Kimler İSGB Kurabilir?

Kimler İSGB Kurabilir?

Kimler İSGB Kurabilir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi açılımına sahip İSGB birimi dahilidir ve günümüzde her tehlike sınıfından iş yerlerine çeşitli güvenlik ve sağlık hizmetleri veren bir iş koludur. Bilindiği üzere İSGB’ler doğrudan bir şirketin içerisinde yer alır ve sadece o şirkete özel hizmet verir. Ancak her şirket İSGB kuramaz. Peki kimler İSGB açabilir? Gelin Kale OSGB olarak bundan bahsedelim.

Kimler İSGB Kurabilir?

İSGB Açabilen Şirketler

İSGB açma veya İSGB kurma yetkisi ve hakkı olan şirketlerden bahsedelim. Yasalar bu şirketleri çalışan sayısına göre sıralıyor. Ancak aynı zamanda söz konusu iş yerinin tehlike sınıfı da son derece önemli. Kendi şirketinizin az tehlikeli mi, tehlikeli mi yoksa çok tehlikeli mi olduğuna bakarak ve de çalışan sayınızı göz önüne alarak İSGB kurup kuramadığına karar verebilirsiniz. Kimler İSGB kurabilir; ilgili tablo aşağıdaki gibidir:

Çalışan SayısıTehlike SınıfıHizmet ŞekliUygulama Tarihi
01-49Az tehlikeliOSGB30 Haziran 2014
50-999Az tehlikeliOSGB01 Ocak 2013
1000+Az tehlikeliİSGB01 Ocak 2013
01-49TehlikeliOSGB30 Haziran 2013
50-749TehlikeliOSGB01 Ocak 2013
750+TehlikeliİSGB01 Ocak 2013
01-49Çok TehlikeliOSGB30 Haziran 2013
50-499Çok TehlikeliOSGB01 Ocak 2013
500+Çok TehlikeliİSGB01 Ocak 2013

İSGB Açma Şartları

İSGB açmak yani kurum içinde bir iş sağlığı ve güvenliği birimi oluşturmak için bakanlıktan izin alınması ve öncesinde istenen şartların yerine getirilmesi gereklidir. İSGB’nin temel mantığında tam zamanlı iş sağlığı ve güvenliği sağlamak olduğu için olmazsa olmazlardan ilk şart firma bünyesinde kadrolu en az bir iş sağlığı güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin bulunmasıdır. Tam zamanlı olarak görevlendirilmeyen personellerle İSGB açma başvurusu yapmak olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Şirketlerin faaliyet süresi boyunca iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimine ihtiyacı olabileceğinden tam zamanlı görevlendirme şartı aranmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı seçiminin ise iş yerinin faaliyet koduna yani tehlike sınıfına uygun olarak yapılması gerekmektedir. Faaliyet koduna göre tehlike sınıfı öğrenilerek az tehlikeli iş yerleri için C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, tehlikeli iş yerleri için B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, çok tehlikeli iş yerleri için de A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırmak gerekmektedir. İSGB biriminin şirket içindeki yeri, odalarının standartları, ekipmanlar ve donanımlar gibi diğer bazı zorunluluklar da İSGB açma şartları arasındadır.

Mesleki Eğitim Sertifikası

İSGB’nin Sorumlulukları Neler?

İSGB’nin sorumlulukları yasalarla belirlenir. Yasalar, İSGB’nin, çalıştığı markanın sağlık ve güvenliğinden sorumlu olmasını sağlıyor. Bu yükümlülükleri ve amaçları çalışanlar, iş verenler ve ziyaretçiler dahil o çatı altındaki herkesin sağlık ve refahını korumaktır. İş yerlerindeki kaza ve yaralanmaların önüne geçmek için uygulamaya koydukları çalışmalardan birkaçı aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Bir İSGB, kurulduğu andan itibaren iş yerindeki bütün araç ve gereçlerin güvenli kullanımını sağlamak zorundadır.
  • İSGB kurulduğunda o iş yerindeki sağlığa ve güvenliğe zarar verici materyallerin kullanımını önler.
  • Çalışanların, iş verenlerin ve misafirlerin fiziksel faktörlere, sese ve titreşime maruz kalmasını ve dolayısıyla sağlık riski yaşamasını bloklar.
  • İşletmedeki tüm bireyleri risk altına sokan tehlikeli davranış ve hareketleri inceler ve durdurur.
  • Sağlık kuralları ve önlemleri çerçevesinde talimat ve eğitimler sağlar.
  • Koruyucu giysi ve ekipmanları düzenli aralıklarla denetler.

OSGB Avantajları Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar