelen iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının takibinin yapılması, personel atamaları, eğitim ve stajları, rapor denetlemeleri gibi işlemlerin online olarak yürütülmesi için kullanılan bir online platformdur. Bu platform üzerinden OSGB hizmeti veren firmalar ile alan firmalar arasında gerçekleşecek atama işlemlerinin başvuruları, hizmet sürecinin dokümanları, rapor denetim işlemleri takip edilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği yasası kapsamında iş yeri özelliklerine göre belirlenen ve ataması zorunlu olan personellerin atama işlemleri için bu yazılım üzerinden başvuru yapılmaktadır.

Ataması yapılacak olan personellerin yasada belirtilen hizmetler doğrultusunda eğitim ve tecrübe şartını yerine getirmiş kişiler olması zorunludur. Aynı zamanda OSGB hizmeti veren kurumlar ile iş güvenliği için bu hizmetleri almak isteyen firmalar arasında köprü görevi gören bu yazılım sayesinde bakanlık her iki kuruluşu da denetleme imkânı bulmaktadır. Hem hizmeti verecek olan, hem de alacak olan kurumların yeterli nitelikleri taşıması için ayrıca bir denetleme usulüne gerek kalmayışı, yazılımın işlevsel özelliklerinden biridir.

İsgb Tanımı Nedir Ne Anlama Gelir ?

İsg Kâtip Ataması İçin Uygulanması Gereken Adımlar

  • İsg Kâtip platformunda işlem gerçekleştirmek isteyen kişilerin e-devlet şifresi olması zorunludur.
  • Sisteme girilen e-devlet şifresi sahibinin, resmi olarak işlem yapılan kuruluşun yöneticisi olması gerekmektedir. Şirketin resmi yöneticisi olarak atanmamış kişilerin İsg Kâtip sistemi üzerinden işlem gerçekleştirmesi mümkün değildir.
  • Sisteme giriş sonrasında iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ya da iş yeri hekimi atamalarının talebini ilgili sekmeler üzerinden gerçekleştirmek gerekmektedir.
  • Resmi yetkili kişinin yeni kayıt oluşturabilmesi için her işleme ayrı atama talebinde bulunması gerekir. ‘’Yeni Kayıt’’ butonuna tıkladıktan sonra atama istenen iş güvenliği alanının seçimi yapılmalıdır. Sonrasında alana dair hizmet yetkisi bulunan kişilerin sertifika türlerine göre iş yerinin zorunluluk tanımına uyan atama türünü seçilmelidir.
  • Ekranda listelenen iş yerlerinden hizmet almak istenilen iş yeri seçilerek onaylandıktan sonra başvuru kayıt işlemi tamamlanmalıdır.
  • Atama gerçekleştirilmesi zorunlu bölümlerin tamamı için aynı işlemler uygulanarak, yasanın mevcut iş yerine dair ön gördüğü tüm alanlarda atama talebinde bulunulmalıdır.
İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanının Görevleri Nelerdir?

İş sağlığı ve güvenliğine dair personel atamalarının yapılmasından yönetimler sorumludur. Bu sebeple belirtilen usullere uygun olarak atama yapmayan iş yerleri yasal yaptırımlara tabidir.

İSG Katip Ataması Yapmamanın Cezası

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 2021 yılında uygulanacak idari para cezaları yüzde 9.11 yeniden değerleme oranı ile belirlendi. Bu kapsamda İSG Katip ataması yapmamanın cezası MADDE 6 – İş sağlığı ve güvenliği hizmeti ihlali olarak sayılmakta, 26/1-b ceza maddesine göre iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmemenin cezası 10’dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri için 12804 TL’dir. Tehlikeli iş yerleri için ceza 16005 TL, çok tehlikeli işyerleri için de ceza 19206 TL olmaktadır. 10-49 arası çalışan bulunması durumunda az tehlikeli iş yerleri için ceza 12804 TL, tehlikeli iş yerleri için 19206 TL ve çok tehlikeli iş yerleri için 25608 TL olarak belirlenmiştir. 50 üzeri çalışanda ise 10’dan az kişinin çalıştığı iş yerlerinde 19206 TL, tehlikeli iş yerlerinde 25608 TL ve çok tehlikeli iş yerlerinde 38412 TL ceza kesilmektedir. Aykırılığın devamında ise her ay bu cezalar tekrarlanmaktadır. 10’dan az çalışanı bulunan iş yerlerinin diğer sağlık personeli bulundurma zorunluluğu yoktur. 10-49 arası personele sahip çok tehlikeli iş yerlerinde diğer sağlık personeli bulundurmama cezası aylık 12796 TL, 50 üzeri personele sahip çok tehlikeli iş yerleri için ceza da aylık 19194 TL olmaktadır. 10-49 arası ve 50 üzeri az tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerinin az tehlikeli ve tehlikeli olanlarının diğer sağlık personeli bulundurma zorunluluğu yoktur.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar