İSG Kâtip Sorgulama Nereden Yapılır?

İSG Kâtip Sorgulama Nereden Yapılır?

İSG Kâtip Sorgulama Nereden Yapılır?

İş Sağlığı ve Güvenliği kâtip sisteminin, tarafınızca kullanılabilmesi için e-Devlet üzerinden edinebileceğiniz şifre, mobil imza veya elektronik imza ile TC Kimlik kartı seçeneklerinden birisi ile e-Devlete giriş yapmanız gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetini işyerleri OSGB’ler tarafından almaktadır. OSGB, bu hizmeti vereceği herhangi bir işyeri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın resmi web sitesinden sözleşme yapılmasını şart olarak koşar. Bu web sitesi hem hizmeti alan, hem de hizmeti veren işletmelerin denetimlerini İSG Kâtip sistemi ile yapmaktadır.

İSG Katip Ne İşe Yarar?

İSG Katip iş sağlığı ve güvenliği alanında aldığınız hizmetlere dair belgelerin ve işyeri ile ilgili kurumsal evrakların saklanması, takip edilmesi gibi işlemleri kolaylaştıran bir yazılımdır. Web üzerinden erişilebilen İSG Katip sistemi iş sağlığı ve güvenliğine dair tüm kamu işletmelerinin birbiri işe eş zamanlı çalışmasını kolaylaştırarak hem işverenlere, hem OSGB’lere, hem de kamuya zaman ve maddi tasarruflar sağlamaktadır. OSGB’de görevli olan işyeri hekimi, diğer sağlık görevlisi ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanının İSG Katip sisteminde tanımlı olması gerekir. TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın https://isgkatip.ailevecalisma.gov.tr/Logout.aspx adresinden erişilebilen İSG-Katip hizmetinde İSG-KATİP Giriş’e ek olarak İSG-KATİP Kullanıcı Kılavuzu, Yetkili Firma Listesi, Duyurular görüntülenebiliyor. Ayrıca açılan sayfada bulunan Türkiye haritasında il bazında A sınıfı İSG uzmanlığı, B sınıfı İSG uzmanlığı, C sınıfı İSG uzmanlığı, işyeri hekimliği, diğer sağlık personelliği sayıları görüntülenebiliyor. Tüm bunların dışında bir il seçimi yaparak yetkili firma ve kurumların bir dökümü karşınıza getiriliyor. Firma adı, yetki türü, adres ve telefon bilgilerine doğrudan erişme şansınız bulunuyor.

Arama Kurtarma Eğitimi Nasıl Alınmalıdır?

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

İSG profesyonel ve bu işte eğitimci olanlara özel olarak hazırlanmış olan sistem modülünde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) tarafından yetki verilmiş olan işyeri doktoru, iş güvenliği uzmanı, sağlık personeli ve eğiticiler için hazırlanan ortak ekranlar bulunmaktadır. Bu hazırlanan modül üzerinde kullanıcılar, birbirleri ile yaptıkları tüm anlaşmaları görebilirler. Tüm sözleşme onayları bu sistem modülü üzerinden oluşturulur veya iptal edilir.

İSG modülü üzerinde aynı zamanda eğitim almak isteyenler için de ders programları bölümü yer almaktadır. İSG alanında profesyonel olanların İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yürütmeleri gereken tüm işlerinin gerçekleşmesi için İSG Kâtip sistem tabanında kayıtlı ve geçerli bir sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir.

İSG Profesyonelleri ve Eğiticileri İçin Bazı Sistem Aşamaları Nelerdir ?

  • İSG profesyonel ve eğiticiler, https://isgkatip.ailevecalisma.gov.tr/ adresinden giriş yaparak, İSG Kâtip Giriş butonuna tıklamalıdır.
  • İSG Kâtip Giriş butonuna tıkladıktan sonra, karşınıza bir doğrulama ekranı çıkacaktır. Bu doğrulama ekranından, nasıl giriş yapmak istediğinizi seçebilirsiniz. İster e-Devlet şifrenizle, ister mobil imzayla, isterseniz de elektronik imza veya TC Kimlik Kartınız ile giriş yapabilirsiniz.
  • Gerekli doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra, sistem sizi İSG –KÂTİP giriş ekranına yönlendirecektir.
  • Sizin yönlendirildiğiniz İSG – KÂTİP ekranındaki giriş butonuna tekrar bastığınız zaman, sistem modülü sizi kurum seçmeniz için başka bir ekrana yönlendirecektir.
  • Kurumu seçiniz ekranından, birden daha fazla giriş yetkisi verilmiş olabilir. Kullanıcıya özel olarak tanımlanmış olan herhangi bir sertifika veya farklı bir yetki alanı da burada listelenmektedir.
  • Siz, işlem yapmak istediğiniz yetki türünü seçip, girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer İSG profesyoneli olarak giriş yapıyorsanız, size en uygun yetki türünü seçmeniz gerekmektedir.
  • Giriş işlemleriniz doğru şekli ile tamamlandıktan hemen sonra, kullanıcı yetkiniz ekrana gelmektedir.
İSGB Tanımı Nedir ve Ne Anlama Gelir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar