Kimler İSGB Kurabilir?

Kimler İş Güvenliği Hizmeti Almak Zorunda?

Kimler İş Güvenliği Hizmeti Almak Zorunda ?

İşletmeniz ister az tehlikeli ister tehlikeli isterse çok tehlikeli sınıfta olsun kanunlarla belirlenen kapsamda şirketiniz için bir iş güvenliği hizmeti almanız gerekiyor. İş güvenliği çalışmaları hem işletmeniz çalışanlarının daha güvenli bir ortamda iş yapmalarını sağlar hem de şirketinizin kısa vadede karşılaşabileceği tazminat sorunları gibi problemlerle yüzleşmesi ihtimalini azaltır ya da ortadan kaldırır.

Kimler İş Güvenliği Hizmeti Almak Zorunda?

Neden İş Güvenliği Hizmeti Almalıyım?

İş güvenliği hizmetlerinin kapsamı hemen her türlü işletme için bir bakıma benzer ya da aynıdır. Kale OSGB gibi 2005 yılından bu yana sektörde hizmet veren şirketler sundukları iş güvenliği hizmetleri ile müşterilerine aşağıdaki olanakları sağlarlar:

 • İş yeri hekiminin bir adaya çalışabilir onayı vermesi,
 • İş kazaları ve meslek hastalıkları kaydı tutulması,
 • Risk değerlendirme raporları hazırlanması,
 • Acil durum planları oluşturulması,
 • Gerekli koruyucu donanım ve ekipmanların (KKD) belirlenmesi.
 • İş yeri iç ortam ölçümleri yapılması,
 • Yangın, tahliye eğitimi ve tatbikatları yapılması,
 • Acil durum ekipleri kurulması,
 • Bütün çalışanlara iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimi sunulması,
 • Yıllık çalışma ve değerlendirme raporları hazırlanması,
 • İSG talimatları ve prosedürleri hazırlanması,
 • Makine ve ekipmanların aylık ya da yıllık periyodik bakım ve kontrollerinin yapılması,
 • Periyodik saha denetimleri yapılması.

İş Güvenliği Hizmeti Alınmazsa Ne Olur?

Tahmin edilebildiği üzere kanunda zorunlu olduğu belirlenen herhangi bir maddeye karşı gelinmesi ya da ihmal edilmesi en hafif ihtimalle para cezasıyla sonuçlanıyor. İş güvenliği hizmeti almak zorunda olan ancak görevinden kaçan işletmeye ay sayısı üzerinden çalışan sayısı kadar para cezası uygulanır. Para cezası miktarı senelik değişmektedir.

Örneğin, 10 çalışanı bulunan tehlikeli sınıftaki bir iş yeri eğer iş güvenliği uzmanı çalıştırmıyorsa her çalışan için 9.672 TL ödeyecektir. Bu miktar sadece 1 ay için ve bunu 10 çalışan ile genişlettiğinizde ortaya 96.720 TL gibi bir para cezası çıkıyor. Eğer iş yeri 12 aydır iş güvenliği hizmeti almamışsa idari para cezası 1.160.640 TL olarak hesaplanır.

Tehlike Sınıfımı Nasıl Öğrenebilirim?

İş yerlerinin ne oranda iş güvenliği hizmeti alması gerektiği tehlike sınıfına göre belirleniyor. İşletmeniz az tehlikeli, tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıfta olabilir. SGK sicil numaranıza bakın ve NACE kodunuzu öğrenin. NACE kodu sicil numarasının 2., 3., 4., 5., 6. ve 7. rakamlarından oluşur. NACE Kodu Nedir? Nasıl Öğrenilir ve Değiştirilir?

OSGB Nerede Var?

İş güvenliği uzmanı görevlendirme süresi:

 • Az tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerde çalışan başına ayda en az 10 dakikadır. 100 çalışanlı iş yeri 1 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı çalıştırır veya Kale OSGB gibi bir OSGB’den hizmet alır.
 • Tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerde çalışan başına ayda en az 20 dakikadır. 1000 çalışanlı iş yeri 2 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı çalıştırır veya Kale OSGB gibi bir OSGB’den hizmet alır.
 • Çok tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerde çalışan başına ayda en az 40 dakikadır. 1000 çalışanlı iş yeri 4 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı çalıştırır veya Kale OSGB gibi bir OSGB’den hizmet alır.

İş yeri hekimi görevlendirme süresi:

 • Az tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerde çalışan başına ayda en az 5 dakikadır. 2000 çalışanlı iş yeri 1 tam zamanlı iş yeri hekimi çalıştırır veya Kale OSGB gibi bir OSGB’den hizmet alır.
 • Tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerde çalışan başına ayda en az 10 dakikadır. 2000 çalışanlı iş yeri 2 tam zamanlı iş yeri hekimi çalıştırır veya Kale OSGB gibi bir OSGB’den hizmet alır.
 • Çok tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerde çalışan başına ayda en az 15 dakikadır. 2000 çalışanlı iş yeri 4 tam zamanlı iş yeri hekimi çalıştırır veya Kale OSGB gibi bir OSGB’den hizmet alır.

İSG Personeli Görevlendirmeme Cezaları

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve iş yerinin ihtiyaçlarına göre diğer sağlık personeli ile sağlanmalıdır. Diğer sağlık personeli 10’dan fazla çalışana sahip tehlikeli ve çok tehlikeli işletmeler için bir zorunluluktur. 6331 sayılı kanunun 6. maddesinin 26/1-b ceza maddesine göre iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurmama cezası 10’dan az çalışana sahip az tehlikeli işletmeler için aylık 12804 TL, tehlikeli işletmeler için 16005 TL ve çok tehlikeli işletmeler için de 19206 TL’dir. Eğer iş yeri 10-49 arası çalışana sahipse cezalar az tehlikeli sınıf için değişmemekte, tehlikeli sınıf için 19206 TL ve çok tehlikeli sınıf için de 25608 TL olmaktadır. 50 üzeri çalışana sahip az tehlikeli sınıfta iş sağlığı ve güvenliği bulundurmama cezaları 19206 TL, tehlikeli sınıfta 25608 TL ve çok tehlikeli sınıfta ise 38412 TL olmaktadır. İş yeri hekimi görevlendirmeme cezası ise tüm kişi sayıları ve tehlike sınıfları için iş sağlığı ve güvenliği bulundurmama cezaları ile aynı olmakta ve aylık şekilde uygulanmaktadır. Diğer sağlık personeli bulundurmama cezası ise 10-49 arası çalışana sahip çok tehlikeli sınıfta 12796 TL ve 50 üzeri personele sahip çok tehlikeli işletmelerde 19194 TL olarak uygulanmaktadır.

OSGB Sancaktepe

İSG Katip Nedir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar