Ortam Ölçümleri Kaç Yılda Bir Yapılır?

Isı Güvenliği

 

Isı Güvenliği

İş yerinde ısı ister mevsimsel isterse normal çalışma ortamının bir parçası olsun ciddi tehlike arz edebilir. Yoğun ısı altında çalışmak işçilerin ciddi hastalıklara maruz kalmasına neden olabilir ve bu durum iş kazalarının artmasıyla son bulabilir. Kale OSGB olarak iş yerinde ısı etkileri ve ısı güvenliği hakkında bazı temel bilgiler paylaşmak istiyoruz. Sıcaklığa maruz kalmadan kaynaklanan kaza ve hastalıklar, iş yeri sistemlerinin ve çevresinin modifiye edilmesi ve de çalışanlara düzenli dinlenme seansları sunulması yoluyla önemli oranda azaltılabiliyor.

Isı Güvenliği
Isı güvenliği nasıl sağlanır?

Isı Stresi

İş yerindeki ısı stresinin tespit edilmesi için Kale OSGB gibi işinde tecrübeli, profesyonel birimlerden yardım almak üzere harekete geçmek önemlidir. Tüm iç mekan çalışma alanlarının sıcaklığı eğer uygulanabilir ise daima klima ile kontrol edilebilir. Mümkün olan yerlerde iş ortamının 18 ila 23°C (işin türüne bağlı olarak) arasında tutulması ısı güvenliği için şarttır. Pencerelere yansıtıcı film çekilmesi, iş yerindeki ısı kaynaklarının yalıtımı, havalandırmanın artırılması ısı güvenliği için yapılan mühendislik çalışmaları arasında ilk sıralarda geliyor. Açık havada çalışılıyorsa gölge yapan kıyafetlerin giyilmesi, Güneş ışığına karşı koruyucu giysiler kullanılması diğer ısı güvenliği önlemleri arasında.

Çalışanlar ve İş Verenler İçin Tavsiyeler

Çalışanlar aşırı sıcak ve nemli günlerde daha fazla mola talep etmeli, nefes almalarını zorlaştıracak sentetik kıyafetlerden kaçınmalı, sıklıkla su içmeli ve asla susuz kalmamaya çalışmalıdır. Bunun yanında açık renkli, bol ve pamuklu gibi nefes almayı kolaylaştıracak giysileri tercih etmeleri de önemli.

İşverenler ise iş programlarını günün serin saatlerine göre yapmalı, iş koşullarının gerektirdiği fiziksel talepleri azaltmalı, yedek işçiler tutmalı veya fiziksel işler için ekstra işçi görevlendirmesi yapmalıdır. Çalışanlara soğuk su ve yiyecek temin etmeli, onları ve kendilerini alkol ve yüksek kafein, şeker içeren içeceklerden uzak tutmalıdır. İş aralarında su molaları sağlamalı, çalışanların iş aralarında kullanabileceği serin alanlar yaratmaya çalışmalıdır.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Isı Yorulması ve Sıcak Çarpmasının Belirtileri

Konu çalışma alanında ısının tehlikeleri olduğunda sıcak çarpması en ciddi hastalıklardan biri. Sıcak çarpması insan vücudu maruz kaldığı ısıyı bertaraf edemediğinde oluşur. Vücut sıcaklığı aniden artış gösterir, terleme sisteminin dengesi bozulur ve vücut kendini soğutmayı başaramaz.

Isı yorulmasının en yaygın belirtileri şöyle listeleniyor:

 • Bulantı
 • Baş dönmesi
 • Zayıflık
 • Baş ağrısı
 • Asabiyet
 • Susuzluk
 • Yüksek vücut sıcaklığı

Sıcak çarpmasının en yaygın işaretleri ise aşağıdaki gibi listeleniyor:

 • Bilinç kaybı (koma)
 • Nöbetler
 • Sıcak, kuru cilt ya da bol terleme
 • Çok yüksek vücut sıcaklığı
 • Tedavi gecikirse ölümcüldür

İş Yeri İçin İdeal Sıcaklık Ne Olmalı?

İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında belirli aralıklarla ortam ölçümleri yapılması ve uygun şartlar sağlanana kadar da belirli aralıklarla ölçümlerin tekrarlanması gerekmektedir. Merak edilenlerden birisi iş yeri için ideal sıcaklık değeri ne olmalı sorusudur ve elbette ki bu sorunun cevabı işin niteliğine ve çalışılan yere göre değişmektedir. Sıhhi bir ortamda bakteri ürememesi için belirli sıcaklık değerlerinin üzerine çıkılmaması gerekir, ayrıca çok soğuk ortamlarda ısıtıcı kullanılmadan personel çalıştırmanın iş sağlığı ve güvenliğine aykırı olduğu da bilinmeli ve ortama göre ideal denge oluşturulmalıdır. Yaz-kış sıcaklık farklarına göre iklimlendirme yapılması ve çalışanlar için ideal sıcaklığın sağlanması OSGB biriminin görevidir. Normal şartlarda olması gereken iş yerindeki tüm odalarda ve tuvaletlerde yeterli iklimlendirme koşullarının sağlanmasıdır. İdeal sıcaklık şartları belirlenirken yalıtım ve iş yeri hava akışı gibi faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekir. Normal şartlarda ideal çalışma ortamı sıcaklığı 17-21 derece arasındadır. Kış aylarında ise mevsime uygun giyinen bir kişinin 20 ile 22 derece arasında çalıştırılması gerekmektedir. Yaz aylarında ise 20-24 derece aralığında iklimlendirme yapılması sağlanmalıdır.

İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı’nın Görevleri Nelerdir?

 

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
İş Güvenliği Fiyat Hesaplama

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar