İSG Yıllık Değerlendirme Raporu Örneği Nedir

İSG Yıllık Değerlendirme Raporu Örneği Nedir?

İSG Yıllık Değerlendirme Raporu Örneği Nedir?

İSG yıllık değerlendirme raporu, iş yerleri bünyesinde bir yıl boyunca sürdürülen iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının ve uygulamalarının yıllık analizinin yapıldığı ve bunları gösteren bir rapor olarak karşımıza çıkar. Bununla beraber İSG yıllık değerlendirme raporu ile iş yeri açısından iş güvenliği ve sağlığı kapsamında bir yıl boyunca ne kadar yol aldığını ve hangi durumda olduğunu fark edebilmek adına oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra da aynı zamanda iş yeri için önünde bekleyen gelecek bir yıl için de yol gösterici anlamda hizmet eden bir rapor olması ile de dikkat çeker.

Tüm bunlar ile beraber 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde yasal olarak da iş yerinin hizmet aldığı iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri her yılın sonunda yıl boyunca hizmet sağladıkları işyerleri için İSG Yıllık Değerlendirme Raporu hazırlama zorunluluğundadır. Aynı zamanda bu konunun detaylı olarak  İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği içerisinde 13. Maddede yer aldığını belirtmemizde fayda var.

Bu önemli raporun yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan müfettişler tarafından zaman zaman yapılan işyeri denetlemeleri çerçevesinde de kontrol edildiğini söylemeliyiz.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir ?

İSG Yıllık Değerlendirme Raporu İçerisinde Neler Yer Alır?

İSG Yıllık Değerlendirme Raporu içerisinde başta iş yerinin unvanı, SGK sicil numarası, iş yerinin bulunduğu adres, telefon numarası ve işkolu NACE numarası yer almalıdır. Bununla beraber erkek, kadın, genç, çocuk çalışan olarak iş yerinde toplam çalışan kişi sayısı belirtilmelidir. Bu saydığımız unsurlar yıllık değerlendirme raporunun üst kısmında yer alması gereken bilgilerdir. Ayrıca bunlar dışında da iş yeri için hazırlanan Risk Değerlendirmesi, ortam ölçümleri, yapılmış olan işe giriş muayeneleri ve periyodik muayeneler, radyolojik ve biyolojik analizler, toksikoloji analizleri, fizyolojik ve psikolojik testler ile beraber iş yerinde tamamlanmış eğitim çalışmaları ve beraberinde de yapılmış ise diğer çalışmaların da yer aldığını belirtmeliyiz.

Yön Bulma Yöntemleri Hakkında Bilgiler

Raporun içerisinde yer alması gerekenler içerisine her işlemin ve uygulamanın kim tarafından yapıldığı, tarihi, yapılırken kullanılan yöntemi, tekrarlanmış ise kaç kere yapıldığı ile beraber sonuç ve yorum kısımları da dâhildir.

Aynı zamanda son olarak da İSG Yıllık Değerlendirme Raporu içerisinde iş yerinin hizmet aldığı İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi ile İşverenin imzalarının yer alması gerektiğini belirtmeliyiz.

Ayrıca İş Yeri Hekimliği ile ilgili detaylı bilgi almak için İş Yeri Hekimliği Hizmetleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

İSG Yıllık Değerlendirme Raporu Saklama Süresi

6331 no’lu kanun gereğince her iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği kurallarının uygulanması ve yapılan iyileştirmelerin düzenli şekilde belgelenmesi gerekiyor. Yapılan tüm iyileştirme çalışmaları, belgeleri ile birlikte İSG yıllık değerlendirme raporuna eklenmeli ve bu şekilde sisteme kaydedilmelidir. İSG yıllık değerlendirme raporları her ne kadar İSG Katip sistemi üzerinden sisteme kontrol amaçlı yüklenebilse de işyeri şartlarında da fiziki olarak muhafaza edilmek zorundadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’nin “İşverenin sağlık ve güvenlik kayıtları ve onaylı deftere ilişkin yükümlülükleri” başlıklı 7. maddesine göre iş yerinde yürütülen iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine her türlü kaydın tutulması gerekmektedir. Buna ek olarak işten ayrılma tarihinden itibaren en az 15 yıl süre ile çalışanların sağlık dosyalarının saklanması zorunludur. İşverenlerin gerektiğinde İSG defterini teftiş için gelebilecek yetkili müfettişlere göstermesi gerekir; ayrıca iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışanların gelecekteki iş hayatlarında da eski kayıtların göz önünde bulundurulması gerekebilir.

İSG Yıllık Değerlendirme Raporu Örneği İndirmek İçin Tıklayınız

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar