Çalışma Planı Hazırlama

İSG’de Çalışma Planı Hazırlama

 

İSG’de Çalışma Planı

Tüm işletmeler her yıl düzenli olarak hazırlanan iş çalışma planlarına bağlı kalmak zorundadır. Bu planlar iş sağlığı ve güvenliği dokümanları kapsamında sunulur. Çalışma planı hazırlama aşamaları ilk kez İSG Hizmetleri Yönetmeliği’nde Madde 15’te belirtilmiştir. Plan bakanlıkça yetkilendirilen birimlerce hazırlanır ve işletmeye iletilir.

İşletme sahibinin kendisine iletilen çalışma planını iş yerinde ilan etmesi gerekir. Bu yıllık çalışma aynı zamanda hizmet alınan Kale OSGB gibi İSGB firması tarafından da hazırlanarak iş sahibine verilmektedir. Bu planda geçerli sene boyunca benimsenecek iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri maddeler halinde listelenir. Planın amacı bu maddelerin usulüne uygun olarak yerine getirildiğinden emin olmaktır.

Çalışma Planı nasıl hazırlanmalıdır?
Çalışma Planı nasıl hazırlanmalıdır?

Yıllık Çalışma Planı Hazırlanması

Çalışma planlarının İş Sağlığı ve Güvenliği kanunları gereği yıllık olarak hazırlanması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yönetmelik kanunun 15. maddesinde aşağıda yer aldığı gibi geçiyor:

  • MADDE 15 – (1) İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili yıllık çalışma planı İSGB veya hizmet alınan işletme dışında kurulu Bakanlıkça yetkilendirilen birimler tarafından hazırlanır ve işverene sunulur. Onaylanan plan iş yerinde ilan edilir ve bir nüshası işverence muhafaza edilir.

Burada bahsedilen nokta yıllık çalışma planının aslında iki farklı birim tarafından hazırlanabildiğidir. Bilindiği üzere çalışan sayısı 10’dan fazla ve 50’den az olan iş yerleri bir OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) ile çalışmak zorundalar. Kale OSGB ile firmalar çalışma planı hazırlanmasında şirketlere destek oluyor. 50’den çok çalışanı olan iş yerlerinde ise bu görev İSGB (İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi) yetkililerine düşmektedir.

Çalışma Planı’nın İçeriği

Çalışma planı ya da daha resmi adıyla Yıllık Çalışma Planı bir işletmede söz konusu yıl boyunca yerine getirilmesi planlanan iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını içerir. Bu planda yıl belirli dönemlere ayrılır ve bahsi geçen İSG çalışmalarının hangi personeller tarafından yerine getirileceği detaylıca açıklanır. Yıllık çalışma planında bazı standart başlıkların yer alması gerekiyor.

İş Güvenliği Şirketleri

Bir çalışma planının tipik içerikleri arasında makine ve ekipman muayeneleri, İSG eğitimleri, İSG kurul toplantı tarihleri, periyodik sağlık muayenesi tarihleri, risk değerlendirme yenileme tarihleri, çevre ölçümleri, tatbikat, ilaçlama ve buna benzer faaliyetler bulunmaktadır. Bir tür yol haritası görevi gören çalışma planı hazırlanırken yalnızca yeni faaliyetler değil düzenli olarak tekrarlanması gereken (risk değerlendirmesi gibi) denetimler de göz önüne alınmalıdır. İşletmelerin yılda bir kez gerçekleştirmesi gereken periyodik denetimleri olduğu unutulmamalıdır.

OSGB Yıllık Çalışma Planı Örneği

OSGB yıllık çalışma planı örneği bir tablo olarak hazırlanmalı ve her ay için ayrı bir bölüm oluşturulmalıdır. Her ay gerçekleştirilen çalışmalar buraya işlenmeli ve aksama varsa takibi yapılarak eksiksiz olacak şekilde ilerlenme sağlanmalıdır. Yıllık çalışma planında risk analizi, acil durum tatbikatı, kaldırma araçlarının periyodik kontrolü, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, yangın eğitimi ve tatbikatı, tehlikeli atık yönetim planı, içme suyu analizleri, basınçlı kapların kontrolleri, elektrik tesisatı, topraklama ve paratoner kontrolü, emisyon, gürültü, aydınlatma, toz ölçümü ve termal konfor kontrolü, su deposu temizliği, şebeke ve depo suyu analizi, servis ekipman kalibrasyonu, forklift bakımı, yangın söndürme cihazları ve yangın söndürme dolaplarının kontrolü, kompresörlerin bakımı, periyodik muayeneler, radyolojik, biyolojik, toksikolojik analizler, fizyolojik testler, portör muayeneleri, çırakların muayeneleri, haşere mücadelesi ve boyler kalorifer kazanı kontrolü gibi maddeler yer almalıdır. İş yerinin faaliyet alanına ve tehlike sınıfına göre yıllık çalışma planı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı tarafından daha farklı şekilde de oluşturulabilmektedir. Burada belirleyici olan noktalardan biri de iş yerinin üretim yaptığı alan ve kullanılan makinelerdir.

Acil Durum Nedir? Tahliye Tatbikatı Nasıl Olmalıdır?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
İSG Eğitimi Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar