İSG Katip

İSG Katip

İSG Katip Nedir?

İş Güvenliği Katibi olarak da bilinen İSGB Katip, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan ve bizzat devlet destekli geliştirilen bir iş güvenliği projesidir. Uzun yıllar önce başlanan bu gelişmiş yazılım projesi ile işletme sahibi işverenler, iş sağlığı ve güvenliğine dair aldıkları tüm hizmetleri elektronik ortam üzerinden kolay bir şekilde takip edebiliyor ve hızlıca öğrenmeleri gereken bilgilere pratik bir şekilde ulaşabiliyorlar. İSG Katip İçişleri Bakanlığı’nın Merkezî Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) ile uyum içinde çalışabiliyor. Bu sayede İSG raporlarına Mernis sistemi aracılığıyla da ulaşılabiliyor. Peki İSG Katip’in diğer başka hangi özellikleri ve avantajları bulunmaktadır?

Her işveren iş sağlığı ve güvenliği alanında yaptıkları sözleşmeleri İSG Katip’e girerek onaylamak durumundadır.

Onaylama karşılıklı şekilde yapılmazsa o sözleşme bakanlıkça geçersiz kabul edilir. Onaylanan sözleşme ardından üzerinde ıslak imza ile taraflarca saklanmalıdır.

isg katip arayüzü
Atamaların yapıldığı İSG Katip arayüzü

İSG Katip Ne Zaman Kullanılır?

  • İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan sözleşmelerin onaylanması için İSG Katip kullanılır.
  • Ayrıca iş yeri uzmanı değişikliğinde veya iş yeri hekimi değişikliğinde atamalar İSG Katip üzerinden yenilenmelidir.
  • Benzer şekilde çalışan sayısında yükselme olduğunda atamalar İSG Katip üzerinden yenilenmek zorundadır.

İSG Katip Ataması Nasıl Yapılır?

İSG Katip atamaları Kale OSGB gibi anlaşma yapılan OSGB’ler tarafından yapılır. Atamalar SGK sicil numarası üzerinden gerçekleştiriliyor. E-bildirge kullanıcısı www.isg.katip.gov.tr adresine girer ve atamaları doğrular.

  1. E-bildirge kullanıcısı unutulursa bağlı olunan SGK Müdürlüğü aranabilir.
  2. E-bildirge kullanıcısı değiştirilmek istenirse şirketin yetkili kişisi SGK’ya bir dilekçe yazabilir ve yeni yetkili kişiyi bildirebilir.
  3. E-bildirge değişikliği dilekçe örnekleri için Kale OSGB ile iletişime geçebilirsiniz.

İSG Katip Kimler Tarafından Kullanılabilir?

İSG Katip özel şirketlerin sağladığı iş sağlığı ve iş güvenliği servislerinden bizzat faydalanmakta olan veya buna benzer şekilde bu servisleri diğer başka şirketlere sunan hemen herkesi ilgilendiren bir yazılım aracıdır. Bahsi geçen bu kurum ya da kuruluşlar bir kez İSG Katip arayüzüne giriş yaptıklarında karşılarında sisteme kayıtlı olduklarının bir bilgisini görmüş olurlar. Bunun yanı sıra Kale OSGB gibi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi şirketlerin işletmelere istihdamını sağladığı iş yeri hekimi, sağlık personeli, iş güvenliği uzmanı ve de adayı İSG Katip arayüzünden ihtiyaç duydukları mesleki konularda yardım alabilmektedir. Eğer buna pratik bir örnek vermek gerekirse, iş sağlığı sektöründe görev yapan profesyonel bireyler istediklerinde eğitim süreçlerindeki ilerlemeyi doğrudan bu portal üzerinden kolayca takip edebiliyorlar.

Ofislerde İş Sağlığı ve Güvenliği

İSG Katip’te Hangi Bilgiler Bulunur?

İSG Katip ekranına https://isgkatip.csgb.gov.tr/ bağlantısı üzerinden erişilebilmektedir. İSG Katip’e girdiğinizde yayınlanan son duyuruları görüntüleyebilirsiniz. Sınav sonrası belgelendirme süreci, işveren, OSGB ve iş yeri hekimlerinin dikkatine yapılan birçok duyuru ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Uluslararası İşbirlikleri Bülteni de buradan görüntülenebiliyor. İSG Katip ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak ve sistemi daha iyi kullanmak için üst tarafta yayınlanan İSG-KATİP Kullanıcı Kılavuzu da aynı sayfa üzerinden indirilebilmektedir. Bu sayfa aynı zamanda İSG-KATİP Giriş sayfasıdır ve aynı yerde Türkiye genelinde Yetkili Firma Listesi de düzenli şekilde güncellenerek yayınlanmaktadır. İSG Katip sisteminin sunduğu önemli özelliklerden birisi de illere göre iş sağlığı ve güvenliği personellerinin görüntülenebiliyor olmasıdır. Sitede sunulan haritada il seçiminden sonra A Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı, B Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı, C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı, İş Yeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personeli görüntülemesi gerçekleştirilebiliyor. Ekranda il seçimi ile birlikte Yetkili Firma ve Kurumlar da liste olarak kullanıcıların karşısına getirilmekte. Yetki Türü, Firma – Kurum, Adres ve Telefon bilgilerine harita altındaki çizelge üzerinden kolay şekilde ulaşılabiliyor.

Güvenlik Uzmanı ve Hekimi Görevlendirmeleri

Tüm bunların yanında İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) hizmeti alan iş yerleri için iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirmesi yapılırken İş Sağlığı Katibi arayüzünden faydalanılabiliyor. Kale OSGB gibi diğer OSGB’ler bu arayüzü kullanabilmektedir. Bu kişilerin istihdamı yapılırken, seçili iş yerinde üstlenecekleri görevler bizzat İSG Katip sayfasına giriş yapılarak seçilmiş oluyor. Elbette her devlet destekli başlatılan projede olduğu gibi İSG Katip de bir e-Devlet şifresi ile kullanılmaktadır. Şifrenizi unutmanız durumunda olduğunuz yerden sıfırlayabilirsiniz ve ayrıca PTT’ye gitmeniz gerekmez. Güvenlik ve sağlık birimlerinin sözleşme güncellemeleri İSG Katip üzerinden yapılmaktadır. İş sağlığı ve güvenliğine dair mevzuatta yapılan en son güncellemeler, OSGB bilgileri ve diğer hizmetler için benzer şekilde İSG Katip web sitesi kullanılabilmektedir.

Aydınlatma Ölçümü Nedir?

İSG Katip resmi web adresi: https://www.turkiye.gov.tr/csgb-isg-katip

Siz de sahadaki 15 yıllık tecrübemizden faydalanmak için şimdi Kale OSGB ile çalışmaya başlayabilirsiniz!

İSG Katip Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar