Okullarda İsg Gerekli midir? Nasıl Yapılmalıdır?

Okullarda İSG Gerekli midir? Nasıl Yapılmalıdır?

Okullarda İSG Gerekli midir? Nasıl Yapılmalıdır?

Kamusal hizmetler açısından çok büyük bir yekûnu bulunan ve özellikle çocuk, genç ve yetişkin bireylerin ağırlıklı olarak hizmet aldığı okullarda iş sağlığı ve güvenliği büyük önem taşımaktadır. Her hizmet sektöründe olduğu gibi eğitim – öğretim faaliyetlerinin merkezi olan okullarda iş güvenliği yasaları geçerlidir. Bu yasalar ve yönetmeliklerin ön gördüğü risk faktörleri ile bu risklere karşı alınması gereken önlemlerden okul yönetimleri sorumludur.

İş Güvenliği Eğitim Sertifikası Nedir?

Okullarda İSG Eğitimi Nasıl Verilmeli ?

Okullarda kullanılan tesisatların, merdivenlerin ve diğer gereçlerin kullanıcı sağlığı bakımından belirlenen standartlara göre dizayn edilmesi gerekir. Aynı zamanda iş güvenliği kapsamında ölçümü şart olan fiziksel, kimyasal ve biyolojik ölçümlerin yönetmelikler aracılığıyla belirlenen ölçütlere uygun olması zorunludur. İnsan sağlığını etkileyen faktörler bakımından uygunsuz bulunan okulların işlevini sürdürmesi mümkün değildir. Bu sebeple periyodik denetim ve ölçümler dâhil olmak üzere okullarda iş sağlığı ve güvenliği önlemleri uygulanmalıdır.

Okullarda iş sağlığı ve güvenliği ait olunan risk kategorisine bağlı olarak gerçekleştirilmelidir.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Bakımından Okulların Uygulaması Gereken Adımlar

  • Okul dışı önlemler kapsamında okul çevresinde öğrenci koruması sağlamak adına okul tabelası, yaya öncelik tabela ve uyarıları, okul yolu ibareleri yer almalıdır. Bu işlemler için okul yönetimleri sorumlu mercilere başvuru yapmalıdır.
  • Okul içi önlemler kapsamında bahçe kullanımına yönelik güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Su, kanalizasyon vb. çukur barındıran merkez alanların kullanılan bölgelerde güvenli şekilde çevrilmesi ya da kapatılması önemli önlemlerden biridir.
  • Okul kapılarının otomatik olması durumlarında belirtilen kriterlere uygun kapı tercihleri yapılmalıdır. Gerekli hallerde sensörlü kapılar kullanılarak herhangi bir kazanın önüne geçilmelidir.
  • Okullarda sabit kat merdivenleri ve koruma tırabzanları için yönetmelik yoluyla belirtilen ölçütler uygulanmalıdır. Gerekli durumlarda katlar arası boşluklarda ağ sistemi uygulanarak herhangi bir kazanın önüne geçilmelidir.
  • Okullarda park alanlarına dair uyarıcı levha kullanımı şarttır. Okul bahçelerinde seyir halindeki araçların hızı 10 km/saat olmalı ve bu kural uyarıcı levhalar yoluyla açıkça gösterilmelidir.
  • Servis park alanlarına çıkış saatleri dışında öğrenci girişinin engellenmesi, park halinde araçların belirtilen aralıklara göre dizilimi okul yönetimi tarafından görevlendirilen personel ile takip edilmelidir.
  • Acil durum ve afet senaryolarına dair okullarda bir uygulama planı bulunmalıdır. Öğrenci, öğretmen ve personeller bu senaryolara dair bilgilendirilmeli ve belirli periyotlar halinde olası afetlere karşı tatbikat gerçekleştirilmelidir.
Arama Kurtarma Eğitimi Nasıl Alınmalıdır?

Okullardaki İş Sağlığı ve Güvenliği Dosyası Nasıl Olmalı?

Okullarda iş sağlığı ve güvenliği dosyası hazırlamak için öncelikle örnek dosyalara bakılması gerekmektedir. Örnek dosyalar OSGB’ler tarafından sağlanan veya okulda görevli olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanına rehber niteliğindedir. Bu dosyada olması gereken belgeler öğrencilerin kimlik bilgileri, işletmelerde mesleki eğitime başlama tarihi, eğer yaşanmışsa ramak kala olay formu belgesi, 6331 sayılı İSG kanununa göre uygulanacak idari para cezaları, iş sağlığı ve güvenliği afişleri, iş kazaları ve meslek hastalıklarından önlemeye yönelik teşvik edici görseller ve yazılar, risk değerlendirme rehberi, ilk yardım ve acil durum planları, ofislerde risk değerlendirmesi, okul ve kurumlarda yapılacak çalışmaların tablosu, iş sağlığı ve güvenliği kurulunun kuruluşu ile ilgili belge, toplantı çağrısı ve gündemler ile ilgili evraklar, tutanaklar, iç yönerge, kurul üyelerine verilen eğitimlerin belge örnekleri, öğrenci ve çırakların aldığı iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin belge kopyaları ve son olarak İSG talimat ve tutanaklarından oluşmalıdır. OSGB’ler veya okula bağlı çalışan İSG görevlileri bu dosyalar ile birlikte daha kolay hareket edeceklerdir.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar