Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Kimler iş güvenliği olabilir bundan bahsedelim. İş güvenliği uzmanlığı bugün her meslek alanında aranan önemli bir kol haline geldi. Bu anlamda iş güvenliği mesleğine olan rağbet de her geçen gün artıyor. İş güvenliği uzmanı olmaya dair bilgiler 6331 sayılı kanun ile açıkça paylaşıldı. Kanunda iş güvenliği uzmanının hem görevi ve yetkileri hem de alınacak olan eğitimin detayları tanımlanıyor.

OSGB Yetki Belgesi Ücreti

Potansiyel İş Güvenliği Uzmanı Adayları

Kanuna göre yalnızca çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik ve mimarlık eğitimi almış veya teknik eleman statüsüne girmiş kişiler bu mesleği icra edebilir. Peki teknik elemanlar kimler oluyor? Kanuna göre teknik elemanlar kimyagerler, fizikçiler, biyologlar ve teknik öğretmenler olmaktadır. Aynı zamanda üniversitelerde iş sağlığı ve güvenliği ön lisans ve lisans eğitimi almış kişiler de iş güvenliği uzmanı olabilir.

Buna göre ilgili sorunun tam cevabı aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Müfettişler
 • Mühendisler
 • Mimarlar
 • Kimyagerler
 • Fizikçiler
 • Biyologlar
 • Teknik öğretmenler
 • Üniversitede iş güvenliği ve sağlığı eğitimi alanlar iş güvenliği uzmanı olabilir.

İş Güvenliği Uzmanlarının Sınıflandırılması

İş güvenliği uzmanları üç farklı iş seviyesi alanında profesyonel olabilirler. Bu uzmanlar girmiş oldukları sınava göre A sınıfı, B sınıfı veya C sınıfı iş güvenliği belgesi alırlar. A, B ve C sınıfı uzmanları aşağıdaki özelliklerle birbirinden ayrılıyor:

 • A sınıfı belgeye sahip olan iş güvenliği uzmanı çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde görev alır.
 • B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olan kişiler tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde görev alır
 • C sınıfı belgeye sahip olanlar ise az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı olarak görev alır.
İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İSG Uzmanlığında Üst Sınıfa Geçiş

C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak üç yıl görev yapanlar B sınıfına, B sınıfında da dört yıl süre ile görev yapmış kişiler A sınıfına geçiş için başvuru yapabilmektedir. B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı için bazı belgelerle başvuru yapılması gerekmektedir. Bu belgeler dilekçe, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı belgesi, lisans diploması, SGK prim ödeme dekontları, görev yapılan iş yerinden alınacak çalışma yazısı, nüfus cüzdanı, karar defteri, eğitim tutanakları ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanının hizmet verirken hazırladığı bazı çalışma örneklerinden oluşmalıdır. Belgeleri tamamladıktan sonra B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı sınavı için hak kazanılmaktadır. Eğitimlere katılarak sınav ücretini yatırmanız, sonrasında da ÖSYM tarafından duyurulan tarihlerde gerçekleştirilecek sınavdan başarılı olunması gerekmektedir. B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığından A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığına geçiş için de benzer bir yol izlenmektedir fakat C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığından doğrudan A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığına geçiş yapılamamaktadır.

İş Güvenliği Belgesinin Önemi

İş güvenliği belgesinin önemi özellikle B ya da C sınıfı uzman olunmak istendiğinde önem kazanıyor. Zira B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin elinde halihazırda C sınıfı belgesi olması gerekmektedir. Benzer şekilde A sınıfı uzman olmak isteyenler halihazırda B sınıfını belgesini almış olmalıdır. İlk kez uzman olacaklara C sınıfı belgesi verilir.

A sınıfı uzman ayrı olarak B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanının hizmet verdiği iş yerlerinde çalışabilir. B sınıfı ise ayrı olarak C sınıfı iş yerlerini içine alır.

İSG Katip Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar