Kimler İSGB Kurmak Zorundadır

Kimler İSGB Kurmak Zorundadır?

Kimler İSGB Kurmak Zorundadır?

Kimler İSGB kurmak zorundadır? Açılımı “İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi” olan İSGB bugün her tehlike sınıfından işletmelere güvenlik ve sağlık hizmeti verebiliyor. Kale OSGB gibi OSGB’ler (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) aynı anda farklı firmalara hizmet verebilirken İSGB’ler tek bir şirkete odaklanırlar. Peki kimler İSGB kurmak zorundadır? Bu zorunluluk işletmenin tehlike sınıfı ve çalışan sayısında gizli.

İSGB Kurmak Zorunda Olan Firmalar

Çalışan SayısıTehlike SınıfıHizmet ŞekliUygulama Tarihi
01-49Az tehlikeliOSGB30 Haziran 2014
50-999Az tehlikeliOSGB01 Ocak 2013
1000+Az tehlikeliİSGB01 Ocak 2013
01-49TehlikeliOSGB30 Haziran 2013
50-749TehlikeliOSGB01 Ocak 2013
750+TehlikeliİSGB01 Ocak 2013
01-49Çok TehlikeliOSGB30 Haziran 2013
50-499Çok TehlikeliOSGB01 Ocak 2013
500+Çok TehlikeliİSGB01 Ocak 2013

“Az Tehlikeli” işletmeler: Tablonun da açıkladığı gibi konu Az Tehlikeli iş yerleri olduğunda aranan limit 999’dan fazla çalışan sayısı oluyor. Eğer firmanız Az Tehlikeli kategorisindeyse ve çalışan sayınız 999’dan daha fazlaysa o halde artık bir İSGB kurmanız gerekmektedir. İSGB’lerin ofisleri şirketin içerisinde bulunur ve İSGB çalışanları da şirketin birer görevli çalışanı gibidir. Bu işletmeler artık OSGB’lerden hizmet almayı bırakabilir ve tümüyle İSGB koordinasyonlu iş planları yapabilir.

“Tehlikeli” işletmeler: Diğer taraftan karşımıza ikinci kategori olan Tehlikeli sınıftaki işletmeler çıkıyor. Bu iş yerleri için de yaklaşım benzerdir: Bir iş güvenliği uzmanı tarafından değerlendirilen ve Tehlikeli kategorisinde olduğu anlaşılan bir iş yeri eğer 749’dan fazla çalışana sahipse artık bir OSGB ile değil İSGB ile çalışmak zorunda olacaktır. Yine söz konusu İSGB, işletmenin merkez binasında olacak ve işletmeye özel dahili hizmet verecektir.

İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanının Görevleri Nelerdir?

“Çok tehlikeli” işletmeler: İş yeriniz Çok Tehlikeli kategorisindeyse burada aranan sayı 499’dan fazla çalışan oluyor. Çok Tehlikeli işletmeler zehirli madde atıkları ile çalışan işletmeler olabileceği gibi yanıcı ya da radyoaktif ürünler üreten firmalar da olabilirler. 499’dan fazla çalışanlı Çok Tehlikeli firmaların artık kendi İş Sağlığı ve Güvenliği Birimlerini kurması şarttır.

İSGB Ne Yapar?

  • İşletmedeki araç ve gereçlerin güvenli kullanımını sağlar.
  • Sağlığa ve güvenliğe zarar verici materyallerin kullanımını önler.
  • Çalışan, iş veren ve misafirlerin ses ve titreşim gibi fiziksel faktörlerden ötürü yaşadığı riskleri ortadan kaldırır.
  • İnsanları tehlike altına sokacak davranış ve hareketlere engel olur.
  • Sağlık ve güvenlik talimatları ve eğitimleri verir.
  • Koruyucu giysi ve ekipmanların periyodik kontrollerini gerçekleştirir.

İSGB Kimlerden ve Nelerden Oluşur?

İSGB’ler iş yeri içerisinde tam zamanlı olarak görev yapan iş sağlığı ve güvenliği birimini temsil eder. İş yerinin tehlike sınıfına uygun şekilde tam zamanlı görev yapan iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimi, OSGB tarafından yapılan faaliyetleri tam anlamıyla devralır. Gerekli görüldüğü takdirde iş yeri içerisinde tam zamanlı olarak görev yapan İSGB bünyesinde diğer sağlık personeli de istihdam edilebilir. Kurulacak olan İSGB biriminin her personel tarafından kolaylıkla erişilebilecek bir bölgede olması gerekir. Tercihen giriş katta bulunması istenen bu bölümde en az 12 m² bir muayene ve ilkyardım odası ile en az 8 m² büyüklüğünde bir iş sağlığı ve güvenliği ofis alanı bulunmalıdır. İSGB bünyesinde çeşitli donanım ve araçların da olması ve bunların yönetmelik doğrultusunda seçilmesi gerekmektedir. İSGB bünyesinde iş yerinin tehlike sınıfı ve personel sayısına göre çalışan bulundurulması gerekmektedir ve yine çalışan başına aylık minimum hizmet süresi iş yerinin tehlike sınıfı doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Eğer tam zamanlı tek bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya iş yeri hekiminin bakabileceğinden daha fazla personel sayısına ulaşılması durumunda İSGB biriminin yeni personellerle iş yeri için daha iyi hizmet verebilir hale getirilmesi gerekmektedir.

İş Güvenliği Yenileme Eğitimi

OSGB Avantajları Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar