Nitrik Asit (HNO₃) ve İş Ortamında Güvenlik

Nitrik Asit (HNO₃) ve İş Ortamında Güvenlik

 

Nitrik Asit ve İş Güvenliği

Nitrik asit (HNO₃), akrid kokulu sarı veya kırmızı dumanlı renksiz bir sıvıdır. Nitrik aside maruz kalmak gözler, cilt ve mukoza zarında tahrişe neden olabilir; ayrıca gecikmiş pulmoner ödem, pnömoni, bronşit ve diş erozyonuna neden olabilir. Nitrik asit oldukça aşındırıcıdır. İşçiler nitrik aside maruz kalarak ciddi zararlar görebilir. Maruz kalma seviyesi doza, süreye ve yapılan işe bağlıdır.

Nitrik asit birçok endüstride kullanılmaktadır. Gübre, boya ve patlayıcı üretiminde kullanılır. Polimer endüstrisinde nitrik aside ihtiyaç duyulur. İşçilerin nitrik aside maruz kalma risklerinin daha yüksek olduğu bazı örnekler aşağıdakileri içerir:

  • Nitrik asit üreten bitkilerle çalışan fabrika işçileri
  • Patlayıcı madde üreten fabrikalarda çalışan fabrika işçileri
  • Nitrik asit kullanan tesislerde çalışan işçiler

İş Güvenliği Uzmanları

İşverenlerin nitrik asit odaklı yaralanmaları önlemeleri için Kontrol Hiyerarşisi denilen basit ancak bir o kadar etkili kolektif denetim ve yönetim tekniklerine başvurmalarını öneriyoruz. Nitrik asit kullanılan bir sektörde çalışıyorsanız, işçilerinize tehlikenin boyutlarıyla ilgili bilgiler veren kimyasal etiketler kullanmanız önemlidir. Bunun beraberinde kimyasalların bulunduğu iş yerlerinde risk faktörlerinin ölçülmesini sağlayan iş güvenliği uzmanları ile çalışmak önemlidir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için İşyerinde Kimyasal Maddelerle Çalışmada Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Yönetmeliği’ne göz atılabilir.

Nitrik Asit (HNO₃) Nedir?

Nitrik asit genel olarak gübrelerde kullanılır (ve de bazen patlayıcılarda). Nitrik asit, karakteristik olarak asit, kostik koku ve aşındırıcı özelliklere sahip renksiz veya sarı bir sıvıdır. Bu mineral asidin çeşitli kullanım alanları bulunuyor ve gerekli güvenlik önlemleri alınmadan kullanıldığında sağlık risklerine yol açıyor. Nitrik asidin işyerinde güvenli bir şekilde taşınması ve depolanmasıyla ilgili teknik destek almak için tarafımızca işyerinize atanacak güvenlik uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

OSGB Nereden Alınır?

Nitrik Asit (HNO₃) Zararları

Nitrik Asit (HNO₃) yeme-içme veya cilt yolu ile vücuda girebilmektedir. Nitrik asit kansere yol açan bir bileşik değildir ancak belirli düzeyde ve çeşitli maruziyetlerde farklı etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Mevzuat gereği toplum sağlığını etkilemeyecek kadar nitrik asit atmosfer ortamına salınabilmektedir ve Türk Toraks Derneği Çevresel ve Mesleki Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubu tarafından yayımlanan bildirimlerde bu açıkça ifade edilmektedir. Nitrik asit buharının solunması gözlerde yanma, boğaz ağrısı, öksürük, göğüste sıkışma, baş ağrısı, dengesizlik ve şuurda bulanıklık gibi sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Ağır maruziyet durumlarında ise 36 saat içinde akciğer ödemi gibi sorunlar yaşanabilmekte, sonucunda da nefessizlik, morarma ve hırıltılı solunum gibi etkiler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle astım hastası olduğu bilinen kişilerin nitrik asit buharı bulunan ortamlarda çok dikkatli bir şekilde çalıştırılması gerekmekte ve iş sağlığı ve güvenliği denetimini yapan kuruluşun denetimi altında çalışma yapılması sağlanmalıdır. Yüksek nitrik asit dumanı bulunan ortamlarda eğer bir rahatsızlık belirtisi ortaya çıktıysa hızlı bir şekilde uzaklaşılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca çalışılan ortamda KKD kullanımı da son derece önemlidir.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar