Mesleki Eğitim Sertifikası

Mesleki Eğitim Sertifikası

Mesleki Eğitim Sertifikası

İş yerleri açısından büyük bir önem arz eden iş sağlığı ve güvenliği konusu mevcut çalışanlarının güvenliğini sağlamak ve iş kazalarının önüne geçmek amacıyla gün geçtikçe daha da ciddi bir şekilde yaklaşılan bir konu haline gelmiştir. Bununla beraber bu mesleğe mensup kişilere duyulan ihtiyacın artması ve beraberinde de Mesleki Eğitim Sertifikası ile alakalı konuya merak uyanmaya başlamıştır.

Mesleki Eğitim Sertifikası

Mesleki Eğitim Ve İş Sağlığı

İş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan kimselerin hem kariyer imkânları, hem de mevcut iş kolunda da istihdamın giderek artış gösterdiği dikkat çekmeye başlamıştır. Dolayısı ile özellikle günümüzde iş sağlığı ve güvenliği konusu gündemdeki yerini önemle korumaya ve beraberinde ve her geçen gün daha fazla kişinin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak istemesinden kaynaklı insanların bu meslek ile alakalı merak ettiği şeyler de çoğaldı. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin kariyer hayatlarına dair merak ettikleri şeylerin başında da nasıl bir eğitim alacakları ve ne şekilde Mesleki Eğitim Sertifikası sahibi olunacağı konusu olmaktadır.

OSGB Avantajları Nelerdir ?

Mesleki Eğitim Sertifikası Nasıl Alınır?

Öncelikle iş güvenliği ve sağlığı uzmanı olmak isteyen kişilerin daha çok iki yıllık ya da dört yıllık üniversite bölümleri ile bu mesleği sürdürdükleri sıkça görülür. Bununla beraber de sertifika sahibi olmak için kişilerin İlk olarak gerekli duyulan mesleki eğitimlere katılması ve gerekli olan tüm dersleri tamamlaması gerekmektedir. Adaylar eğitimleri başarı ile tamamladıktan sonra Mesleki Eğitim Sertifikası almak için İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün belirli tarihlerde düzenlediği İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı’na girmek zorundadırlar. Bu sınavın başarılı sayılması ve sonrasında da Mesleki Eğitim Sertifikası alabilme koşulunu sağlayabilmek adına sınavdan en az 70 ya da 70’in üzerinde bir puan almaları gerekmektedir. Başarılı bir sınav sonucu almış olan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı adayı olan kişi ardından kendisinden istenen gerekli evrakları hazırlayarak ilgili birime teslim etmelidir. Daha sonrasında hem uzmanlık unvanını almaya hem de mesleki eğitim sertifikası almaya hak kazanarak mesleğine başlayabilme imkanını yakalamış olur.

Ofis Ortamlarında İş Güvenliği

Mesleki Eğitim Sertifikası Sınavı Başarısız Olursa Ne Olur?

İş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim alanların İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü’nün belirli tarihlerde düzenlediği sınavlara girerek başarılı olmaları gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği sınavında başarısız olan adayların tekrardan sınava girerek başarılı olmaları gerekmektedir. Bu noktada en çok sorulan sorulardan birisi eğer sınavda başarısız olunursa tekrardan iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin alınıp alınmayacağı… Pandemi nedeni ile iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri 2020 ve 2021 yıllarında online olarak gerçekleştirildi ve katılımcılardan devamlılık zorunluluğu istendi. Sınavdan başarısız olarak ayrılmak iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmayı engellememektedir. Sınava başarılı olana dek giriş hakkı bulunmaktadır fakat her bir yeni sınav için İSG sınav giriş ücreti yatırılmak zorundadır. 2021 yılı İSG sınav giriş ücreti ne kadar sorusunun cevabı ise 290 TL’dir ve her yıl bu tutar artış göstermektedir. Sınav girişi öncesinde HES koduna sahip olmanız gerektiğinizi de ayrıca belirtmekte fayda var. İSG sınav tekrarı sınavı başarılı şekilde geçmiş olan kişiler için yapılmamaktadır. Ancak C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının B sınıfına geçişinde ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının A sınıfına geçişinde yeni bir eğitim ve sınav süreci başlatılır. Olası başarısızlık durumlarında yeniden sınav ücreti yatırılarak sınava girilebilir.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar